Foto – EPA/LETA

Latvijas zinātnieki publisko jaunākos pētījumus un idejas 0

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā centrā, Zinātņu mājā, 17. maijā norisināsies LU Jauno tehnoloģiju un inovāciju diena.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tās ietvaros no plkst. 17 līdz 18 notiks īpašs pasākums “Zināšanu agora”, kur būs iespējams iepazīties ar labāko zinātnieku darbu un ideju prezentācijām.

Savas prezentācijas demonstrēs Datorikas fakultātes, Humanitāro zinātņu fakultātes, Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta, Bioloģijas fakultātes un citu fakultāšu zinātnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, mūsu zinātnieki ir pētījuši garšas un krāsas, garšas un emociju, garšas un temperatūras saistības, jo liela daļa pārtikas, ko lietojam ikdienā, ir neveselīga, bet vizuāli uzrunājoša.

Savukārt Ķīmijas fakultāte iepazīstinās ar projektu kura mērķis ir izprast zirnekļu zīda veidošanās dabiskos mehānismus un izstrādāt jaunu metodi mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanai biomimētiskā ceļā.

Nākotnē no zirnekļu zīda biomateriāliem ar 3D printeri varētu veidot daudz komplicētus ietvarus, piemēram, cilvēka orgānu formā. Tālāk šos ietvarus varētu apaudzēt ar orgānam specifiskajām šūnām par pamatu ņemot cilmes šūnas.

Bet ir arī citi zirnekļu zīda izmantošanas veidi, ņemot vērā to, ka zirnekļu tīkla zīds ir izturīgākā, šobrīd zināmā, šķiedra pasaulē, tā ir vismaz 10 reizes spēcīgāka un elastīgāka par rūdītu tēraudu, kā arī kevalru – materiālu, no kā šobrīd tiek ražotas ložu necauršaujamās bruņu vestes.

Tāpat svarīgs un nozīmīgs ir arī pētījums par neinvazīvu āda vēža diagnostiku ar optiskām metodēm. Mērķis ir izveidot metodi, kas būtu pielietojama ātram un vienkāršam ādas skriningam ģimenes ārstu praksē.

Šobrīd ģimenes ārstu praksē nav izstrādātas vadlīnijas, kā diagnosticēt un klasificēt dažādus ādas veidojumus. Piedāvātā metode varētu efektīvāk atlasīt pacientus, kuriem nepieciešama tālāka onkologa konsultācija.

Šādas un daudzas citas prezentācijas būs iespējams noklausīties pasākumā – “Zināšanu agora”.

Reklāma
Reklāma

“17.maijā būs unikāla iespēja uzzināt vairāk par notiekošajiem pētījumiem Latvijas universitātē, tā kā aicinu ikvienu interesentu šo iespēju izmantot un klātienē iepazīties ar zinātniekiem un viņu aktuālajiem pētījumiem. Tāpat arī esmu pārliecināta, ka plānotās ideju apmaiņas un diskusija par universitātes lomu nākotnes sabiedrībā iezīmēs aktuālās tendences un palīdzēs izdarīt secinājumus, kas veicinās Latvijas izglītības kvalitāti,” norāda Signe Bāliņa – profesore, Latvijas Universitātes rektora vietniece digitālās sabiedrības jautājumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.