Latvijas ķirši tirgū beigušies; importa ogas dārgākas nekā pērn 0
Vietējie ražotāji norāda: raža šogad laba, taču ķiršu laiks jau gandrīz beidzies, savukārt ievestie saldie ķirši šajā sezonā dārgāki nekā pērn.
Ķirši saldi, skābi, lieli un mazi. Viesojoties Rīgas Centrāltirgū, sākotnēji šķiet, plaukti lūzt no lielā daudzuma Latvijas ķiršiem. Pienākot tuvāk, secinājums skaudrs – pilns ar poļu, ungāru, grieķu un spāņu ogām. Izdodas atrast vien vienu pārdevēju, kas tirgo skābos ķiršus. Tie audzēti pašas dārziņā. “Šogad ķiršu bija daudz, pēdējos pārdodu pa 1,80 kilogramā,” seniore Ilze teic un aicina nogaršot.
Šogad ķirši dārgāki nekā pērn
Ilze stāsta, ka piemājas dārziņā augošais ķiršu koks ar ogām šogad esot bijis pilns, taču bēdīgāk ir ar meža zemenēm. “Sausumā tās izdega, tādēļ tās ir reti sastopamas. Esmu pensijā, bet braucu uz tirgu, lai piepelnītos. Kā jūs domājat, vai pa pensiju – 200 eiro mēnesī ir iespējams izdzīvot?” retoriski jautā Ilze. Pie “Latvijas Mediju” redakcijas tirgojas pārdevēja Gunta, kura arī piedāvā nopirkt Latvijā audzētus skābos ķiršus. Viņa tos tirgo pa 2,50 eiro kilogramā un norāda, ka pērn tie bija nedaudz lētāki – kilograms maksāja aptuveni 2,20 eiro. Savukārt importa saldies ķirši tirgū maksā no 1,40-2,30 eiro kilogramā.
“Šogad ķiršu raža ir laba,” saka Dārzkopības institūta pētniece Daina Feldmane, kas veic ķiršu šķirņu, hibrīdu un potcelmu pārbaudes. Institūts atrodas Dobeles pusē un pētniece priecājas, ka mālainās augsnes dēļ viņu dārzos ķirši sausumu pārcietuši labi. Šādā augsnē mitrums uzturoties ilgāk. “Taču bija arī šķirnes, kuras garšas ziņā nebija tik labas, kā tas bijis citos gados. Sausums samazinājis cukura daudzumu ogās.” Taču šogad esot paveicies ar strazdu uzlidojumiem. “Šo putnu uzbrukumi ķiršiem ir dažādi. Citās saimniecībās skāde nodarīta lielāka, citās ne tik ļoti. Tas ir atkarīgs no strazdu lidošanas maršruta. Mums paveicās, jo šogad pirmais strazdu uzlidojums bija jūnija vidū, tas nesakrita ar ķiršu gatavošanās laiku. Dārzos esam ierīkojuši arī putnu atbaidītājus. Izmantojam gāzes lielgabalus un skaļruņus ar putnu trauksmes signāliem.” Pētniece ieskicē arī cenas. Šogad kilograms saldo ķiršu maksājot 3,50 eiro, pērn – aptuveni 3 eiro. Taču, ja uz viņas pārstāvētajiem dārziem ogas nāk vākt paši, salasītās ogas maksā 2,50 eiro kilogramā, pirms tam gan jānopērk ieejas biļete pa 4 eiro.
Strazdi dod priekšroku sarkanajām ogām
Ornitoloģe Antra Stīpniece šogad nav novērojusi milzīgu strazdu uzplūdumu. Pati kopj dārzu Ogrē, kur aug gan jāņogas, gan ķirši. “Problēmas ar strazdiem man nav. Spēju nosargāt savu dārzu, tādējādi ogas nenonāca strazdiem vēderā. Audzējam arī alternatīvo barību. Korintes, kuru ogas ļoti garšo pārceļojošajiem strazdu bariem.” Vairāki saimnieki ornitoloģei raksturojuši interesantu tendenci. Ja saimniecībā tiek audzēti gan sarkanie, gan dzeltenie ķirši vai sarkanās un dzeltenās jāņogas, strazdi pirmās apēd sarkanās ogas. “Tā izskatās pēc iedzimtas mācības. Sarkans – tātad gatavs un ēdams.”
Tirgo arī jāņogas, mellenes un lācenes
Centrāltirgū satiekam arī astoņpadsmitgadīgo Nauri, kurš šodien atbraucis no Bauskas puses, lai pārdotu mazāk sastopamās tumšās jāņogas. “Pārdodu tās pa 3 eiro kilogramā. Man ir 30 šādi krūmi, pats ogas lasu un pats arī pārdodu,” jaunietis lepojas. Sausums skādi ogu krūmiem nodarījis nav, jo tie tika regulāri laistīti. Nauris arī pastāsta, ka krūmi tiek bioloģiski mēsloti, bet lielākās galvassāpes sagādā baloži, kuri bezkaunīgi mielojas ar tumšsarkanajām jāņogām.
Tirgū dažviet parādās arī Latvijā augušas lācenes un mellenes. Lāceņu cena litrā – 5-7 eiro. Marinai no Taurupes izdevies salasīt skaistas un gana lielas mellenītes. “Mūsu pusē purvs diezgan slapjš, tādēļ šogad ir gan lācenes, gan mellenes.” Lācenes pie viņas var nopirkt pa 5 eiro litrā, savukārt mellenes – pa 4 eiro. Satiekam arī pārdevējus, kas tirgo vēlās zemenes. Pāris pārdevēji izmantojuši arī saldētos frigo zemeņu stādus, tādēļ ogas izaugušas ļoti lielas un gardas. Tomēr arī cena kilogramā gana liela – 5 eiro. Savukārt poļu zemenes vēl var paspēt tirgū nopirkt pa 3,50 eiro kilogramā.