Ieskats izstādē. Foto: Indulis Burka

Latvijas vēsturē nebijis “zelta ragu” birums medību trofeju izstādē “Jaunmokas 2018” 0

Līdz pat Muzeju naktij 19. maijā, Jaunmoku pils Kolonnu zālē apskatāma Latvijas medību trofeju izstāde “Jaunmokas 2018”. Šī ir jau 5. Latvijas trofeju izstāde. Tajā iespējams aplūkot teju 1000 medību trofeju – staltbriežu, aļņu, stirnāžu ragus, bebru un plēsēju galvaskausus, kuiļu ilkņus un, vilku un lūšu ādas. Latvijas vēsturē pirmo reizi vienuviet var aplūkot vairāk nekā 60 staltbriežu ragus, kas novērtēti ar zelta medaļu. Turklāt visi šie brieži nomedīti pēdējo triju gadu laikā.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Milzīgs trofeju klāsts
Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis teic, ka parasti izstādes rīkotas ik pēc pieciem gadiem, taču šoreiz tā sarīkota jau pēc trim un veltīta Latvijas simtgadei. Ņemot vērā lielo trofeju skaitu, arī turpmāk izstādes varētu notikt biežāk.

“Izstādē apskatāmas 380 stalbriežu trofejas, vairāk nekā 200 stirnāžu ragu, aļņu ragi. Salīdzinot ar iepriekšējām reizēm, mazāk ir kuiļu ilkņu. Tam gan ir racionāls izskaidrojums – Latvijā plosās Āfrikas cūku mēris,” stāsta Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis. “Par staltbriežiem runājot, viennozīmīgi šīs visu laiku labākā izstāde – vairāk nekā 60 zelta medaļai atbilstošu briežu trofeju vienuviet vēl nekad Latvijas medību vēsturē nav bijis. Šis ir vēsturisks mirklis, kas liecina par vienu – esam iemācījušies staltbriežus izaudzēt,” tā Baumanis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ieskatās vēsturē
Briežu mēs medījam pietiekami sen. Daudzi piemin padomju laikus, kad tad, lūk, esot bijušas labas medības un lieliskas trofejas. “Esmu apkopojis informāciju un iegūtie dati liecina, ka no pagājušā gadsimta sešdesmitu gadu beigām līdz pat 2010. gadam Latvijā vidēji medīja piecus zelta medaļai atbilstošus staltbriežu buļļus gadā. Šeit ir vairāk nekā 60 šāda līmeņa trofeju, kas iegūtas pēdējos trijos gados. Turklāt, zinu, ka te nebūt nav visas tik augstu novērtētas trofejas. Mana informācija liecina, ka uz izstādi nav atvests vismaz 20 trofeju, kas ar zelta medaļu novērtētas citviet,” skaidro Jānis Baumanis.

Saldus novada slavas aleja
Šajā izstādē mēs atsevišķi pie vienas sienas izlikām Saldus novadā iegūtās staltbriežu trofejas, lielākoties “zeltus” un dažus “sudrabus”. Ja ieskatāmies katalogā, tad aptuveni puse no visiem “zeltiem” atvesti no Dienvidkurzemes. Saldus mednieku apvienība ar Māri Bērziņu priekšgalā ir tie, kuri aptuveni pirms desmit gadiem Latvijā uzsāka selektīvo staltbriežu medīšanu. Vairāk nekā desmit klubu vienojās par šo principu ievērošanu. Nu varam novērtēt viņu darba augļus.

Īsi un emocionāli
“Īsi un emocionāli sakot, kamēr cēlu māju, tā īsti nebiju mežā bijis divus gadus. 2000. gadu sākumā kopā ar kolēģi skaistā salnainā septembra rītā staigājām pa slaveno Zvārdi un bauroja viens vienīgs bullis,” tā Māris Bērziņš. “Mēs izšķīrāmies un katrs no savas puses piegājām viņam klāt. Apskatījāmies to “bronziņu”, apsēdāmies uz celma un nospriedām, ka kaut kas nav riktīgi. Tā arī sākām.

Savā kolektīvā pieņēmām kardinālu lēmumu attiecībā uz šo dzīvnieku medīšanu. Dobeles mežniecībā pēc Jāņa Baumaņa iniciatīvas bija maza mācību izstādīte, kur bija apskatāmi brieža ragi no pirmajiem līdz septītajiem perspektīviem un no pirmajiem līdz septītajiem neperspektīvajiem. Iesēdināju vīrus autobusā un aizvedu uz šo izstādi . Medību inženieris Veilands divas stundas mūs “apgaismoja” kas un kā. Vīrus izdevās pārliecināt… Piecus pirmos gadus trofeju buļļus vispār nemedījām. Pieņēmām stingrus kritērijus. Tāpat sapratām, ka tad, ja mūsu audzētais bullis nokļūst pie kaimiņiem, kur tiek nomedīts, diez kas nebūs. Toreiz virsmežniecībā strādāju par medību inženieri. Iespējams, man bija lielāks “administratīvais resurss”. Pierunāju selektīvo medību principus ievērot13 klubos ar kopējo platību 70 000 hektāru. Pirmais uzstādījums bija – izaudzināt līdz “bronzai”, kas tagad šķiet naivs. Taču ar kaut ko 2007. gada rudenī bija jāsāk. Visgrūtāk bija izskaust sistēmu “nenošaušu es, nošaus kaimiņš”. Kamēr tā domā – neko panākt nevar. Kaimiņu var pārliecināt tikai ar saviem rezultātiem.”

Medījumi gobelēnos
Vienlaikus ar medību trofeju izstādi, Jaunmoku pils Torņa zālē apskatāma tekstilmākslinieces Baibas Rīteres gobelēnu izstāde. Arī tā veltīta medību tēmai. Māksliniece žurnālam “Medības” atklāja, ka doma par vienlaicīgu izstādi radusies jau janvārī.
“Gobelēnu kolekcija tapa jau pirms gada, bija izstādē Vācijā. Es priecājos, ka mani uzaicināja darbus izstādīt tieši šeit. Izstādes nosaukums – “Mežs ienāk pilī”.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.