Latvijas uzņēmums pirmais pasaulē ieviesis pārtikas kvalitātes nepārtrauktas uzraudzīšanas sistēmu 1
“Kedeon Solutions” izveidojis platformu nepārtrauktai pārtikas kvalitātes uzraudzīšanai, ko jau izmanto vairāki pārtikas ražošanas un loģistikas uzņēmumi.
Jaunā tehnoloģija šobrīd īpaši svarīga pārtikas uzņēmumiem, jo aizvien vairāk parādās dažādi masveida saslimšanas gadījumi, kuros grūti noskaidrot slimības izcelsmes avotu un to, kur un kas nogājis greizi.
Turklāt uzticēšanās pārtikas jomas uzņēmumiem ir noslīdējusi līdz vienam no zemākajiem punktiem pēdējo gadu laikā.
“Kedeon Solutions” ir inovatīvs uzņēmums, kuru pagājušā gada nogalē nodibinājis Rīgas Tehniskās universitātes absolvents Reinis Skorovs.
Viņš kopā ar biznesa partneriem Kristapu Mikasenoku un Ronaldu Sovas attīsta ideju par sensoru tīklu un platformu temperatūras izmaiņu izsekošanai reāllaikā. Uzņēmumam izdevies piesaistīt aptuveni 40 tūkstošus eiro lielas investīcijas šīs idejas attīstīšanai.
“Darbojamies kopš pagājušā gada un esam jau piesaistījuši piecus klientus, kas izmanto šo produktu. Tie ir loģistikas uzņēmumi un pārtikas ražotāji,” stāsta Reinis Skorovs, uzņēmumu vārdus gan pagaidām neatklājot. Tiklīdz projekti tiks pabeigti, viņš šos vārdus sola atklāt publiski. Daļa klientu ir Latvijas uzņēmumi, bet daļa – starptautiskas kompānijas.
Jāmaina metodes
“Radies priekšstats, ka pārtikas jomā ir ļoti daudz noteikumu un zināma kārtība, kā nodrošināt pārtikas transportēšanu un izsekojamību, tomēr ik pa laikam parādās problēmas un apvainojumi, ka cilvēki ir saslimuši, uzturā lietojot bojātu pārtiku.
Šķiet, ka attīstītajās valstīs šāda problēma nepastāv, tomēr esam noskaidrojuši, ka ASV katru gadu bojāta pārtika izraisa piecdesmit miljardu USD ekonomiskos zaudējumus, 120 tūkstošu cilvēku hospitalizācijas un trīs tūkstošu cilvēku nāves gadījumu.
Tiek viltoti dažādi mērījumi, manipulēts ar datiem. Izpētot tirgu, secinājām, ka nepieciešams jauns risinājums,” atklāj Reinis Skorovs.
Pārtikas ražotāji vēlas saviem patērētājiem nodrošināt kvalitatīvu pārtiku un izvairīties no tādām situācijām, kas varētu ietekmēt uzņēmumu publisko tēlu.
Piegādes ķēdē parasti ir iesaistīti daudzi apakšuzņēmumi un problēmsituācijās ir ļoti grūti izsekot, vai visi procesi nodrošināti pareizi.
Turklāt nereti temperatūras kontrolē tiek izmantoti vēl pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados izmantoti paņēmieni, piemēram, automašīnas šoferis ar termometru dodas pārbaudīt kravas temperatūru, to atzīmē lapā, ar savu parakstu apliecinot kontroles veikšanu. Šāda sistēma ir novecojusi un nav garantijas nepārtrauktai kvalitātes kontrolei, tāpēc nepieciešamas modernākas tehnoloģijas.
Visā ķēdes garumā
“Kedeon Solutions” risinājums ļauj izsekot temperatūras izmaiņām visā piegādes ķēdes garumā, sākot no ražošanas, noliktavas, piegādes transporta līdz veikalam un patērētājam.
Risinājums ļauj mērīt ne tikai temperatūru, bet arī noteikt gaismas intensitāti, gaisa mitrumu un citus faktorus, kas ietekmē pārtikas produktu kvalitāti. Dati tiek uzglabāti, izmantojot izkliedētā pieraksta tehnoloģiju, tos vairs nevar izmainīt, un visām iesaistītajām pusēm ir piekļuve šiem datiem.
