Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks dodas uz “Zviedru cepuri” Sabilē 0
Latvijas Dabas fonda (LDF) projektā “GrassLIFE” izveidotais mobilais ganāmpulks šonedēļ no brīvdabas mākslas muzeja Pedvālē pārceļos uz atpūtas bāzi “Zviedru cepure” Sabilē, informēja LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.
“Zviedru cepurē” ganāmpulks noganīs dabisko pļavu aptuveni piecu hektāru platībā, un būs labi apskatāms arī rodeļu trases apmeklētājiem.
“Zviedru cepures” pļavā uzturēsies sešas Galovejas šķirnes govis ar teļiem – tā ir daļa no LDF mobilā ganāmpulka, kas šovasar ganās Kurzemē. Kopā ganāmpulkā ir vairāk nekā 60 liellopi un 200 aitas.
LDF mobilais ganāmpulks ir izveidots dabisko pļavu atjaunošanai un Latvijas pļavās darbojas otro sezonu. Šovasar tas nogana pļavas 20 vietās Latvijā.
Pļava “Zviedru cepurē” atbilst īpaši aizsargājamam biotopam sausi zālāji kaļķainās augsnēs, kas izceļas ar īpašu krāšņi ziedošu pļavu augu bagātību, bet daļā no aploka tiks ietverts ilggadīgais zālājs ar aizsargājamā biotopa sugām bagātas ganības un ganītas pļavas potenciālu un krūmājs, kurš aizsedz skatu uz Abavas līkumiem.
Mobilo ganāmpulku uz šo pļavu aicināja atpūtas bāzes “Zviedru cepure” vadītājs Edvīns Balodis. Viņš norāda, ka noganīšana ir vienīgā iespēja, kā atjaunot un attīrīt no krūmiem skaisto Abavas senleju.
Balodis uzsver, ka pļavu atjaunošanas darbus Abavas senlejā vairs nedrīkst atlikt, jo dabas vērtības arvien vairāk pārņem krūmāji. Tāpat “Zviedru cepures” vadītājam pievilcīga likās doma, ka rodeļu trases apmeklētājiem pavērsies skats uz skaistu pļavu, kurā varēs aplūkot arī govis.
Lai “Zviedru cepures” apmeklētājiem mobilā ganāmpulka aplūkošana būtu patīkams piedzīvojums, LDF aicina ievērot drošības noteikumus. Teritorija, kurā uzturas lopi, ir norobežota ar elektrisko ganu, tādēļ aploka tuvumā jābūt uzmanīgiem un īpaši jāsargā bērni.
Lopus nedrīkst barot un kaitināt. Aplokā nedrīkst ielaist suņus, esot ganību tuvumā, suņi jātur pavadā.