Latvijas lielākajā novadā sola nerīkot “raganu medības” 6
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Vēlēšanu iznākums jaunajā Ogres novadā ir nojaušams, atzina vairāki vietējie politiķi. Lielākā intriga, vai tagad Ogres novadā valdošā Nacionālā apvienība (NA) ar sabiedrotajiem no Latvijas Zemnieku savienības un Latvijas Zaļās partijas, kuru saraksta līderis ir Ogres novada priekšsēdis Egils Helmanis (NA), saņems tik lielu atbalstu, lai varētu pārņemt koalīcijas veidošanas iniciatīvu. Vēlēšanām ir pieteikti vēl vairāki spēcīgi saraksti, bet tajos dominē kandidāti no pievienotajiem novadiem – īpaši daudz ir no Ikšķiles.
Reformas sagatavošanas laikā nevarēja nepamanīt E. Helmaņa spēkošanos ar ikšķiliešiem, kas pretojās iekļaušanai lielajā novadā, bet kopš Ikšķilei nelabvēlīga Satversmes tiesas sprieduma un domes priekšsēža Induļa Trapiņa atstādināšanas no amata cīniņš ir pierimis.
Latvijas Krievu savienība gan piesaka tikai vienu kandidātu, bet “Jaunā saskaņa” – divus. Taču apjukumu var radīt arī tas, ka daļa no tagadējiem deputātiem ir mainījuši politiskās simpātijas un startē zem citas partijas karoga.
To izraisījis arī Latvijas Zemnieku savienības (LZS) un Latvijas Zaļās partijas (LZP) lēmums iet kopā ar E. Helmaņa pārstāvēto NA, ar ko nebija mierā šo partiju biedri citos novados.
Ogres novadam pievienojot Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes pašvaldības, tas ir kļuvis par lielāko novadu ar 61 378 iedzīvotājiem. Tā ir vienīgā pašvaldība, kuras domē jāievēl 23 deputāti. Ogre ir kļuvusi par desmito valstspilsētu, kuras līdz šim bija deviņas. Tā būs arī Lielo pilsētu asociācijā.
Ikšķile līdz šim bija Pierīgas pašvaldību apvienībā, jo jutās vairāk piederīga šai teritorijai. Tā ir arī turīgākā jaunajā Ogres novadā un iemaksā pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, bet pārējie novadi tiek atbalstīti no šā fonda.
Vājināts Trapiņš, bet – ne Ikšķile
Prognozes liecinot, ka E. Helmanis kopā ar sabiedrotajiem no citām partijām varot iegūt vairākumu. Taču arī tad esot jārēķinās ar spēcīgu opozīciju, kādas tagad viņam tikpat kā nav. Ogres novadā 2017. gadā bija deviņi saraksti, bet domē iekļuva pieci – NA/LZS, “Saskaņa”, LZP un “Apvienība Iedzīvotāji”, kas visi atbalstīja E. Helmaņa ievēlēšanu, par ko nebalsoja tikai partija “Ogres novadam”, kuru pārstāv pamanāmākais opozicionārs, bijušais mērs Edvīns Bartkevičs.
Viņš tagad startē no Latvijas Reģionu apvienības (LRA). Tā tiek uzskatīta par nopietnāko E. Helmaņa konkurentu. Viņam opozīcijā ir arī Jaunā konservatīvā partija, kura ar pirmo numuru piesaka uzņēmēju Ainaru Bašķi.
I. Trapiņa kā sāncenša pozīcijas ir vājinātas, un daļa varbūt neiedomāsies viņu meklēt Nacionālās savienības “Taisnīgums” sarakstā, no kura viņš startē. Taču Ikšķilē pazīstami cilvēki ir vairākos sarakstos.
“Jaunās Vienotības” komandā ar pirmo numuru ir Ikšķiles novada deputāte Dace Kļaviņa, kas vienīgā no “Vienotības” ir palikusi uzticīga partijai. No “Vienotības” 2017. gadā ievēlēja arī I. Trapiņu, kurš vēlāk kopā ar domubiedriem pārgāja uz LZP, kad Zaļo un zemnieku savienība bija premjera partija.
“Jaunās Vienotības” sarakstā ir arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule un basketbola treneris Igors Miglinieks. Vēl jāpiemin Ikšķiles domnieki Edgars Logins un Kaspars Upaciers, kuri startē no pašu dibinātās partijas “Apvienība Iedzīvotāji”.
LRA piesaka vairākus Ikšķiles novada deputātus, kas ievēlēti no LZS, – arī Česlavu Batņu un Marisu Martinsonu, kurš pašlaik pilda domes priekšsēdētāja pienākumus. M. Martinsons “Latvijas Avīzei” atzina, ka pēc LZS lēmuma iet kopā ar E. Helmani nolemts kandidēt no cita saraksta.
Viņš cer uz vēlētāju aktivitāti, kas 2017. gadā Ikšķilē bija augsta – gandrīz 57%. “Jo vairāk domē būs deputāti no pievienotajiem novadiem, jo lielākas iespējas kaut ko panākt, lai viss netiek koncentrēts Ogrē,” uzskata M. Martinsons.
Par E. Helmaņa sabiedrotajiem tiek uzskatīta “Latvijas attīstībai”/ Vidzemes partija, no kuras kandidē vēl viens agrākais I. Trapiņa sabiedrotais – Ikšķiles novada deputāts Juris Saratovs. Ar pirmo numuru te ir Ķeguma novada priekšsēdis Raivis Ūzuls. Sarakstā ir arī Lielvārdes novada priekšsēdes vietniece Vita Volonte.
