“Latvijas Finieris” ieguldījis divus miljonus eiro ekstrakcijas rūpnīcas “Betulin Lab” izveidē 0
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Bērza saplākšņa ražotājs AS “Latvijas Finieris” ieguldījis divus miljonus eiro betulīna ekstrakcijas rūpnīcas “Betulin Lab” izveidē, izteicies “Latvijas Finiera” valdes loceklis Māris Būmanis.
Ieguldījumiem izmantoti gan uzņēmuma līdzekļi, gan Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums aptuveni 50% apmērā. Būmanis stāsta, ka rūpnīcas izveide īstenota divos posmos – sākotnēji kopā ar Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu veikta produkta izstrāde laboratorijā un tad izveidota ražotne, kuras jauda patlaban ir ap sešām tonnām betulīna gadā.
“Betulin Lab” ražo divu veidu produkciju – smalcinātu bērza tāsi, kas ir betulīna izejviela, un betulīnu, kas ir balts pulveris un izmantojams kosmētikā, uztura bagātinātāju ražošanā un farmācijā. Būmanis stāsta, ka pirmie betulīna kilogrami jau ir saražoti un patlaban notiek aktīvi klientu meklējumi.
Smalcināto bērza tāsi iepērk klients Vācijā, savukārt Latvijā patlaban betulīns tiek izmantots uztura bagātinātāju ražošanai, kā arī notiek sarunas ar vietējiem kosmētikas ražotājiem – “Madara Cosmetics” un “H.A. Brieger”, kas strādā ar zīmolu “Dzintars”. Lielākā daļa saražotā betulīna ir domāta kosmētikas ražotājiem, uzsver Būmanis, norādot, ka tiek meklēti arī klienti eksporta tirgos. Vaicāts par iespējām nākotnē palielināt ražošanas jaudas, Būmanis sacīja, ka tās var audzēt pēc vajadzības atkarībā no klientu pieprasījuma, jo izejvielu – ražošanas blakusproduktu – “Latvijas Finierim” ir pietiekamā daudzumā.
Koncerna “Latvijas Finieris” rūpnīcās gadā nonāk vairāk nekā 900 000 kubikmetru bērza apaļkoku. Par gala produktu – saplāksni – kļūst aptuveni viena trešdaļa šī apmēra, bet pārējo veido dažādi ražošanas procesa blakusprodukti – zāģskaidas, tehnoloģiskā šķelda, slīpputekļi, kā arī bērza miza.
Uzņēmuma mērķis ir sadarbībā ar nozares partneriem attīstīt šo blakusproduktu tālākās pārstrādes un pievienotās vērtības paaugstināšanas iespējas, lai primāri tie nonāktu koksnes produktu ražošanā un tikai dzīves cikla beigās – enerģētikā. “Betulin Lab” uzstādītas vairāku gadu pētījumos izstrādātās eksperimentālās tehnoloģijas ekstrakcijas izejmateriāla – smalcinātas bērza tāss – ražošanai un dažādas tīrības pakāpes betulīna iegūšanai.
Tautas medicīnā bērza tāsi izmanto jau sen, taču modernās ekstrakcijas metodes ļauj iegūt tīru vielu. Pie šīs tehnoloģijas izstrādes jau ilgstoši strādājuši Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta (VKĶI) pētnieki – zinātņu doktori Aigars Pāže un Jānis Rižikovs. Betulīna izdalīšanas un apstrādes tehnoloģija ļauj radīt perspektīvu izejvielu dabiskās kosmētikas ražošanai, kas varētu aizstāt sintētiskos emulgatorus, konservantus un antioksidantus un paātrināt ādas reģenerēšanās procesus.