Latvijas uzņēmumos darbinieka efektivitāte var atšķirties pat četras reizes, liecina jauns indekss 2
Biznesa efektivitātes asociācija, kurā apvienojušies ap 100 Latvijas vadošo uzņēmumu, izstrādājusi Latvijā pirmo efektivitātes indeksu, lai apliecinātu, cik būtiski uzņēmuma finanšu rādītājus un konkurētspēju ietekmē mērķtiecīgs efektivitātes metožu pielietojums, informē asociācijā.
Veiktais pētījums pierāda, ka uzņēmumiem, kuri ilgtermiņā un mērķtiecīgi paši ievieš efektivitātes metodes, efektivitātes indekss (uzņēmuma apgrozījums uz 1 darbinieku gadā) ir par 50% augstāks, bet atsevišķos gadījumos – pat par 86% augstāks, salīdzinot ar Latvijas vidējo efektivitātes indeksu, neatkarīgi no nozares. Tas nozīmē, ka efektivitātes pasākumu laikā ietaupītos līdzekļus uzņēmums var ieguldīt savā attīstībā, biznesa paplašināšanā, izaugsmē un jaunu darbavietu radīšanā.
Tas ir īpaši nozīmīgi laikā, kad visā pasaulē strauji pieaug ražošanas izmaksas, palielinās konkurence un uzņēmumu darbību negatīvi ietekmē dažādi ārējie faktori – globālās biznesa vides pārmaiņas, nodokļu politika u.c.
“Jāatzīst – nebijām gaidījuši, ka rādītāji uzņēmumos var būt tik atšķirīgi un efektivitātes indekss uz vienu strādājošo var atšķirties pat četras reizes! Tas ir apliecinājums, ka ikviena uzņēmuma vadības rokās ir iespējas strādāt tā, lai uzņēmums būtu konkurētspējīgs, pelnošs, nodrošinot stabilas darbavietas cilvēkiem, un negaidīt tikai atbalstu no valsts. Galvenais ir to apzināties un spert attiecīgus soļus,” vērtē Biznesa efektivitātes asociācijas (BEA) valdes loceklis Kārlis Urbāns.
Nākamgad pētījumu plānots paplašināt, vērtējot izmaiņas pret 2014.gadu, kā arī veicot socioloģisko pētījumu par izmaiņu iemesliem. Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone: “Pozitīvi vērtējam asociācijas paveikto un vēlam pēctecību iesāktajos pētījumos un jaunas iniciatīvas arī turpmāk!”
Efektivitātes indeksa pētījumu BEA izstrādājusi sadarbībā ar licencētu UR datu atkalizmantotāja SIA “CREFO Rating” informācijas portālu “CrediWeb”, un tas ir balstīts uz asociācijas biedru efektivitātes indeksu un asociācijas ekspertu novērtēto efektivitātes reitingu. Pētījumā izmantoti 2014.gadā oficiālie finanšu dati.
Jo nopietnāk uzņēmums strādā pie efektivitātes (veic iekšējas apmācības, organizē laboratorijas, īsteno procesu ekselences mērījumus, veido īpašu komandu un iesaista efektivitātes jautājumos visu līmeņu vadību), jo augstāka ir uzņēmuma sasniegtā produktivitāte. Atkarībā no nozares efektīva uzņēmuma produktivitāte uz 1 darbinieku pārsniedz 100 000 eiro, bet atsevišķos gadījumos – pat 400 000 eiro.