Latviska miniveļa – no liniem ar krustdūrienā izšūtām latviskām zīmēm 3
Lai latviešu meitenes, Lieldienu šūpolēs svārkiem plīvojot, varētu puišiem demonstrēt ne tik provokatīvas, bet īsteni tautiskas ainas, modes mākslinieces Dana Stuce un Irbe Šmite nolēma radīt reāli latvisku, nu kā lai nosauc, apakšveļu, miniveļu, stringus, brīvveļu… Īsi sakot, radīt tādu veļu, kurā cilvēks jūtas brīvi.
Meitenes kopā mācījās Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Pēc skolas pabeigšanas Dana aizbrauca uz ārzemēm un kļuva par profesionālu modeli. “Es iepazinu pasaules modes industriju, redzēju, kā notiek radošais darbs, kā modes grandi piedāvā ideju pircējam. Pamazām nobrieda doma par minimālisma stilā ieturētu ekoloģisku un tautisku “vīģes lapu”, minimumu, kas nepieciešams sievietei, lai skaitītos apģērbta,” stāsta Dana.
Ideja par principāli jaunu veļas modeli meitenēm jau bija radusies skolas laikā, ietekmējoties no disko laiku “nerātnās modes”, – likras stringi, zemās jostas… Reiz, braucot vilcienā, viņas abas jokojās par to, kādas izskatītos erotiskās filmas latviskā versijā ar Lāčplēša tipa jaunekli tautiskos stringos. Ideja likās komiska, bet nosēdās dziļi atmiņā. Minimālā apģērba zīmols ir “Kūsiņš” – tā esence ir roku darbs, lins, netradicionāli izmantots tautisks musturs un apģērbs, ko izmanto gan kā nakts veļu, gan kā pilna laika apģērbu. “Tā ir tendence. Pēdējā laikā redzams, ka daudzas pasaules zvaigznes sāk valkāt apakšveļas tipa apģērbu kā pilna laika drēbes,” piebilst Dana.
Sākumā mākslinieces veļu pašas piegrieza un izšuva ar krustdūrieniem, tad iedeva panēsāt draudzenēm un prasīja atsauksmes.
Pircēju iecienītāko produktu klāstā ir miniveļa, naktskrekli, pidžamu komplekts no šortiem un krekliņa. Tādus pasaulē turpina valkāt arī dienā. Bralete apvieno brīvu krūšturi un topu. Kolekciju papildina krekliņu un vīriešu bokseršorti. “Mūsu klienti pārsvarā ir vīrieši, kas pērk dāvanas savām sievietēm, vai sievietes, kas pērk dāvanas savām paziņām,” atzīmē Dana.
“Mums likās, ka lina miniveļa ir vienkāršs apģērba gabals. Mēs pieņēmām, ka tas latvietim varētu likties nedaudz pikants. Bet galīgi neiedomājāmies, ka varētu likties tik pikants. Ka vienkāršas lina biksītes ar krustdūrienā uzšūtām latviskām zīmēm daudzos varētu izraisīt tādu histērisku reakciju,” stāsta Irbe. “Bija pārsteidzoši redzēt, ka pat daļai folkloristu tās likās teju vai zaimošana. Kur tad vēl ir jāliek sakrālās spēka zīmes? Tām noteikti pirmām kārtām jāsargā svētākā pasaules vieta – sievietes klēpis. Strādājam arī pie vīriešu miniveļas līnijas izveides. Izpildām pasūtījumus norvēģiem, šveiciešiem un citiem. Uzzinājām, ka esam iepatikušies japāņiem… Gribam papildināt dizaina sēriju klāstu un izšūt miniveļu, ar pērlītēm veidojot dažādus dekoratīvus pērļu vainagus. Starp citu, ir klienti, kas “Kūsiņu” nenēsā, bet pieliek pie sienas kā dizaina elementu…”
Drosmīgi: intīmais un tradicionālais
Mākslinieks dizainers Valdis Celms, latviešu zīmju pētnieks: “Jaunās mākslinieces piesaistīja uzmanību ar uzdrīkstēšanos savienot sieviešu veļu ar tautiskām ornamenta zīmēm. Viņas bija atradušas labu risinājumu, kas ļāva iemantot cilvēku atsaucību. Reklāmai filmētais videomateriāls bija tiešs un draudzīgs. Bija redzams, ka meitenes ir mācējušas sasaistīt intīmo un tradicionālo, iztiekot bez vulgaritātes, kas ir ļoti vērtīgi. Atliek vēlēties, lai viņas, šo projektu attīstot, līdzsvaru un labo gaumi saglabātu arī turpmākajos darbos.”