Latvijas vēža pacientiem būs pieejams jauns informācijas portāls 14
Ceturtdien, 25.aprīlī, plkst.15 Latvijas Universitātes (LU) Zinātņu mājā tiks prezentēts jauns portāls vēža pacientiem – noderīgs un uzticams informācijas resurss vairāk nekā 86 000 Latvijas vēža pacientu un viņu tuviniekiem, aģentūru LETA informēja onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” dibinātāja un vadītāja Olga Valciņa.
Tīmekļa vietnē “Pacientu akadēmija” interesenti vienkopus varēs atrast noderīgu un ārstu recenzētu informāciju par izplatītākajiem vēža veidiem, to diagnostiku, ārstēšanu, kā arī iepazīties ar onkoloģisko slimību ārstēšanā raksturīgo terminoloģiju.
Ārsti un pacientu organizācijas uzsver, ka Latvijas iedzīvotāju veselībpratība ir kritiski zema. 2022.gadā Rīgas Ekonomikas augstskolas un Budapeštas Corvinus universitātes pētnieku veikts pētījums atklāj, ka nepietiekama veselībpratība ir 79% Latvijas iedzīvotāju, Latvijai šajā jomā ierindojoties vienā no zemākajām vietām Eiropas Savienībā.
Vietnes “Pacientu akadēmija” idejas autori ir onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “Onkoalianse”, un tā tapusi vēža pacientu, mediķu un citu speciālistu komandas kopīgā darbā. “www.pacientuakademija.lv” veidota kā ceļvedis gan tiem cilvēkiem, kurus pašus skāris vēzis, gan arī viņu ģimenēm un tuviniekiem. Vietnes saturu veido tikai zinātniski pierādīta informācija, un materiāli balstīti starptautiski atzītās vadlīnijās.
“Pacientu akadēmija” apkopo svarīgāko par vēža diagnozi un vēža veidiem, izmeklējumiem un ārstēšanu, rehabilitāciju un atbalsta iespējām, kā arī citiem ar onkoloģisko diagnozi saistītiem jautājumiem.
Saskaroties ar vēža diagnozi, cilvēkam vairāk par visu nepieciešams atbalsts un palīdzība. Viena no svarīgākajām nepieciešamībām šādā brīdī ir vajadzība pēc informācijas. Līdz šim šādas izsmeļošas, kvalitatīvas un ticamas informācijas par vēzi latviešu valodā ir trūcis.
Valciņa uzsver, ka to apstiprina arī “Onkoalianse” nesen veiktā aptauja, kurā 55% aptaujāto atzina, ka neatrod sev nepieciešamo informāciju par vēzi vispār vai arī tā ir pārāk grūti saprotama. Pacientiem visvairāk trūkst informācijas par ārstēšanas norisi, nav arī viegli saprotamas un vienkopus pieejamas informācijas par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem vēža slimniekiem un finansiālo un cita veida atbalstu.
“Datos redzam arī to, ka gandrīz 40% aptaujāto neatrod sev vajadzīgo informāciju par vēža diagnostiku un tikpat daudziem trūkst informācijas par slimības blakusparādībām. Šīs nerisinātās informatīvās vajadzības bija galvenais motīvs, kādēļ nolēmām radīt vietni “Pacientu akadēmija”,” stāsta Valciņa.
“Pacientu akadēmijā” skaidrots vēža rašanās un attīstības process, vēža veidi, stadijas un izplatība. Vienuviet apkopota informācija par vēža skrīninga un diagnostikas iespējām, par to, kā darbojas zaļais un dzeltenais koridors, par ārstēšanas posmiem un veidiem.
Aprakstītas arī izplatītākās vēža lokalizācijas: krūts, prostatas, plaušu, dzemdes kakla, olnīcu, zarnu un citi ļaundabīgie audzēji, izklāstīti to simptomi, cēloņi un riska faktori, izmeklējumi, ārstēšana un blakusparādības. Nav aizmirsti arī tādi pacientiem un viņu ģimenēm svarīgi praktiskas dabas jautājumi kā darbnespējas un invaliditātes noformēšana, veselības apdrošināšana, aprūpe mājās vai ārstēšanās ārvalstīs.
Fizisko un emocionālo spēku atgūšanai gan ārstēšanās laikā, gan pēc tās paredzēta plašā un padziļinātā informācija portāla rehabilitācijas un uztura sadaļā – te aprakstītas gan pacientiem ieteiktās fiziskās aktivitātes, gan tieši onkoloģijas pacientiem izstrādātie uztura un ēdienkartes principi.
“Pacientu akadēmijas” satura kvalitāti un uzticamību nodrošina plašā speciālistu redkolēģija – publicētos materiālus pārbaudījuši Latvijas vadošie onkologi un citu specialitāšu eksperti: Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Iekšķīgo slimību katedras profesore Gunta Purkalne, ārste dietoloģe un RSU profesore Laila Meija, RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta asociētā profesore Simona Doniņa, ģenētiķis Aigars Dzalbs, ergoterapeits un fizisko aktivitāšu fiziologs Rūdofs Cešeiko, onkologi Elīna Sīviņa un Ilva Banka-Okorie, ķirurgi Krista Arcimoviča, Viktors Novikovs un Rihards Mikilps-Mikgelbs un daudzi citi. Portāla tapšanas un izstrādes projektu sadarbībā ar onkoloģisko pacientu organizāciju apvienību “Onkoalianse” īstenoja komunikācijas aģentūra “REVITI/Baltic Communication Partners”.
Valciņa uzsver, ka šī informācija noderēs dažādos slimības ceļa posmos – gan tiem, kam vēzis diagnosticēts nesen, gan arī tiem, kam uzkrāta ievērojama vēža pieredze un nepieciešama jau padziļinātāka informācija.