Ja veidojas kāda problēma, tad ļoti ātri iespējams izsekot un noteikt atbildīgo, kuram jāsedz zaudējumi. Ja kāda iesaistītā puse vēlas izmainīt datus, tas praktiski nav iespējams.
“Kedeon Solutions” risinājumā tiek izmantoti sensori, kas darbojas teritoriālajā tīklā. Tas nozīmē, ka visās pusēs izvietotas bāzes stacijas, taču tām nav nepieciešams uztvert visu sensoru signālus, bet pietiek ar vienu, kurš uztver citu, un veidojas savā ziņā ķēdes reakcija.
Sensoru uztveršanai netraucē ne noliktavu sienas, ne kravas mašīnu aprīkojums, jo “visi mērījumi tiek veikti jebkurā gadījumā”. Arī gadījumā ja produktu palete ar tam piestiprinātu sensoru tiek pārvietota no noliktavas uz automašīnu un tālāk uz veikalu, nevienā brīdī signāls nepārtrūkst un mērījumi tiek nodrošināti no sākumpunkta līdz finišam.
Informācija no sensoriem nokļūst blokķēdē, nevienai no iesaistītajām pusēm nav pieejams nedz serveris, nedz citas iespējas, lai varētu veikt kādas darbības datu mainīšanai.
“Pārskats atrodas tīmeklī bāzētā sistēmā, kur ir personīgais kabinets, – tur iespējams veikt dažādus konfigurācijas darbus un iegūt biznesam svarīgu informāciju un atskaites.
Papildu ērtībām procesā iesaistītajām pusēm ir iespējams saņemt atskaites un paziņojumus e-pastā vai SMS veidā,” nianses atklāj “Kedeon Solutions” līdzīpašnieks Kristaps Mikasenoks.
Uzņēmumi šobrīd darbojas dažādās pozīcijās – daļa ir pilnīgi pārgājuši uz digitālo platformu, daļa darbojas papīra formātā un vēlas saņemt ziņojumu elektroniskajā pastā – tas nozīmē, ka “Kedeon Solution” nākas pielāgoties dažādām vajadzībām. Nepieciešamās iekārtas – sensorus un bāzes stacijas – uzņēmums izīrē, kā arī nodarbojas ar pilna servisa apkalpošanu. Iekārtas tiek iepirktas Latvijā.
Jaunie uzņēmēji risinājumu papildinājuši ar iespēju katram pircējam ļaut pārliecināties par produkta parametru izsekojamību.
Proti, patērētājs, izmantojot QR kodu, var pārliecināties par produkta piegādes vēsturi un uzglabāšanas parametriem. Šādu risinājumu jau integrē pirmais klients, un pēc tam varēs spriest par tā efektivitāti.
Reinis Skorovs atgādina nesen Vācijā notikušu skandālu, kad nepareizas uzglabāšanas dēļ produktā savairojās baktērijas, kas izraisīja vairāku cilvēku nāvi. Ja būtu ieviests “Kedeon Solutions” risinājums, īpaši QR kods ar iespēju patērētājam pārliecināties par produkta izsekojamību, iespējams, tas ļautu izvairīties no šādas situācijas.
Ar savu risinājumu uzņēmums var palīdzēt cilvēkiem izdarīt labāko izvēli un vienlaikus nodrošināt uzņēmumiem labāku iespēju uzraudzīt savus piegādātājus. Reinis Skorovs uzskata, ka jaunais risinājums var kļūt par kvalitātes zīmi un palielināt uzticamību visām iesaistītajām pusēm.
Jaunie uzņēmēji slavē Latviju kā pievilcīgu vietu uzņēmējdarbības attīstībai. “Latvijā tieši agrīnajā stadijā ir ļoti labas iespējas attīstīt inovācijas. Ne Āzijas tirgū, ne ASV uzņēmēji nevēlas sadarboties ar tik mazu uzņēmumu. Ja atnāksi ar lielu apgrozījumu, tikai tad varētu būt interese. Latvijā uzņēmumi ir gatavi sadarboties ar mazākiem uzņēmumiem, ar mazākiem apjomiem,” neslēpj Reinis Skorovs.
