Latvijas Samariešu apvienība sociālie aprūpētāji palīdz sirmgalvjiem apgūt planšetdatoru lietošanu 0
Jau kopš vasaras sākuma Latvijas Samariešu apvienības 40 sociālie aprūpētāji un 10 neformālie aprūpētāji, kas ir iesaistīti Eiropas Savienības līdzfinansētajā projektā aprūpes jomā „Carer+”, izmantojot planšetdatorus, palīdz apgūt digitālās prasmes 50 senioriem.
Seniori atzīst, ka projekta lielākie ieguvumi ir pieeja informācijai, pašapziņas celšana un vientulības, sociālās atstumtības mazināšana.
„Uzskatu, ka tas ir brīnišķīgs rezultāts un esmu no sirds lepna par šiem cilvēkiem, kuri 60, 70 un pat 80 gadu vecumā ir gatavi pārvarēt digitālo plaisu, kas šķir viņus no pilnvērtīgas dzīves,” stāsta aprūpētāja no Latgales priekšpilsētas Rudīte Barda.
Pilota apmācības projekts „Carer+” apgāž vairākus stereotipus un mītus, ka senioru vecumā cilvēki kļūst neaktīvi un nevar iemācīties neko jaunu. Šis projekts palīdz senioriem „pieslēgties” pasaulei, cerībai un gaismai. Seniori, kuri piedalās šajā projektā, saprot, ka moderno tehnoloģiju apgūšana ir svarīga, lai meklētu kopīgas intereses un mazinātu plaisu paaudžu starpā.
Uz jautājumu kā seniori izmanto datoru pēc apmācības kursa, visbiežākā atbilde ir – informācijas meklēšana internetā, kam seko ziņu lasīšana internetā, sociālo portālu lietošana (piemēram, draugiem.lv) un datorspēļu spēlēšana.
Datorprasmju apgūšana senioros ir radījusi drošības sajūtu, ka viņš nav viens, nav atstumts, nav aizmirsts, ka viņš sociālajos tīklos var uzrakstīt par savu problēmu vai izteikt savu viedokli. Viņš zina, ka tiks sadzirdēts, viņam atbildēs, ka viņa problēma uzreiz nonāk aprūpētāja e-pastā.
„Carer+” ir pilotprojekts, kura mērķis ir attīstīt informācijas un komunikācijas tehnoloģiju zināšanas un prasmes gan aprūpes sektorā stādājošajiem, gan aprūpējamajiem senioriem, iepazīstināt ar jauniem un viegli izmantojamiem tehnoloģiju rīkiem, kas balstīti uz internetu un ir pielāgoti gados veciem cilvēkiem. Projekts tiek īstenots vairākos posmos līdz 2015. gada martam. Latvijā „Carer+” pilotprogrammas īstenotāji ir Latvijas Samariešu apvienība un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija – LIKTA.
Pilotprogramma tiek īstenota 5 valstīs – Latvijā, Francijā, Rumānijā, Spānijā un Itālijā, kopumā projektā iesaistot 500 aprūpes darbiniekus. Ņemot vērā pilotprojekta rezultātus, noslēgumā plānots izstrādāt vadlīnijas un rekomendācijas šāda veida iniciatīvai plašākā mērogā visā Eiropā.