Latvijas zemnieki kopā ar pētniekiem izstrādā elektronisku lauku saimniecības pārvaldes sistēmu 0
Pavisam drīz arī lauksaimnieki visus savas saimniecības datus apkopot, uzkrāt un analizēt varēs vienuviet, jo zemnieki, zinātniskie pētnieki un ar lauksaimniecību saistītas institūcijas sākuši veidot elektroniskajā vidē pieejamu lauku saimniecības pārvaldes sistēmu, informēja Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).
Jaunizveidotā elektroniskā sistēma atvieglos saimniecību pārvaldības procesu, palīdzot daudz ātrāk un vienkāršāk veikt vajadzīgās uzskaites, aprēķinu un plānošanas darbības un nodrošinot, ka visi dati tiek uzkrāti vienuviet.
Līdz ar šādas sistēmas izveidi daudzus jautājumus tādējādi varēs atrisināt bez speciālista palīdzības. Sistēma ļaus izveidot lauku vēstures, augu maiņas un mēslošanas plānus, dzīvnieku kustības grafikus un lopbarības vajadzību plānus, resursu uzskaites un noslodzes aprēķinus, analizēt tiešās ražošanas izmaksas, plānot budžetu, ģenerēt dokumentus un atskaites, kā arī veikt daudzas citas darbības.
Zemnieku saimniecības “Imantas” īpašnieks Ģirts Ante piebilda, ka piekritis piedalīties attiecīgajā projektā, jo Latvijā ir dažādas saimniecību datu uzskaites sistēmas, bet tās nav savstarpēji saistītas. “Būtu labi, ja būtu viena sistēma, ko varētu lietot visu lauksaimniecības sektoru saimniecības un kurā varētu ne tikai datus uzkrāt, bet arī analizēt un veidot no tiem atskaites visām lauksaimniecību kontrolējošām institūcijām,” sprieda zemnieks.
Zemnieku saimniecības “Gaidas” īpašniece Dace Drošprāte teica, ka, izmantojot elektronisko saimniecības pārvaldības sistēmu, saimniekam būs vieglāk un uzskatāmāk novērtēt rentablākās un izdevīgākās nozares sezonāli un vairāku gadu laikā. Kopumā tas palīdzēs saimniecības darba efektivitātes uzlabošanā un nodrošināšanā, kā arī palīdzēs saimniecībai izvēlēties prioritārās nozares.
Projekts “Lauku saimniecību pārvaldības elektroniskās sistēmas izveide” uzsākts šogad un turpināsies līdz 2023.gadam. LLKC šajā projektā kā vadošais partneris sadarbosies ar 14 partneriem no lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām, kooperatīviem, zinātniskajiem pētniekiem un praktizējošām lauku saimniecībām.