Redz potenciālu
“Kedeon Solutions” dibinātāji redz labu potenciālu izplesties starptautiskos tirgos. Pēc pārtikas jomas paplašināšanās iespējas tiek saskatītas farmācijas un medicīnas produktu jomā.
Piemēram, ilgtermiņā būs iespējams uzlabot orgānu un asins transportēšanu. “Tās ir jomas, kur uzticama izsekojamība ir ļoti svarīga.
Pašlaik pasaulē esam vienīgais uzņēmums, kas to spēj nodrošināt,” uzsver Reinis Skorovs. Viņš zina teikt, ka daži citi uzņēmumi strādā pie līdzīga mehānisma ieviešanas, bet tirgū šāds izmantojams produkts ar iespēju integrēties uzņēmumu iekšējās sistēmās citiem vēl nav pieejams.
“Ja uzņēmums grib ieviest šādu risinājumu, viņam nav jāapmāca darbinieki, nav jāizmaina savi procesi, bet jauno risinājumu iespējams iekļaut jau esošajās sistēmās,” atklāj jaunais uzņēmējs.
Jaunā tehnoloģija ir inovācija, un tieši tas ļāva piesaistīt sēklas naudu risinājuma ieviešanai. ES līmenī jau šobrīd ir redzami daudzi potenciālie klienti, kas šo risinājumu varētu izmantot.
“Kedeon Solutions” mērķis ir nākamā pusotra gada laikā kļūt līderiem Baltijas tirgū, pēc tam izvēršoties ES valstu tirgos un ASV, kur gan būtu nepieciešamas vēl papildu investīcijas. Uzņēmēji domā, ka jaunais produkts var radīt apvērsumu nozarē.
“Ja to pieprasīs patērētāji, tad ražotāji un tirgotāji būs motivēti ieviest šādu tehnoloģiju,” piebilst uzņēmuma vadītājs.
Pašlaik “Kedeon Solutions” šo tehnoloģiju gatavs piedāvāt 10–20 uzņēmumiem. “Ar savu piedāvājumu varam samazināt riska faktorus un palielināt uzticamību un drošības sajūtu patērētājiem,” uzsver Skorovs.
Savs labums tiek arī uzņēmējiem, kas var atrast uzticamus piegādātājus un risinājumus, kā uzlabot piegādes ķēdes posmus un kā samazināt iespējamos zaudējumus. Vēl viena svarīga nianse – ieviešot inovatīvo risinājumu, iespējams samazināt pārtikas izmešanu, kas kļūst par aizvien lielāku problēmu. Attīstot jauno produktu, “Kedeon Solutions” gatavs šogad dubultot savu darbinieku skaitu līdz 10–15.
Uzziņa:
Uzņēmums “Kedeon Solutions” dibināts pagājušā gada novembrī, tā lielākais līdzīpašnieks ir Reinis Skorovs (75%), kurš biznesā pārvērtis savā bakalaura darbā radītu tehnoloģiju.
Lai varētu attīstīties, uzņēmums piesaistījis 40 tūkstošus eiro riska investīcijas.
Jau šobrīd uzņēmuma klientu vidū ir gan Latvijas, gan starptautiski uzņēmumi. “Kedeon Solutions” mērķis – tuvākā gada līdz pusotra laikā kļūt par līderi Baltijas tirgū un tālāk paplašināties Eiropā un ASV.
Vērtējums: Neuzticības pārvarēšana
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs: “Viss atkarīgs no uzticēšanās pārtikas produktu pārvadātājam. Ja ražotājam ir uzticība pārvadātājam, tad viss ir kārtībā.
Savukārt, ja nav uzticības, tad, visticamāk, ir vērts izmantot šo sensoru uzraudzību. Jau pašlaik preču piegādes ķēdē ir izstrādāta noteikta procedūra, kur jāievēro noteikti temperatūras režīmi.
Galvenais jautājums – vai nenotiek kļūdas piegādes posmā. Līdzīgas tehnoloģijas jau darbojas, kur var izsekot, kādā vietā produkts atrodas konkrētā brīdī. Taču ir labi, ja tiek radītas jaunas tehnoloģijas, kas veicina pārtikas drošību.”