J. Saratovs sacīja: “Līdz ar Satversmes tiesas spriedumu viena vēstures lapa ir aizšķirta. Tie, kas iestājās par Ikšķiles neatkarību, tagad ir par stipru Ogres novadu.” Viņš pieļāva, ka domes sastāvs būs sadrumstalots, lai gan varot paredzēt, ka daļa partiju, iespējams, domē neiekļūs.
Sagaida cieņpilnu attieksmi
Par nopietniem konkurentiem tagad Ogrē valdošajiem var kļūt divas ideoloģiski tuvas valdības partijas – “Jaunā Vienotība” (“JV”) un “Kustība Par”, kuras nav sevi iezīmējušas vienā vai otrā pusē.
“JV” saraksta galvgalī ir ikšķilieši, bet D. Kļaviņa “Latvijas Avīzei” teica, ka tajā ir pazīstami cilvēki arī no pārējām pašvaldībām.
“Kustības Par” komanda vairāk bāzējusies Lielvārdē, tajā ir Lielvārdes novada priekšsēdētāja Santa Ločmele un vēl četri deputāti, kas pašvaldībā arī ievēlēti no Latvijas Zemnieku savienības.
Ar otro numuru sarakstā ir “Kustības Par” Ogres novada nodaļas vadītāja Elīna Grīnhofa, kura strādā Vācijas vēstniecībā par ekonomikas un preses padomnieci.
Arī “JV” ir apvienojusi savas Ikšķiles, Ogres un Lielvārdes nodaļas, tāda tai nebija tikai Ķegumā. Abi politiskie spēki ir vienoti izpratnē par modernu un demokrātisku pašvaldību pārvaldību.
D. Kļaviņa pastāstīja, ka viņa Ikšķiles novada domē ir opozīcijā, kas nav viegli, jo vadība ar opozīciju vispār nerēķinās. Viņas ieskatā, aiz katra deputāta stāv noteikta vēlētāju daļa, kuru intereses nevarētu ignorēt. S. Ločmele novērtē to atklātību un demokrātisko gaisotni, kāda ir “Kustībā Par”.
Viņa vēlētos, lai arī jaunajā domē valdītu cieņpilna attieksme pret ikvienu deputātu un viņu vēlētāju. Diemžēl kampaņā nākoties vērot, ka daļa izceļ negācijas, nevis savu piedāvājumu.
Rūpēšoties par visiem
Ogres novada priekšsēdis E. Helmanis ir tik pieredzējis, lai pirms vēlēšanām solītu tieši to, ko vēlētāji gaida, – viņš “Latvijas Avīzei” apgalvoja, ka sadarbosies ar visiem politiskajiem spēkiem, kas iekļūs domē un gribēs strādāt – arī ar I. Trapiņu, jo “viņš ir atpazīstams un lemtspējīgs, ko nevarētu teikt par visiem”.
Kopā ar I. Trapiņu esot izveidots Zilo kalnu dabas parks, kas abām pašvaldībām ir kopīgs. “Viņam bija sava filozofija par Ikšķiles neatkarību, bet, kas ir kopā izdarīts, tas ir labs,” turpināja E. Helmanis.
Kad viņam atgādina par vairākiem Latvijas Radio sižetiem, kuros bija stāstīts par nedemokrātisku vadības stilu Ogres novada domē, pieļaujot tajā arī mobingu attieksmē pret darbiniekiem, E. Helmanis atbildēja:
Uzmanība ir pievērsta arī vairākiem vērienīgiem projektiem, kas tiek īstenoti Ogrē. E. Helmanis ir gandarīts par pabeigto gājēju tuneli, bet galdā jau ir jaunas ieceres. Piemēram, ar Eiropas fondu līdzfinansējumu taps Ogres jaunā bibliotēka.
Citiem ir bažas – ja ogrēnieši iegūs vairākumu un attīstību koncentrēs Ogrē, vai Ikšķili, Ķegumu un Lielvārdi neatstās novārtā. E. Helmanis apgalvoja, ka tā nebūšot.
Ja E. Helmanis būšot vadībā, tad apņēmies Ikšķiles estrādei uzlikt jumtu, saglabāt visas lauku skolas. Vēl no Ogres caur Ķegumu, Lielvārdi, Kaibalu līdz Jumpravai tikšot izbūvēts veloceliņš, visos pagastos būšot pārvaldes ar savu vietējo vadību.
Ogres novada domes vēlēšanās iesniegtie saraksti
1. “Saskaņa” – Juris Laizāns, Ogres novada deputāts
2. “Apvienība Iedzīvotāji” – Edgars Logins, Ikšķiles novada deputāts
3. Nacionālā savienība “Taisnīgums” – Indulis Trapiņš, Ikšķiles novada deputāts
4. Nacionālā apvienība/ Latvijas Zemnieku savienība/ Latvijas Zaļā partija – Egils Helmanis, Ogres novada priekšsēdētājs
5. “Kustība Par” – Santa Ločmele, Lielvārdes novada priekšsēdētāja
6. Jaunā konservatīvā partija – Ainārs Bašķis, SIA “Ansters” valdes loceklis
7. Latvijas Krievu savienība – Dmitrijs Kapišņikovs, SIA “ABB” inženieris
8. “KPV LV” – Raimonds Pabrieža – SIA “Fast Break” valdes loceklis
9. “Latvijas attīstībai”/Vidzemes partija – Raivis Ūzuls, Ķeguma novada priekšsēdētājs
10 . Latvijas Reģionu apvienība – Rūdolfs Kudļa, Satiksmes ministrijas eksperts
11 . “Jaunā Vienotība” – Dace Kļaviņa, Labklājības ministrijas departamenta direktore
12. “Jaunā Saskaņa” – Kristaps Rullis, pašnodarbinātais