Latvijas Universitātē radītā unikālā lietotne palīdzēs cilvēkiem ar putekšņu izraisītām alerģijām 0
Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētnieki sadarbībā ar partneriem Eiropā ir izstrādājuši vēl nebijušu mobilo lietotni “PASYFO”, kas prognozē cilvēku reakciju uz putekšņu koncentrāciju gaisā. Aplikācija sniegs iespēju alerģiskiem iedzīvotājiem saņemt individuālas prognozes par iespējamiem simptomiem, ļaus izvairīties no smagām alerģiskām reakcijām un aicinās laikus vērsties pie ārsta.
Putekšņu alerģijas simptomu prognozes aplikācija veido, balstoties uz individuāli ievadītiem datiem par katru cilvēku, viņa atrašanās vietu, gaisa kvalitātes, meteoroloģisko un putekšņu (bērzu, graudzāļu, alkšņu, un vībotņu) datiem.
Gan Pasaules Veselības organizācija, gan Eiropas Alergoloģijas un klīniskās imunoloģijas akadēmija uzsver pieaugošu tendenci putekšņu un sporu ietekmei uz cilvēku veselību – pašlaik tā ietekmē ap 30% Eiropas iedzīvotāju. Ietekme izpaužas kā polinoze, siena drudzis, alerģija un vēlāk pat astma, taču ne visi cilvēki, kuri izjūt šos simptomus, vēršas pie ārsta vai apzinās, ka cieš tieši no alerģijas.
“Bīstamība, runājot tieši par putekšņu izraisītām alerģijām, saistāma ar to, ka, pēc ārstu teiktā, tā sekmē astmas attīstību, turklāt arvien biežāk no dažādām alerģijām cieš tieši bērni,” norāda LU pētniece, projekta vadītāja Latvijā Olga Ritenberga. “Eiropas dati liecina – ja putekšņu alerģijas un astmas gadījumā notiktu laicīga terapija, tā ļautu ietaupīt pat 14 miljardus eiro gadā. Tātad alerģijām ir ne vien ietekme uz cilvēka veselību, bet arī ekonomisko situāciju naudas izteiksmē,” turpina pētniece.
Viņa uzsver, ka visbiežāk simptomi novērojami laika posmā no februāra līdz septembra beigām, kad gaisā virs Latvijas regulāri konstatē ap 35 dažādu putekšņu veidu, no kuriem aptuveni trešdaļa izraisa alerģiskās reakcijas.
Lai saņemtu personalizēto simptomu prognozi, lietotājam būs jāreģistrējas PASYFO lietotnes sadaļā “Putekšņu dienasgrāmata” un katru dienu jāievada informācija par savu pašsajūtu. Sākot ar trešo dienu, lietotājs sāks saņemt prognozes par sava organisma iespējamo reakciju. Sistēma rezultātus pārrēķina vienreiz diennaktī, prognozi piedāvājot pat nākamajām trim dienām.
Prognozi varēs saņemt arī lietotnē nereģistrējoties, bet tādā gadījumā tā nebūs pielāgota katra cilvēka organisma individuālai reakcijai. Dati, kas tiek ievadīti sistēmā, tiek vairākkārt kodēti un aizsargāti, tādējādi ievērojot visus datu aizsardzības noteikumus.
Vispārīgā simptomu prognoze būs pieejama vietnēs www.pasyfo.lu.lv un www.pasyfo.lt. Bezmaksas lietotni no aprīļa varēs lejupielādēt Google Play un iTunes lietotņu platformās. Lietotne veidota Latvijas un Lietuvas teritorijām četrās valodās – latviešu, lietuviešu, krievu un angļu.
Baltijas valstu projektu “Personalizētā putekšņu simptomu prognozēšanas sistēma PASYFO” finansē Kopernika atmosfēras monitoringa serviss (European Comission ECMWF CAMS). Lai sasaistītu visas sistēmas detaļas, tika piesaistīti modelētāji no Somijas un Latvijas, datu bāzes atbildīgie no Vīnes Medicīnas Universitātes, mājas lapu programmētāji no Lietuvas, savukārt mobilo aplikāciju veidoja speciālisti no Austrijas.