Latviski saldēdieni brīvdienu pusdienām 0

“Manā bērnībā, kas aizritēja Gulbenes pusē, cilvēki ēda veselīgi. Kad vasarā bija ogu laiks, ar tām mielojāmies no krūma, jo tad nezūd ne vitamīni, ne citas vērtīgas vielas, kas ir ogās. Ziemā no žāvētiem āboliem vārījām kompotu, retāk – biezo ķīseli, jo bērniem tas ne īpaši garšoja. Cukuru daudz nelietojām, tas nestāvēja uz galda brīvi pieejams, toties medus gan netrūka. Svētkos vecāmāte cepa rolbiskvītu, jo mājās bija olas, milti un ar āboliem savārītas brūklenes. Bet, kad cepa rudzu maizi, viņa gatavoja arī kādu neparastāku saldēdienu – no rudzu maizes mīklas un ābolu sulas vārīja biezo ķīseli, ko pasniedza ar pienu,” – atceras “Index Cafe” pavāre Astrīda Čeppe.

– Desertus gatavot vispirms sāka turīgākie ļaudis. Viens no tādiem saldēdieniem bija buberts, kas, no šodienas pieredzes skatoties, šķiet pavisam vienkāršs deserts. Vasarā bubertam mērci gatavoja no jāņogām, ziemā – no dzērvenēm. Lauku mājās bubertu vārīja no miltiem, vēlāk tos aizstāja ar mannas putraimiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Buberts


5 olas,

5 ēd. k. cukura,

5 ēd. k. kviešu miltu,

800 ml piena,

vanilīns.

Dzērveņu mērcei:

200 g dzērveņu,

50 – 60 g cukura,

1 ēd. k. kartupeļu cietes,

1 l ūdens.

Olu dzeltenumus atdala no baltumiem. Dzeltenumus puto ar cukuru un vanilīnu, līdz masa kļūst gaisīga. Saputo olu baltumus. Katliņā ielej 600 ml piena un karsē, atlikušajā pienā iemaisa izsijātus miltus. Kad piens sāk vārīties, lēnām lej miltu maisījumu, visu laiku maisot ar koka karoti, jo nedrīkst piedegt. Ļauj nedaudz sabiezēt. Samazina liesmu un piena maisījumā iecilā saputotos olu dzeltenumus. Apmaisa. Tad iecilā olu baltumus, bet nemaisa. Atdzesē. Pasniedz ar dzērveņu mērci, ko pagatavo: ogas uzvāra katliņā, izkāš caur sietiņu, pievieno cukuru un aukstā ūdenī izšķīdinātu kartupeļu cieti un maisot uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai.

Peldošās salas

CITI ŠOBRĪD LASA

4 olas,

600 ml piena,

100 g cukura,

vanilīns.

Olu baltumus ar pusi cukura saputo stingrās putās. Saputoto olbaltumu ar karoti liek verdošā pienā un pikas aptuveni trīs minūtes karsē no abām pusēm. Tad ar karoti pikas izņem no piena un kārto uz deserta šķīvjiem. Olu dzeltenumus saputo ar atlikušo cukuru un vanilīnu, atšķaida ar pienu, kurā karsējās olu baltumi, un, vēlreiz maisot, karsē, līdz mērce sāk biezēt. Nepārtraukti uzmana, lai pienu nepierauj. Peldošās salas pasniedz atdzesētas.

Auzu pārslas ar avenēm 
un putukrējumu


50 g ātri vārāmo auzu pārslu,

300 g aveņu (var izmantot zemenes, kazenes, svaigus augļus),

1 glāze piena,

200 ml saldā krējuma,

cukurs pēc garšas,

kļavu sīrups.

Auzu pārslas uzbriedina vārītā pienā, pievieno cukuru un avenes. Ja pārslas šķiet par sausām, pielej vēl pienu. Ēdienu kārto stikla traukā, virs pārslām liekot putukrējumu un avenes. Pārlej kļavu sīrupu. Var izmantot arī zemeņu un piparmētru salsu (svaigas piparmētru lapas sakapā ar zemenēm).

Žāvēti augļi 
ar auzu pārslām un medu

300 g dažādu žāvētu augļu,

3 – 4 ēd. k. pilngraudu auzu pārslu,

1 ēd. k. medus,

kanēļa standziņa,

zvaigžņu anīss,

1 l ūdens.

Dažāda veida žāvētos augļus sagriež mazos gabaliņos. Liek katliņā, pievieno kanēļa standziņu, vienu zvaigžņu anīsu, pārlej ar litru ūdens un vāra 5 minūtes. Noņem no uguns. Pievieno 3 – 4 ēdamkarotes pilngraudu auzu pārslu, ēdamkaroti medus, liek uz palodzes, lai nakti nostāvas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.