Latvijas iedzīvotāji atkal gatavi ņemt kredītus 1
Ienākumu palielināšanās un pozitīvāks nākotnes vērtējums sekmējis pieprasījuma palielināšanos pēc mājokļa un patēriņa kredītiem, izpētījuši “SEB bankas” eksperti.
2015.gadā no jauna izsniegto mājokļu kredītu apjoms salīdzinājumā ar 2014.gadu Lietuvā palielinājies par 21%, Igaunijā par 15%, bet Latvijā par 9%.
“SEB bankas” sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis skaidroja, ka Latvijā pozitīva ietekme uz mājokļu kreditēšanas tirgu pērn bija valsts atbalsta programmai mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, jo līdz ar šīs programmas īstenošanu mājokļu kredīti kļuvuši pieejamāki.
“Tomēr no jauna izsniegto mājokļu kredītu kopējais apjoms, kas pērn bija 271 miljons eiro, joprojām ir mazāks nekā atmaksātās summas par iepriekš ņemtajiem kredītiem, tāpēc kopējais banku izsniegto mājokļu kredītu apjoms turpināja samazināties,” sacīja Rudzītis.
Arī patēriņa un citu privātpersonām izsniegto kredītu jomā Lietuvā un Igaunijā vērojams lielāks pieprasījums un kreditēšanas apjomu pieaugums. Lietuvā patēriņa un citu kredītu portfelis pērn pieaudzis par 6,3%, savukārt Igaunijā par 1,8%.
Neskatoties uz to, ka arī Latvijā mājsaimniecības sākušas vairāk izmantot patēriņa kredītus, patēriņa kredītu kopējais portfelis uzrādījis kritumu, iedzīvotājiem vairāk atmaksājot iepriekš ņemtos kredītus salīdzinājumā ar jaunajiem patēriņa kredītiem.
“SEB bankas” mājsaimniecības finanšu apskatā secināts, ka Igaunijā un Lietuvā mājokļu tirgus pieaugums bijis straujāks nekā iepriekš, tomēr tas atpaliek no algu vai noguldījumu pieauguma tempa. Ņemot vērā ienākumu un mājokļu cenu izmaiņas, mājsaimniecībām Latvijā un Lietuvā ir labākas iespējas iegādāties mājokli nekā 2010.gadā. Savukārt Igaunijā mājokļu cenas pēdējo piecu gadu laikā augušas straujāk nekā mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi.
“SEB bankas” eksperti izpētījuši, ka Igaunijā mājokļu kredītu vidējās summas vislielākās ir 25-34 gadus veciem kredītņēmējiem, turpretī Lietuvā un Latvijā lielākie mājokļu kredīti ir 35-44 gadus veciem kredītņēmējiem. Iedzīvotāji vecumā virs 45 gadiem aizņemas mazāk – šajā vecuma grupā vidējais aizņēmums Lietuvā ir trešdaļa, Latvijā divas trešdaļas un Igaunijā puse no vidējās kredītu summas, kas izsniegta gados jaunākiem kredītņēmējiem.