Latvijas Stādu parāde – dārza kultūras fenomens 0
Jau pēc nedēļas – 30. aprīlī un 1. maijā – Siguldā notiks pēc kārtas trīspadsmitā Latvijas Stādu parāde, pulcinot Latvijas dārzu mīļus, dārzkopības nozares profesionāļus un visus, kuriem skaistais un zaļais dārzs nav sveša lieta. Pēdējo gadu laikā izteikti palielinājies arī apmeklētāju skaits no tuvākām un tālākām kaimiņvalstīm, kuri organizē īpašus tūrisma maršrutus, tajos iekļaujot parādes apmeklējumu.
Vēlamies akcentēt un atgādināt par Latvijas stādu audzētājiem, kas ir ne mazums, kā arī par to, cik būtiski ir iegādāties Latvijas klimatam atbilstošu stādu materiālu. Latvijas Stādu parādē piedalās tikai stādu audzētāji no Latvijas, tā popularizējot un izceļot tieši Latvijas stādu audzēšanas nozari.
Parādes vēsture
Latvijas Stādu parāde radusies pateicoties stādaudzētavas “Dimzas” vadītājam Guntim Vītoliņam, ar mērķi parādīt pasaulei, ka Latvijai ir ar ko lepoties.
Pārliecinot domubiedrus, uz pirmo stādu parādi pie Jelgavas pils tika aicināti Latvijas stādu audzētāji. Toreiz apmeklētāju skaits sasniedza 15 000.
Pēc gada tika izveidota arī Rudens Stādu parāde, kas tradicionāli notiek Bulduru Dārzkopības vidusskolas dārzā septembra mēneša trešās nedēļas sestdienā.
2009. gadā Stādu parāde no Jelgavas pārcēlās uz Jaunmoku pili Tukuma novadā un no 2010. gada pasākums notiek divu dienu garumā.
2011. gadā, izveidojot veiksmīgu sadarbību ar Siguldas novada domi, šī pilsēta kļuvusi par Latvijas Stādu parādes mājvietu, katru pavasari Svētku laukumu pārvēršot par Latvijas dārzkopības spoguli.
Pamatprincips, kas saglabājies līdz šai dienai – tikai Latvijā izaudzētu stādu tirdzniecība un dalībnieki tikai no Latvijas.
Nozares prestižs jāceļ
Dārzkopības tradīcijas Latvijā rada labvēlīgu vidi stādu audzēšanas attīstībai. Tomēr arvien vairāk nozarē jūtams kvalificēta darbaspēka deficīts, jo pēdējo gadu laikā nozares prestižs ir diezgan pabalējis, jauniem cilvēkiem izvēloties studēt citās specialitātēs.
Samazinoties speciālistu skaitam nozarē, attiecīgi sarūk arī zināšanu resursi un tas savukārt var radīt sekas uz saražotās produkcijas kvalitāti un apjomiem. Lai popularizētu nozari un celtu tās prestižu, Latvijā visiem stādu audzētājiem un audzētavām ir iespēja ietekmēt savu nozari, kļūstot par Stādu audzētāju biedrības biedriem. Biedrība ir izvirzījusi savus stratēģiskos mērķus, kuru starpā ir ražošanas un pārdošanas apjomu strauja un agresīva palielināšana, ražošanas resursu izmantošanas efektivitātes paaugstināšana, kā arī nozarē iesaistīto personu zināšanu vairošana.
Nozares speciālisti tiek sagatavoti dalīti – vidējo profesionālo izglītību iespējams iegūt Bulduru Dārzkopības vidusskolā un Ogres meža tehnikumā, savukārt augstāko – Latvijas Lauksaimniecības universitātē, bet zināšanas par augu bioloģiju – Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē.
Lai popularizētu nozari biedrība jau daudzus gadus organizē pasākumu Latvijas Stādu parāde, kas norisinās divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Parasti apmeklētāju skaits šajos pasākumos mērāms tūkstošos, bet dalībnieku skaits pārsniedz 100. Parādes galvenais mērķis ir piedāvāt tikai Latvijā audzētus stādus, kam pat izveidota speciāla ētikas komisija, kas parādes rītā anonīmi apskata visu dalībnieku produkciju.
Latvijai ir ar ko lepoties
Līdz šim Latvijas stādu audzēšanas produktu konkurētspēja balstījusies uz ražošanas resursu salīdzinoši zemajām izmaksām. Taču jāatzīmē, ka Latvija visā pasaulē ir slavena ar savu vērienīgo selekciju tādām kultūrām kā rododendriem, parka rozēm, gladiolām, dālijām, lilijām, tulpēm, dienziedēm, vīnogulājiem u.c.
