Latvijas olu ražošanas industrija šobrīd ir vienā no augstākajiem punktiem Latvijas vēsturē – mums pietiek un paliek pāri 16
Lieldienās sabiedrībā viena no centrālajām tēmām ir olas. Latvijas olu ražošanas industrija šobrīd ir vienā no augstākajiem punktiem Latvijas vēsturē, pārsniedzot valsts pašpatēriņu par 62%.
Latvijā ik gadu saražo ap 800 miljoniem olu, kas, salīdzinājumam, varētu aizpildīt Saeimas ēku vai trešdaļu no Rīgas centrālās stacijas ēkas. Šis apjoms ir krietni vairāk nekā nepieciešams vietējam patēriņam. Latvijas pašnodrošinājums ar olām 2021.gadā bija 162%, olu eksportam esot ap 40% no saražotā apjoma.
Desmit gadu laikā (2010-2020) Latvijā saražotais olu skaits audzis teju par 100 miljoniem, savukārt patēriņš ir samērā stabils – ap 450-460 miljoniem olu gadā.
Latvijas Olu ražotāju asociācijas veiktais pētījums liecina, ka 88% pircēju labprāt iegādājas Latvijā ražotas olas, taču tikai 4% zina, kādu informāciju norāda olu iepakojuma marķējums. Latvijā ražotās olas var atpazīt pēc marķējuma uz olām. Pašas olas tiek marķētas ar kodu, kur sākumā ir dējējvistas turēšanas metodes apzīmējums (cipars), un nākamie divi burti apzīmē izcelsmes valsti (LV – Latvija).
Olās ir daudz vērtīgu vitamīnu (piemēram, A, B, D, E), tajās ir arī organismam nepieciešamais selēns un citas uzturvielas. No uztura viedokļa ir jāņem vērā, ka cilvēkiem iesaka dienā apēst līdz 3 olām, un nevajadzētu pārspīlēt ar apēsto olu daudzumu. Jāmin, ka dažādi pētījumi nav viennozīmīgi.
Kā Latvijas olu ražotājiem klājas šajā laikā? AS Balticovo valdes loceklis Toms Auškāps atzīst, ka “Lieldienas ir mūsu nozarē ļoti svarīgi un pamanāmi svētki, jo pieprasījums pēc olām uz īsu brīdi teju divkāršojas un pat trīskāršojas. Tāpēc olas rūpīgi jāsadala partneru starpā, jo sarunāt ar vistiņām, lai tās izdēj vairāk kā vienu olu dienā mums vēl nav līdz šim izdevies. Nozarē pakāpeniski notiek pāreja uz ārpussprosta dētām olām. Pamazām pieaug arī pieprasījums pēc brīvo vistu olām, taču tas cieši saistīts ar sabiedrības pirktspēju un labklājību.”
Uzņēmuma pārstāvis aicina visus Lieldienās nedaudz piebremzēt ikdienas skrējienu un būt kopā ar ģimeni, tuviniekiem un draugiem. “Novērtēsim to, kas mums ir. Lai svētku galdus rotā raibi raibās un krāšņās olas un lai visās ģimenēs valda saticība un mīlestība.”
Savukārt, pēc Lieldienām (no 13. līdz 15.aprīlim) saimnieki un uzņēmēji aicināti apmeklēt ikgadējo izstādi “PAVASARIS 2023”, kur saimnieki, tai skaitā putnkopji, varēs noskatīt saimniecībai nepieciešamo tehniku, aprīkojumu, kā arī konsultēties ar nozares ekspertiem par atbalsta jautājumiem sava biznesa uzsākšanai vai paplašināšanai.