Foto – LETA

Latvijas IKP deviņos mēnešos pieaug par 2,5% 4

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,5%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo laika periodu, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
Krievijas militārajās bāzēs pie robežām ar Baltijas valstīm un Poliju notiek aktīva rosība. Ko satelītattēlos pamanījuši igauņi?
Veselam
5 pārtikas produkti, kas novērš matu izkrišanu
Lasīt citas ziņas

Tostarp šogad trešajā ceturksnī, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, Latvijas ekonomika augusi par 2,4%, salīdzinot ar 2013.gada attiecīgo laika periodu, bet salīdzinājumā gada pirmo ceturksni, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, ekonomika augusi par 0,5%.

Latvijas IKP 2014. gada deviņos mēnešos faktiskajās cenās bija 17,594 miljardi eiro, tajā skaitā trešajā ceturksnī – 6,289 miljardi eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Statistikas pārvaldē atzīmēja, ka no ražošanas aspekta, pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, 2014.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2013.gada trešo ceturksni, par 0,6% samazinājās apstrādes rūpniecības temps salīdzināmajās cenās, ko ietekmēja kritums pārtikas produktu ražošanā par 0,3%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 5,3%, kā arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 21,5%. Apstrādes rūpniecību pozitīvi ietekmēja produkcijas kāpums koksnes un koka izstrādājumu apakšnozarē par 8,7% un gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 7,5%.

Dzīvojamo ēku būvniecībā minētajā laika periodā bijis pieaugums par 24,4%, vietējo cauruļvadu un komunikācijas līniju būvniecībā – par 50,1%, savukārt izglītības iestāžu būvniecībā un remontā – 2,1 reizi. Ielu un ceļu būvniecībā bijis kritums par 11,2%, bet maģistrālo cauruļvadu, spēka un komunikācijas līniju būvniecībā – par 26,1%.

Mazumtirdzniecībā minētajā laika periodā bijis kāpums par 3,4%, tajā skaitā auto degvielas mazumtirdzniecības apmēri palielinājušies par 2,6%. Par 4,3% pieaugusi pārtikas preču un par 2,9% – nepārtikas preču tirdzniecība.

Savukārt transporta nozares pieaugumu veicināja apgrozījuma palielināšanās autotransporta darbībā, proti, par 4% – kravu pārvadājumos un par 6% – pasažieru pārvadājumos.

Par 9% pieauguši arī finanšu pakalpojumi, savukārt izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi sniegti attiecīgi par 3,8% un 2,1% vairāk, bet tūrisma biroju darbība paplašinājusies par 5%. Izklaides un atpūtas pakalpojumi palielinājušies par 3%, savukārt azartspēļu nozarē pieaugums bijis par 6%.

Tāpat statistikas pārvaldē atzīmēja, ka savukārt no izlietojuma aspekta, pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, 2014. gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2013. gada trešo ceturksni privātais galapatēriņš faktiskajās cenās palielinājies par 3,1%.

Mājsaimniecību izdevumi pārtikas iegādei minētajā laika periodā palielinājušies par 4,5%, bet mājokļa uzturēšanas izdevumi – par 0,5%. Mājsaimniecību izdevumi transportam samazinājušies par 1,1% (izdevumi sabiedriskajam transportam, transporta līdzekļu iegāde un ekspluatācija). Bruto pamatkapitāla veidošana pieaugusi par 0,8%. Preču eksports palielinājies par 2,6%, bet pakalpojumu eksports samazinājies par 5,7%. Preču importa apmēri auguši par 0,1%, bet pakalpojumu imports sarucis par 2,8%.

Reklāma
Reklāma

2014. gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2013. gada trešo ceturksni privātais galapatēriņš salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2,1%, tajā skaitā izdevumi pārtikai – par 4,5%. Savukārt izdevumi mājokļa uzturēšanai samazinājušies par 0,6%, bet izdevumi transportam – par 1,4%.

Izdevumi bruto pamatkapitāla veidošanai minētajā laika periodā samazinājušies par 1,9%. To ietekmēja investīciju apmēru kritums valsts pārvaldē par 27,1%, kā arī transportā un uzglabāšanā – par 6,1%. Savukārt elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, kā arī apstrādes rūpniecībā investīcijas palielinājās par attiecīgi 0,6% un 33,4%.

Preču eksports palielinājies par 3,2%, bet pakalpojumu eksports samazinājies par 6,4%. Preču importa apmēri sarukuši par 0,5%, bet pakalpojumu imports – par 4%.

2013.gada deviņos mēnešos Latvijas IKP salīdzinājumā ar 2012.gada attiecīgo laika periodu pieauga par 4,1%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.