Latvijas pārstāve piedalīsies pasaules sieviešu ekspedīcijā okeāna plastmasas piesārņojuma izpētei 1
Otrdien, 8. oktobrī, no Plimutas ostas Lielbritānijā divu gadu pasaules okeāna apceļošanā dosies zinātnisko pētījumu ekspedīcija, kurā piedalīsies Latvijas pārstāve. Ekspedīcijas mērķis ir pētīt okeāna plastmasas piesārņojumu, tā cēloņus un meklēt risinājumus.
Iespēja piedalīties šajā unikālajā ekspedīcijā ir arī Latvijas pārstāvei – Nitai Jirgensonei, pievienojoties vienam no brauciena posmiem, – trīs nedēļu laikā šķērsojot Atlantijas okeāna ziemeļu daļu.
Nita Jirgensone, skaidrodama savu dalību šajā pētniecības projektā, uzsver: “Runas par plastmasas piesārņojumu un tā ietekmi uz mūsu veselību lielai daļai iedzīvotāju ir kaut kas līdz galam īsti nesaprotams un personīgi uz sevi tas netiek attiecināts.
Diemžēl mikroplastmasa, kas nav nekas cits kā pavisam sīki plastmasa gabaliņi,kuros sabirzt mūsu maisiņi, plastmasas pudeles, dažādie iepakojumi – ir tepat mums visapkārt, mēs tos apēdam, iedzeram un ieelpojam vai ieberzējam ādā. Patlaban dažādo plastmasas izstrādājumu kalni tiek rūpīgi noslēpti no mūsu acīm, un mēs ikdienā pat neiedomājamies, ka maizīšu paciņas, salātu trauciņi, zobu birstes, čipsu pakas, rotaļlietas – viss kaut kur uzkrājas, turklāt plastmasas unikālās īpašības ļaus tam dzīvot krietni vien ilgāk par mūsu mazbērniem…”
“Kā tas ietekmē mūsu veselību, vidi, kurā dzīvojam? Ko mēs ikviens praktiski varam darīt, lai samazinātu plastmasas izmantošanu ikdienā, ko mums kopīgi kā sabiedrībai jāprasa no ražotājiem, kādi būtiski lēmumi jāpieņem valstiskā līmenī – šie ir jautājumi, uz kuriem meklēsim atbildes ekspedīcijā, – pētot un eksperimentējot ar plastmasu, apmainoties ar savām zināšanām, ieklausoties dažādu nozaru profesionāļos, zinātniekos un vienkārši piekrastes iedzīvotāju pieredzes stāstos,” par ekspedīcijas uzdevumiem un sagaidāmajiem rezultātiem informē N. Jirgensone”
Kopumā ekspedīcijā no visas pasaules piedalīsies 300 sievietes, kuras divu gadu laikā 30 dažādos ceļojuma posmos ar jahtu nobrauks vairāk nekā 38 000 jūras jūdžu, pētot mikroplastmasu un toksīnus okeānā, jūrās, piekrastē. Papildus zinātniskajam izpētes darbam ekspedīcijas mērķis ir popularizēt sieviešu dalību STEM (zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātnes un matemātikas) jomas projektos, pētniecībā, burāšanā, iesaistīšanos risinājumu izstrādē un lēmumu pieņemšanā.
Par vides piesārņotību ar plastmasu un mikroplastmasu Latvijas ūdeņos arvien biežāk runā zinātnieki un vides aktīvisti, tomēr kopumā sabiedrībā izpratne un atbalsts plastmasas izstrādājumu lietošanas ierobežošanai ir zems. Tikai rādot un skaidrojot iedzīvotājiem, ražotājiem, lēmumu pieņēmējiem reālo situāciju, kādā ir pasaules okeāns un piekrastes, kādu ietekmi tas atstāj uz dzīvajiem organismiem, tostarp cilvēku, var mēģināt ietekmēt kopēju sabiedrības izpratni un iesaistīšanos plastmasas patēriņa samazināšanā.
Lai mainītu cilvēku attieksmi, domāšanu, rīcību un paradumus, ir jāpiedāvā ikdienišķi risinājumi, kuru ieviešana ir saprotama, vienkārša un arī pieejama. Nav viena unikāla risinājuma patlaban samilzušajām plastmasas patēriņa problēmām, tāpēc arī ekspedīcija ir veidota kā daudzveidīga, multidisciplināra komanda, iesaistot visdažādāko valstu un nodarbošanās pārstāves, lai, saliekot kopā dažādas pieredzes, prasmes, tradīcijas un, protams, arī aizrautību, risinātu plastmasas piesārņojuma problēmu no visiem aspektiem.
Nita Jirgensoneir socioloģe, kura vairāk nekā 20 gadus strādājusi sabiedriskās domas un tirgus izpētes jomā. Pašreizviņas profesionālie izaicinājumi saistīti ar Pārresoru koordinācijas centru un demogrāfijas jautājumu risināšanu.