Latvijas izlases basketbolistes aicina iesaistīties krūts veselības atbalsta kampaņā 0
Latvijas izlases basketbolistes Liene Jansone un Ieva Krastiņa ceturtdien aicināja sabiedrību aktīvāk iesaistīties krūts veselības atbalsta kampaņā un mudināja sievietes nebaidīties pārbaudīt savu veselību, lai, līdzīgi kā basketbola laukumā, pārvarētu nedrošību un uzvarētu.
Kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” ietvaros Latvijas izlases spēlētājas 25.maijā Rīgā piedalīsies gājienā, kurā aicina ikvienu sev piebiedroties. Basketbolistes no Brīvības pieminekļa dosies uz “Arēnu Rīga”, kur vakarā aizvadīs labdarības spēli pret Lietuvas valstsvienību. Apliecinot iesaistīšanos krūts veselības kampaņā, Latvijas izlases basketbolistes laukumā dosies rozā formastērpos.
Ar iesaistīšanos kampaņā un dalību gājienā Latvijas sieviešu izlase grib panākt, lai sabiedrība sadzirdētu un pievērstu lielāku uzmanību tik svarīgai problēmai kā krūts veselība, žurnālistiem teica ilggadējā izlases spēlētāja Jansone.
“Vilksim mugurā rozā, iesim gājienā un centīsimies panākt, lai cilvēki sadzird. Mājās par to [onkoloģiskām problēmām] neviens nerunā, visiem ir bail sadzirdēt sliktās ziņas.. arī basketbolā mums ir bail iet laukumā pret pretiniecēm. Taču mēs saņemamies un izdarām to, kas vajadzīgs, jo visas gribam uzvarēt un būt priecīgas,” uz aktīvu rīcību aicināja Jansone. “Daļa no mūsu ekipējuma tagad ir arī rozā krāsā,” uz akcijai raksturīgo rozā lentīti norādīja basketboliste.
Savukārt Krastiņa aicināja visas sava vecuma sievietes pamudināt un iedrošināt savas mammas, tantes un vecmāmiņas izmantot valsts īstenotās krūts vēža skrīninga programmas sniegtās iespējas.
Veselības ministre Ingrīda Circene žurnālistiem atgādināja, ka krūts vēzis Latvijā ir sievietēm izplatītākā bīstamākā slimība, jo onkoloģiskās kaites ir otrajā vietā pēc pacientu mirstības, bet krūts vēzis sievietēm ir visizplatītākā onkoloģiskā slimība. Circene ir vīlusies, ka ar personisku uzaicinājumu un valsts apmaksātu pakalpojumu labākais sasniegtais rezultāts ir atsaucība no trešdaļas sieviešu. Viņa uzsvēra, ka 40 procentos gadījumu onkoloģiskas slimības tiek atklātas novēloti, kas izmaksā gan dārgāk, gan nedod tik labus ārstēšanas rezultātus kā pēc savlaicīgas diagnostikas.
Circene īpaši vērsās pie vīriešiem kā autoritātēm ģimenē atgādināt sievietēm pārbaudīt veselību. “Vīrieša pateiktais vārds reizēm sievietei ir svarīgāks nekā visas kampaņas, akcijas, klipi un rullīši medijos,” sacīja ministre. Circene atgādināja, ka vēzis ir ārstējama slimība, taču vajadzīga savlaicīga diagnostika.
Arī Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas onkoloģijas galvenais speciālists Jānis Eglītis uzsvēra, ka vēzis nav fatāla slimība vai nāves spriedums, bet hroniska vaina, kas ir jāārstē. Viņš mudināja nodrošināt plašāku publicitāti informācijai par onkoloģisko slimību profilaksi un nepieciešamībai veikt diagnostiskas pārbaudes. Skrīninga programmu valstī varētu uzskatīt par izdevušos, ja tā aptvertu 70 procentu auditorijas, bet pagaidām līmenis ir nemainīgs ar apmēram 30 procentiem, paskaidroja mediķis.
Pēc Latvijā apkopotās statistikas, paaugstināts krūts vēža saslimšanas risks ir sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem, kam valsts skrīninga programmā piedāvā bez maksas reizi divos gados veikt krūšu izmeklējumu jeb mamogrāfiju.