Foto: F64

Latviju apceļo izstāde par bibliotēku vēsturi 0

8. maijā plkst. 15 Salacgrīvas novada bibliotēkā atklās Latvijas simtgadei veltīto ceļojošo izstādi “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”, piedaloties LNB Atbalsta biedrības (LNBAB) direktorei Karinai Pētersonei, informē LNBAB.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vienā no divpadsmit planšetēm atspoguļota arī Salacgrīvas novada bibliotēkas vēsture.

Izstādi un arī katalogu “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai” izveidojusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība. Tajā atspoguļoti stāsti par 12 Latvijas publiskajām bibliotēkām, kurām ir simboliska nozīme Latvijas tapšanā par valsti, izceļot to bagāto vēsturi un dibināšanā iesaistītās personības.

CITI ŠOBRĪD LASA

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone stāsta: “Visupirms bibliotēka ir sākusies ar kāda uzņēmīga cilvēka darbošanos, ar personību, kuras devums Latvijas vēsturē neaprobežojas ar vietējās bibliotēkas dibināšanu.” Starp šādām personībām minami Baumaņu Kārlis, Augusts Deglavs, Augusts Dombrovskis, Jānis Kārkliņš, Jānis Misiņš, Krišjānis Valdemārs un citi ievērojami latvieši.

Salacgrīvas novada bibliotēka dibināta 1902. gadā, toreiz dēvēta par Salacgrīvas Saviesīgās biedrības bibliotēku. Jūras tuvums diktēja nepieciešamību apgūt ar zvejniecību un jūrniecību saistītos arodus un izglītību, kas noteica bibliotēkas krājuma specifisko ievirzi. Visu bibliotēkas 115 gadu pastāvēšanas laiku bibliotēka un tās filiālbibliotēkas godina jūrniecību un Krišjāni Valdemāru – pirmās latviešu jūrskolas Ainažos izveidotāju. Salacgrīvas bibliotēkas paspārnē darbojas biedrība “Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs”, kuras mērķis ir popularizēt jūrniecības un zvejniecības tradīciju Latvijā, kā arī atbalstīt bibliotēkas, literatūras, kultūras un kino tradīciju attīstību Salacgrīvas novadā.

Izstādes kurators un tekstu autors Edžus Vējiņš uzsver: “No 789 Latvijas publiskajām bibliotēkām tikai par 12 ir izstāstīti šie Latvijas valsts tapšanas stāsti. Izzinoši, aizkustinoši, dziļi. Neatkārtojami. Tie ir izauguši no bibliotēku personiskās iniciatīvas.”

Izstādē ietverti stāsti par Rīgas Centrālās bibliotēkas Ziemeļblāzmas filiālbibliotēku, Alūksnes novada Alsviķu bibliotēku, Beverīnas novada Mūrmuižas un Kauguru bibliotēkām, Dobeles novada Centrālo bibliotēku, Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku, Jūrmalas Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku, Kuldīgas novada Krišjāņa Valdemāra Ēdoles pagasta bibliotēku, Pļaviņu novada Klintaines pagasta bibliotēku, Limbažu Galveno bibliotēku, Gulbenes novada Tirzas pagasta bibliotēku, Salacgrīvas novada bibliotēku, Ventspils bibliotēku.

Salacgrīvas novada bibliotēkā izstāde skatāma no 2018. gada 8. maija līdz 27. maijam, pēc tam tā turpinās savu ceļojumu pa Latviju un dosies uz Jūrmalu – Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku.
Izstāde un katalogs tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un ziedotāju atbalstu, kā arī izstādē iesaistīto bibliotēku pašvaldību līdzfinansējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.