Latvijas kokrūpnieki par dzīvi pagaidām nesūdzas; eksports uz 100 valstīm 0
Latvijas koksnes produkti patlaban tiek eksportēti uz vairāk nekā 100 pasaules valstīm, turklāt eksports, neraugoties uz dažādiem ģeopolitiskiem notikumiem, ir stabils, līdz ar to uzņēmējiem pagaidam nav jāsūdzas par dzīvi, atzina Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.
“Uzņēmēji nepārtraukti skatās uz jauniem tirgiem. Koksnes produkti tiek eksportēti uz vairāk nekā 100 pasaules valstīm. Protams, eksporta apmērus dažādos tirgos nevar salīdzināt, jo uz vienu tirgu aiziet viens konteiners produkcijas, bet uz citu, kā piemēram, Lielbritāniju kuģi mēro ceļu regulāri,” teica Klauss.
Lai gan kokrūpnieki savus tirgus ir būtiski diversificējuši, starp nozares uzņēmumiem un viņu produkcijas pircējiem ārvalstīs pastāv ilgtermiņa sadarbība. Tāpēc, izņemot retus no nozares neatkarīgus satricinājumus, piemēram, embargo kādā valstī, eksports ir stabils.
Klauss teica, ka šā gada pirmais pusgads nozarē aizvadīts piesardzīgi optimistiskā noskaņojumā. “Rokas nav nolaidušās. Sajūtas starp uzņēmumiem atšķiras, arī dažādos produktu segmentos sajūtas ir atšķirīgas, bet negribētu teikt, ka mums būtu jāsūdzas par dzīvi. Eksporta tirgi kopumā ES aug, arī patērētāju sajūtas uzlabojas. Tāpēc eksportētājiem, ja pareizi sakārtojuši savu uzņēmējdarbību un spēj labi konkurēt, viss ir kārtībā,” teica federācijas izpilddirektors.
Klauss atzīmēja, ka kokrūpniecības nozarē Latvijā ir ļoti maz uz vietējo tirgu orientētu uzņēmumu, tie ir tikai atsevišķi mēbeļu ražotāji. “Uz vietējo tirgu orientētiem uzņēmumiem, protams, sajūtas nav tik labas, jo vietējais tirgus gan cilvēku pircēju ziņā rūk, gan arī maksātspēja salīdzinājumā ar tādām valstīm, kā Zviedriju, Somiju un Lielbritāniju Latvijā ir daudz zemāka. Taču optimistiskāki par nākotni salīdzinājumā ar uz vietējo tirgu orientētiem uzņēmumiem ir arī citu tautsaimniecības nozaru preču un pakalpojumu eksportētāji,” teica Klauss.
Pēc viņa teiktā, nozares izaugsme un eksporta izaugsme ir savstarpēji lielā mērā saistītas. Ir maza varbūtība, ka eksports sarūk un nozares kopējie apmēri strauji aug. Tam nepieciešami kādi ārkārtēji ekonomiski notikumi, piemēram, būvniecības “bums” 2006., vai 2007.gadā, taču pagaidām šāda mēroga notikumi nozarē netiek prognozēti.
Latvijas Kokrūpniecības federācija dibināta 2000.gada 1.augustā, apvienojot meža nozares atsevišķas asociācijas, lai kopīgiem spēkiem strādātu pie mežsaimniecības, kokrūpniecības un mēbeļrūpniecības attīstības un konkurētspējas celšanu Latvijā.