Latvijas simtgadei – monumentālie karogi 1
Šīs vasaras nogalē nodibinātā biedrība “Latvijas karogs” mudina sabiedrību līdz valsts proklamēšanas simtajai gadadienai 2018. gadā sākt īstenot unikālu projektu – katrā novadā izveidot vietu monumentāla Latvijas karoga uzstādīšanai.
Projekts ir gan darbietilpīgs, gan prasa diezgan lielus līdzekļus – Rīgas karogam, pēc aptuvenām aplēsēm, vajagot 150 tūkstošus eiro. Biedrība plāno, ka tie būtu iegūstami no uzņēmēju un privātpersonu ziedojumiem.
Cik ilgā laikā ar šādiem monumentāliem karogiem tiktu apjozta visa Latvija, idejas autori neprognozē, bet iecere ir, ka līdz valsts simtgadei tādiem vajadzētu tapt Rīgā kā galvaspilsētā un Cēsīs kā sarkanbaltsarkanā simbola pirmsākumā. Patlaban biedrības “Latvijas karogs” pārstāvji apmeklē reģionus, kur uzklausa iedzīvotāju un pašvaldību vadības domas. Pirmās tikšanās bijušas un turpinās Vidzemē.
Nodibinājuma valdes priekšsēdētājs Rihards Kols uzsver pamatmērķi – karoga godināšana ne tikai svētkos un atceres pasākumos, bet arī ikdienā: “Tādējādi iedzīvotājos tiks vairots patriotisms un lepnums par savu valsti. Valsts simtgade ir īstais brīdis, lai iedzīvinātu jaunas tradīcijas. Esmu pārliecināts, ka monumentālu Latvijas karogu izvietošana būs viens no atjaunotās Latvijas laika nozīmīgākajiem projektiem iedzīvotāju valstiskās pašapziņas veidošanā. Tagad interneta vietnē latvijas-karogs.lv jau notiek balsošana par to, kura būtu vispiemērotākā vieta karoga novietošanai Rīgā. Vispopulārākā pagaidām ir vieta Brīvības un Elizbetes ielas krustojumā.”
Balsošana par izvēlēto vietu Rīgā notiks līdz oktobrim, taču jau tagad biedrībā piesakoties uzņēmēji, kuri ir gatavi ziedot līdzekļus. Pēc tam savu viedokli varēs izteikt Vidzeme. Cēsu varianti ir Pils laukums, Vienības laukums, topošais stadions, stacijas laukums, uzkalns pie Cēsu Valsts ģimnāzijas, Pirtsupītes grava un Dziesmu svētku parks. Valmierā karoga vieta varētu būt pilsētas centrā, Smiltenē – Līgo kalnā, Jāņukalnā vai Gulbenes, Rīgas, Valkas un Cēsu ceļa krustojumā, bet madonieši nākotnē skata karogu plīvojam augstākajā mūsu zemes virsotnē – Gaiziņkalnā – skatu tornī.
Biedrībai, ko atbalsta, piemēram, sportiste Jeļena Prokopčuka, horeogrāfs Agris Daņiļēvičs, Latvijas vēstures institūta direktors Guntis Zemītis, skeletona treneris Dainis Dukurs, operdziedātāja Inese Galante, “Likteņdārza” arhitekts Andris Kronbergs, Latvijas Nacionālās bibliotēkās radošais direktors Gatis Mūrnieks, olimpiskais vicečempions bobslejā Oskars Melbārdis un citi, viens no pamatojumiem projekta realizēšanai ir arī valsts atpazīšana pēc nacionālā karoga. Rihards Kols teic, ka bieži vien pilsētas viesiem ir jāaizbrauc līdz pašvaldībai, lai vispār saprastu, kur ieradies: “Daudzās valstīs masīvi karogu masti slejas pār pilsētu augstāko namu korēm un saredzami no liela attāluma. Tā man radās doma, kāpēc mēs Latvijā nevarētu stalti pacelt monumentālus Latvijas karogus? Mums šobrīd ir ļoti svarīgi Latvijas iedzīvotājos vairot valstisko pašapziņu, un šis projekts ir viens no veidiem, kā to darīt.”
Reizē karogu projekts būs arī izglītojošs, jo tā gaitā tiks iesaistīti vēstures skolotāji, aicināts katrs dalīties atmiņās ar savu karoga stāstu, un, kas zina, varbūt kādreiz varētu tapt pat šo atmiņu grāmata. Biedrības pārstāvjiem jau tikai pēc nedaudzām Latvijas apceļošanas vietām savākti līdz šim nekur nedzirdēti un nepublicēti stāsti.
Plānots, ka monumentālais karogs būs 20 x 10 metrus liels, gatavots no īpaša materiāla, ko neietekmē laika apstākļi, Rīgā masts būtu 60 metrus augsts. Salīdzinājumam – Brīvības piemineklis ir 42 metrus augsts.
Uzziņa
* Interneta platformā www.latvijas-karogs.lv turpinās interaktīva balsošana, lai noskaidrotu sabiedrības viedokli, kur izvietot monumentālu Latvijas karogu Rīgā. Balsot var par kādu no trim vietām: Brīvības un Elizabetes ielas krustceles (bijusī Ļeņina pieminekļa, šobrīd “Pieminekļu karu” ekspozīcijas vieta), AB dambja spice un skvērs pie “Saules akmens” ēkas. Apkopojot sabiedrības viedokli, biedrība “Latvijas karogs” plāno tikties ar Rīgas pilsētplānošanas ekspertiem un arhitektiem.
* Oktobrī tiks sākta sabiedrības aptauja par Vidzemi. Biedrības “Latvijas karogs” pārstāvji septembrī tiekas ar pilsētu iedzīvotājiem. Jau pabūts Madonā, Smiltenē un Gulbenē. Turpmāk plānotās tikšanās:
Siguldā – šodien
Limbažos (bibliotēka) – 16. septembrī
Alūksnē (Alūksnes pils) – 18. septembrī
Lielvārdē – 29. septembrī
Valkā (tautas nams) – 30. septembrī
Jūrmalā – 1. oktobrī