“Latvijas valsts meži” plāno īstenot līdz šim apjomīgākos jauno kociņu aizsardzības pasākumus 0
VAS “Latvijas valsts meži” šogad plāno īstenot līdz šim apjomīgākos jauno kociņu aizsardzības pasākumus, teikts kompānijas publiskotajā informācijā.
Jauno kociņu, īpaši jauno priežu, aizsardzību pret briežu dzimtas dzīvnieku – aļņu, staltbriežu un stirnu – postījumiem “Latvijas valsts meži” sāk rudenī, kad mežā iestādītajiem jaunajiem kociņiem ir beigusies aktīvā augšana. Ziemas periodā jauno kociņu pumpuri un stumbra miza ir viena no briežu dzimtas dzīvnieku iecienītākajām maltītēm.
“Latvijas valsts meži” jaunaudžu aizsardzībai lielākoties izmanto gan augu aizsardzības līdzekļus jeb repelentus ar dzīvniekiem nepatīkamu aromātu vai garšu, ko dzīvnieks sajūt, apēdot apstrādāto stādu, gan dažādus mehāniskus aizsarglīdzekļus, kas galvenokārt kalpo kā šķērslis, lai dzīvnieks netiktu pie aizsargātās kociņa daļas.
Šogad “Latvijas valsts meži” ar augu aizsardzības līdzekļiem – repelentiem – plāno apstrādāt 15 191 hektāru atjaunoto meža platību un veikt jaunaudžu stumbru aizsardzību 3251 hektāra platībā, kas ir līdz šim lielākais plānotais aizsardzības pasākumu apmērs pēdējo gadu laikā, norāda kompānijas pārstāvji.
Pēc kompānijā skaidrotā, “Latvijas valsts meži” nosaka aizsardzības plānošanas pasākumus atkarībā no jaunaudzes kociņu augstuma, kociņu skaita tajā un izvietojuma.
“Kociņiem, kuru augstums nepārsniedz 1,5 metru, primāri nepieciešams aizsargāt centrālā dzinuma pumpuru, jo, tiklīdz jaunā koka galotne tiks nokosta, ļoti iespējams, ka kociņš iznīks un neturpinās augt. Šāda augstuma kociņus no briežu dzimtas dzīvnieku postījumiem iespējams aizsargāt ar tādiem repelentiem kā “Cervacol Extra” un “Wam Extra”, kurus uz koka galotnes uzklāj ar roku, vai arī “Plantskydd” un “Trico”, kurus uz kociņa uzklāj, izmantojot rokas smidzinātāju,” skaidro kompānijas pārstāvji.
Uzņēmums “Latvijas valsts meži” izveidots, lai apsaimniekotu valsts mežus. Kompānijas īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja – Zemkopības ministrija.