Latvijas jaunuzņēmums rada pirmo bezmaksas īpašuma novērtēšanas rīku 3
Mājas ikvienam ir vērtīgākais no īpašumiem – gan finansiālā, gan emocionālā ziņā. Gadu no gada, uzlabojot, labiekārtojot un ikdienā apdzīvojot savu dzīvokli vai māju, tās vērtība neapšaubāmi mainās. Lai atvieglotu mājokļa vērtības noskaidrošanu, Latvijā nupat radīts pirmais neatkarīgais tiešsaistes mājokļu novērtētājs Vartus, informē uzņēmums.
Ar tā palīdzību ikviens, kā māju un dzīvokļu īpašnieki, tā potenciālie īrnieki, pircēji un arī nekustamo īpašumu tirgus profesionāļi,var iegūt kvalitatīvu informāciju par interesējošā īpašuma reālo tirgus vērtību.
Vartus ir viens no jaunajiem Latvijas jaunuzņēmumiem, kura dibinātāji ir Rauls Abreu Lastra, kurš nāk no Dienvidmeksikas, un Oskars Gavriševs no Rīgas. Abi puiši satikās vienā no TechHub Riga organizētajiem pasākumiem un pēc neilgas sarunas saprata, ka abiem ir līdzīga ideja, ko kopīgiem spēkiem varētu pārvērst biznesa projektā.
No savas pieredzes
“Pirms dažiem gadiem, kad ar ģimeni kādu laiku biju dzīvojis Latvijā, saskāros ar problēmu, ka šeit ir ļoti grūti iegūt informāciju par īpašuma patieso vērtību. Man bija ļoti daudz jautājumu, un es prātoju, vai varētu uz tiem iegūt atbildes, izmantojot datus,” stāsta Rauls.
“Tolaik paziņas man pastāstīja par publiski pieejamo datu reģistru, Zemesgrāmatu, taču vienlaikus brīdināja, ka iegūt informāciju no tās ir ļoti sarežģīti un datu kvalitāte varētu būt visai zema. Par spīti tam kādā dienā pagājušā gada nogalē devos uz Zemesgrāmatu nodaļu, kur atklāju, ka izpētei ir pieejams ārkārtīgi liels datu apjoms, kas ir izcili labi sakārtots un uzglabāts. Patiesībā, Latvija ir viena no dažām valstīm, kur visi Zemesgrāmatu dati ir pilnībā digitalizēti un tiek atjaunoti ik dienu.”
Pēc šī atraduma Rauls gadu patstāvīgi strādāja, līdz radīja mājokļu novērtēšanas modeli, kas balstījās uz septiņiem raksturlielumiem: īpašuma atrašanās vietu, platību, ēkas būvniecības un renovācijas gadu, stāvu skaitu ēkā un konkrēto stāvu, kurā atrodas īpašums, kā arī noteiktā apvidū veiktajiem darījumiem ar nekustamo īpašumu. Tas bija liels sasniegums, taču viņam bija nepieciešams partneris, kas palīdzētu projektu radīt pieejamu plašākai publikai.
Paralēli Oskars bija uzsācis darbu pie sava projekta – nekustamā īpašuma meklētājprogrammas, kurā vienkopus no dažādiem avotiem būtu iespējams iegūt un salīdzināt informāciju par jebkuru īpašumu. Sarunas laikā izrādījās, ka katram no viņiem piemita prasmes, ko bija meklējis otrs, tāpēc jau pēc neilga laika Rauls un Oskars izveidoja kopīgu uzņēmumu – Vartus. Tika radīts īpašs algoritms, kas apkopo un analizē Valsts Zemes dienestā ilgtermiņā uzkrāto informāciju par darījumiem ar nekustamo īpašumu.
Lietotājam atliek vien Vartus meklētājā ievadīt sev zināmo informāciju par īpašumu, un algoritms dažu sekunžu laikā aprēķina tā aktuālo vērtību, kas tiek pasniegta kā cenas intervāls no minimālās līdz maksimālajai iespējamajai tirgus vērtībai.
Vairot izpratni
Informācijas iegūšana ar Vartus starpniecību ir bez maksas, un sniegtie vērtējumi ir pilnībā objektīvi. “Mums nav nekādu slēptu interešu nekustamā īpašuma nozarē – esam vienīgie, kas sniedz objektīvus datus, atšķirībā no citiem tirgus spēlētājiem, kā nekustamā īpašuma aģentiem, bankām u.c.,” uzņēmuma darbību raksturo Oskars. “Ikvienam interesentam dati ir pieejami pilnīgi bez maksas. Ar savu darbību vēlamies Vartus lietotājiem radīt izpratni par pašreizējo situāciju mājokļu tirgū un palīdzēt ikvienam atrast savu sapņu mājokli, pieņemot labākus, uz datiem balstītus lēmumus.”
Šobrīd ar Vartus palīdzību iespējams uzzināt mājokļu vērtību Rīgas reģionā un Jūrmalā, taču, laikam ejot un iegūstot arvien vairāk datu par mājokļu tirgus darījumiem, lietotājiem būs pieejama mājokļa novērtēšanas iespēja arī citos Latvijas reģionos un Baltijā.
Lai pietuvotos mērķim, Vartus šajā vasarā līdz ar 250 citiem dalībniekiem piedalījās konkursā, kura rezultātā kļuva par vienu no 11 jaunuzņēmumiem, kuri ieguva iespēju piedalīties Startup Wise Guys akseleratora programmā Rīgā. “Mēs esam pateicīgi par iespēju sadarboties ar lieliskiem mentoriem un nostiprināt savas prasmes, lai turpinātu strādāt, iegūtu Latvijas mājokļu īpašnieku, pircēju un īrnieku uzticību un palīdzētu viņiem iegūt informāciju par īpašuma patieso vērtību,” nākotnes plānos dalās Rauls un Oskars, piebilstot, ka lietotāju atgriezeniskajai saite ir ļoti nozīmīga loma Vartus turpmākajā attīstībā, tāpēc ikviens ir aicināts izmēģināt mājokļa novērtēšanas rīku Vartus mājaslapā un iepazīstināt ar to arī savu ģimeni un draugus, jo tikai tā būs iespējams uzzināt, kā mājokļu novērtētāju padarīt lietotājam ērtāku un vēl noderīgāku.