Latvijas uzņēmumi aicināti noteikt savas darbības ilgtspēju 0
Latvijā reģistrēti uzņēmumi jau piekto gadu pēc kārtas tiek aicināti piedalīties “Ilgtspējas indeksā”, novērtējot savas darbības ilgtspēju un korporatīvās atbildības līmeni piecās jomās – stratēģijā, tirgus attiecībās, darba vidē, vidē un sabiedrībā, informē Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.
Uzņēmumi reģistrēties Ilgtspējas indeksam var līdz 17.martam, aizpildot pieteikuma anketu interneta vietnē “www.ilgtspejasindekss.lv”.
Helmane klāsta, ka “Ilgtspējas indeksa” dalībniekiem ir iespēja savu sniegumu novērtēt atbilstoši starptautiski atzītiem kritērijiem un iegūt individuālas ekspertu rekomendācijas, kuras palīdzētu attīstīt uzņēmējdarbības praksi un sekmīgāk integrēt korporatīvās atbildības principus biznesa stratēģijā.
“Pēdējos mēnešus viena no apspriestākajām un vērtētākajām nozarēm Latvijā ir bijusi būvniecības nozare. Zolitūdes traģēdija izgaismoja aktuālās Latvijas problēmas, akcentējot uzņēmumu atbildību pret darbiniekiem un pievēršot pastiprinātu uzmanību uzņēmumu atbildībai pret saviem klientiem, piegādātājiem, kā arī uzņēmējdarbības vidi kopumā. Lai gan pagājušajā gadā “Ilgtspējas indeksā” piedalījās vairāki būvniecības nozari pārstāvoši uzņēmumi, šogad neviens no nozares uzņēmumiem vēl nav pieteicies atklāti novērtēt vietējā tirgū īstenoto uzņēmējdarbības praksi. Arī valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības, kurām būtu jārāda piemērs privātajiem uzņēmumiem, “Ilgtspējas indeksā” piedalās kūtri,” norāda Helmane.
Saskaņā ar pētījumu kompānijas “TNS” veiktās izpētes datiem lielākā daļa (61%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju un uzņēmumu vadītāju (49%) uzskata, ka labas darba vides nodrošināšana un rūpes par saviem darbiniekiem ir svarīgākais pamatnosacījums uzņēmumu darbībā, lai sekmētu Latvijas attīstību. Vēl kā būtiskus aspektus valsts attīstībā abas puses uzskata uzņēmumu ilgtermiņa stratēģijas esamību (45% uzņēmumu; 46% iedzīvotāju), godīgu nodokļu samaksu (45% uzņēmumu; 39% iedzīvotāju) un strādāšanu ar peļņu (43% uzņēmumu; 45% iedzīvotāju).
Pēc reģistrācijas anketas aizpildīšanas interneta vietnē “www.ilgtspejasindekss.lv”, uzņēmumam būs jāiesniedz apliecinājums, ka tam nav nodokļu parādu, nav uzsākts maksātnespējas process un netiek īstenota nereģistrētā nodarbinātība. Uzņēmumi līdz aprīļa vidum varēs aizpildīt pašvērtējuma anketu, novērtējot savu sniegumu, kā arī nepieciešamības gadījumā saņemt ekspertu konsultācijas un atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem. Ekspertu padome maijā izvērtēs un analizēs iesniegto informāciju. Atbilstoši rezultātam, uzņēmumi tiks sarindoti četrās kategorijās, kuras simbolizē uzņēmuma ilgtspējas indeksu – platīna (pārsniedz 90%), zelta (80 līdz 89,9%), sudraba (60 līdz 79,9%) un bronzas (40 līdz 59,9%).
Uzņēmumi, kuru indeksa līmenis ir zemāks par 40%, netiek publiskoti. Ilgtspējīgākie uzņēmumi Latvijā tiks apbalvoti jūnija sākumā. Uzņēmumu dalība “Ilgtspējas indeksā” ir bezmaksas.
“Ilgtspējas indekss” ir stratēģisks vadības instruments, kas balstīts uz starptautiski atzītu metodoloģiju, palīdzot uzņēmumiem novērtēt savas darbības ilgtspēju un korporatīvās atbildības līmeni piecās jomās. Iniciatīvas partneri ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts, Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS). Kopš 2010.gada, kad aizsākts “Ilgtspējas indeksa” pilotprojekts, indeksa pašvērtējuma iespējas ir izmantojuši vairāk nekā 170 uzņēmumi.
“Ilgtspējas indeksa” ietvaros uzņēmumu iesniegto informāciju pārbauda un analizē Ekspertu padome, kuru veido dažādu jomu speciālisti no sekojošām organizācijām: “Borenius”, “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” (ELLE), “Hauska & Partner”, Latvijas Zaļais punkts, “McCANN Consulting”, “McCANN Rīga”, “Spring Valley”, “TNS”.