Pateicoties Latvijas Valsts mežu stādu audzētavām, vairāk nekā pusi nozares apgrozījuma veido tieši meža stādu produkcija. No dekoratīvajiem stādiem vērtīgāko daļu nodrošina skujkoku grupas produkti, savukārt apzaļumotāju firmu pieprasījumos pārsvarā dominē dekoratīvie lapu koku un krūmi.
Dominē tiešā tirdzniecība
Stādu audzēšanas produktu izplatīšanā dominē tiešā tirdzniecība, lai gan, tiesa, lēnām, bet pārliecinoši arī šajā nozarē ienāk informāciju tehnoloģijas un arvien vairāk uzņēmumu domā par elektronisku pasūtījumu pieņemšanu un izpildes vadības sistēmām. Tas viennozīmīgi būtu solis pretī audzēto produktu pieejamības uzlabošanai gan vairumtirdzniecībā, gan mazumtirdzniecībā. Darbojoties nozarē pietiekami ilgu laiku, lielākie un nozīmīgākie tirgus dalībnieki ir ieguvuši izpratni par vietēja tirgus darbības mehānismiem un, neskatoties uz to, ka liela daļa produkcijas tiek pārdota tiešajā tirdzniecībā, tiem izveidotas iestrādnes sadarbībai ar vairumpircējiem gan Latvijā, gan ārpus valsts robežām.
Latvijas Stādu parāde – šogad vēl plašāka un interesantāka
Latvijas Stādu parāde notiek dārzkopības aktīvās sezonas sākumā, kad dārza mīļi no malu malām rod laiku apskatīt visu, ko piedāvā Latvijas stādu audzētavas. Pasākuma laikā stādu audzētavas no visas Latvijas plašā klāstā piedāvās vasaras puķes, augļu kokus un ogulājus, dekoratīvos kokus un krūmus, kā arī daudzgadīgās puķes un citus stādus. Pasākuma laikā notiks arī amatnieku tirgus ar Latvijā ražotām amatniecības precēm un pārtiku, kā arī dārza precēm un tehniku.
Stādu Audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš uzsver, ka pasākuma izaugsme ir tikai likumsakarīga: “Mūsdienu piesātinātajos piedāvājumos arī mēs attīstāmies līdzi laikam, piedāvājot plašākas un interesantākas lietas, kas Latvijas Stādu parādi padara par pievilcīgu un vēl draudzīgāku apmeklētāju acīs – to pierāda pieaugošais apmeklētāju skaits.
Šogad pasākuma centrā būs ierīkots miera dārzs – taka, atspoguļojot dažādus tam raksturīgos elementus. Iedvesmu no izveidotā maketa varēs smelties ikviens apmeklētājs. Svētku laukuma centrā būs apskatāma jauno šķirņu un augu izstāde no Latvijas audzētājiem. Tā organizēta sadarbībā ar SIA “Onava” un žurnālu “Dārza Pasaule”. Par patīkamu un jautru noskaņu pasākuma dienās rūpēsies Siguldas novada Kultūras centra speciālisti.
Pirmajā pasākuma dienā norisināsies tradicionālā reto stādu izsole, kurā iegūtie līdzekļi tiks ziedoti diviem mērķiem – labdarības organizācijai “Eņģeļu koks” un biedrībai “Ar sirdi delnā”, kuru stendi arī atradīsies pasākumā. Abas pasākuma dienas norisināsies konkursi apmeklētājiem, sadarbībā ar FISKARS, žurnāliem “Dārza Pasaule” un “Ilustrētā Junioriem”.
Pasākuma laikā notiks akcija, sadarbībā ar Siguldas novada domi, A/s Latvijas Valsts meži un SIA Laflora – “Iesēj priedi Siguldā”, kuras laikā apmeklētāji varēs iesēt priedes sēkliņas, kuras nākamajā gadā jau būs izaugušas līdz stādmateriālam. Akciju dzīvē palīdzēs īstenot Bulduru Dārzkopības vidusskolas audzēkņi.
Tāpat 30. aprīlī norisināsies Valmieras SOS ciemata konkursa fināls, kur savā starpā sacentīsies divas SOS ciemata komandas, ierīkojot savu “Mana ciemata dārza” maketu. Uzvarētāja komanda saņems galveno balvu no A/S Tallink Latvija: jūras ceļojumu maršrutā Rīga–Stokholma–Rīga ar aizraujošu atpūtas un izklaides programmu uz kuģa M/S Isabelle. Uzvarētāju dārza ideju palīdzēs īstenot dzīvē Stādu audzētāju biedrība kopīgi ar konkursa atbalstītājiem.
