Foto: EPA/Scanpix/LETA

“Latvijas panākumi Covid-19 apkarošanā var radīt ilūziju, ka pandēmija nav nekas nopietns!” atklāj Dumpis 4

Latvijas veiksmes stāsts Covid-19 apkarošanā ir ļoti trausls, un panākumi var radīt ilūziju, ka pandēmija nav nekas nopietns, intervijā žurnālā “SestDiena” brīdina valsts galvenais infektologs Uga Dumpis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Viņš pauž bažas par cilvēku entuziasmu ceļot un glābt tūrisma nozari. “Industrijas Latvijā strādā, un tagad jābūt ļoti uzmanīgiem attiecībā uz asu kustību veikšanu. Reti kurai valstij ir gājis tik labi kā mums. Lai kā cilvēkiem liktos, ka mums ir slikti, skaitļi rāda ko citu,” skaidro eksperts.

Tomēr, pēc Dumpja paustā, Latvijas pozitīvajai statistikai Covid-19 apkarošanā ir arī problemātiskā puse. “Jo mazāk ir šo gadījumu, jo man ir grūtāk, man saka: “Kāpēc tu visus baidi? Nekā nebija.” Arvien skaļāki paliek tie, kas apgalvo: “Mēs jau teicām, ka nekā nav.””

CITI ŠOBRĪD LASA

Komentējot citviet pasaulē sarīkotās demonstrācijas pret Covid-19 dēļ noteiktajiem ierobežojumiem, infektologs atgādina, ka juku laikos, karos un līdzīgās krīžu situācijās māņi un mīti vienmēr ir izplatījušies, un ir cilvēki, kuri labprāt to veicina.

“Apbrīnojami liels procents cilvēku tic visa veida konspirācijas teorijām. Gan par Bilu Geitsu, gan par vakcīnām, gan par to, ka šis vīruss ir izdomāts. Tas nav nekas jauns, jau Albēra Kamī romānā Mēris var lasīt par šādu baumu un pieņēmumu izplatīšanos,” norāda eksperts.

Intervijā “SestDienai” viņš pauž pilnīgu pārliecību, ka jaunais koronavīruss ir radies Ķīnā no sikspārņiem. “Mēs vēl nezinām, vai ir bijis starpsaimnieks, cits dzīvnieks, bet par to, ka tas ir sikspārņu vīruss, šaubu nav.”

Dumpis arī piebilst, ka vīrusi, ar kuriem saskaras cilvēki, nemitīgi nāk no dzīvnieku pasaules, jo pārapdzīvotības dēļ “cilvēki iet iekšā dzīvnieku teritorijās”. “Jo pārapdzīvotāka būs pasaule, jo vairāk mēs iesim dzīvnieku teritorijās, jo vairāk izcirtīsim mežus, jo vairāk būs šo ekspozīciju. Visas lielās infekcijas ir no dzīvniekiem, HIV ieskaitot,” atgādina ārsts.

Oktobrī būs skaidrs, vai vakcīna pret Covid-19 ir iespējama

Pastāv liela iespēja, ka zinātniekiem izdosies radīt vakcīnu pret Covid-19, bet skaidrība par to sagaidāma oktobrī.

Viņš skaidro, ka jaunais koronavīruss nav tik mainīgs kā HIV vai C hepatīta vīruss, vai gripa, līdz ar to teorētiskais pamats gaidītās vakcīnas radīšanai ir liels.

Tomēr grūti esot prognozēt, cik efektīva būs vakcīna un cik ilgi tā darbosies, ja to izdosies izstrādāt. “Daudz kas nav skaidrs, bet teorētiskais pamats šīs vakcīnas radīšanai ir liels,” uzsver infektologs.

Reklāma
Reklāma

Lūgts komentēt Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojumu, ka kaimiņzemē vakcīna pret Covid-19 jau ir radīta, Dumpis atzīst, ka Krievija var radīt vakcīnu, bet, kamēr tai nav pabeigti trešās fāzes pētījumi, kas veikti ar 20 000 cilvēku, tikmēr “nevaram pateikt, vai tā ir vakcīna vai nav”.

Jautāts, vai pastāv iespēja, ka Ziemassvētkos vakcīnu varēs palikt zem eglītes, Dumpis atbild noliedzoši. “Tā gan noteikti nebūs. Varbūt ķīniešiem tas notiks tik ātri, bet mums noteikti ne.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.