Dalībnieki saņems pārsteiguma balvas arī no citiem konkursa atbalstītājiem – FISKARS, izdevniecības “Dienas Žurnāli”, Ghetto Games.
Pasākumu īpašāku padarīs arī Valsts Augu aizsardzības dienesta sniegtā informācija apmeklētājiem un audzētājiem par aktuālo stādu audzēšanas aizsardzībā. Aicinām šo stendu apmeklēt, lai noskaidrotu kā cīnīties ar dažādām augu slimībām.
Stādu parādes laikā darbosies akcijas “Uzzied eņģeļu koks” labdarības stends. Tajā kvalitatīvus, Latvijas audzētāju dāvinātus stādus varēs iegādāties par ziedojumiem Bērnu paliatīvās aprūpes biedrībai, kas sadarbībā ar bērnu klīniskās universitātes slimnīcu nodrošina smagi slimu bērnu aprūpi mājās. Stādu iegādāšanās tieši akcijas “Uzzied eņģeļu koks” stendā būs lieliska iespēja tikt pie kārotiem jaunumiem savam dārzam, vienlaikus ziedojot naudu labdarībai, jo visi par augiem savāktie līdzekļi tiks izlietoti, lai bērni, kam ir smagas ģenētiskas, onkoloģiskas, neiroloģiskas un cita veida saslimšanas saņemtu profesionālu palīdzību savā dzīvesvietā.
Abas dienas „Labo un radošo darbu apvienības” teltī savu īsto un atbildīgo saimnieku gaidīs biedrības „Ar sirdi delnā” izglābts, vesels, vakcinēts un čipots kucēns. Būs momentloterija, kur visas lozes laimīgas. Būs Kurzemes zāļu un puķu sievas konkursi – „Atmini tējiņu” un “Puķe pazaudēja ziedlapiņu”. Varēs iegādāties rakstnieces Daces Priedes unikālās grāmatzīmes – apturētie dabas mirkļi kā arī Daces Priedes un Zandas un Jāņa Radziņu sirsnīgās grāmatas.
Gatavojoties Latvijas Stādu parādei šī gada sākumā tika rīkots konkurss “Radi Latvijas Stādu parādes logo!”. Konkursā piedalīties varēja teju 100 Latvijas mākslas skolas, kā arī profesionālās un augstākās izglītības iestādes, kuru programmās iespējams apgūt zīmēšanu, gleznošanu, dizaina veidošanu.
Latvijas Stādu parādes logo ir radījusi Daugavpils universitātes maģistrantūras studente Laima Kalvāne.
Latvijas Stādu parāde 2016
Kur? Siguldas Svētku laukumā
Kad? 30. aprīlī un 1. maijā no plkst. 9:00-18:00.
Parāde piedāvās:
– Latvijā audzētu stādu izstādi-gadatirgu.
– Amatnieku un mājražotāju gadatirgu, dārza preces un tehniku.
– Paraugdārza apskati Svētku laukuma centrā.
– Jaunāko augu šķirņu izstādi.
– Retu un neparastu formu stādu izsoli 30. aprīlī.
– Konkursa “Mana ciemata dārzs” finālu 30. aprīlī.
Konkursi apmeklētājiem.
Kalsnavas arborētums priecēs bērnus un pieaugušos ar dažādām atraktīvām un izglītojošām spēlēm.
Apmeklētājiem Siguldā būs iespēja baudīt nobraucienu pa rodeļu trasi un braucienu ar trošu vilcienu (maksas pasākumi).
Par jautrību, noskaņu un priekšnesumiem rūpēsies Siguldas novada kultūras speciālisti.
Piepūšamās atrakcijas bērniem (maksas pasākums).
Pasākums apmeklētājiem divu dienu garumā bez maksas.
Vairāk informācijas www.staduparade.lv
Seko Stādu parādēm:
https://www.facebook.com/plantparade
https://www.twitter.com/@Stadu_Parade
http://www.draugiem.lv/staduparade/
Organizē: Stādu audzētāju biedrība sadarbībā ar Siguldas novada domi
Atbalsta: SIA “Laflora”, A/s “Latvijas Valsts meži”, TALLINK, FISKARS, KRONUS, SIA “Silja”, Bulduru Dārzkopības vidusskola, Bulduru skolas attīstības biedrība
Informatīvais atbalsts: ziņu portāls Delfi.lv, ziņu portāls Tvnet.lv, Dārzkopības portāls www.horti.lv, žurnāls “Dārza Pasaule”, draugiem.lv