“Dobeles dzirnavnieks” ražotnē.
“Dobeles dzirnavnieks” ražotnē.
Foto: Paula Curkste/LETA

“Latvijas biznesa gada pārskats 2019” atklāj, kuri ir lielākie ekonomikas balsti reģionos 0

Lielāko apgrozījumu Latvijas reģionos arī pagājušajā gadā sasnieguši Pierīgas uzņēmumi – kopumā 50 miljardus eiro, liecina “Firmas.lv” un aģentūras LETA veidotais “Latvijas biznesa gada pārskats 2019”.

Reklāma
Reklāma
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Pētījumā apkopota informācija par uzņēmumiem, kuru apgrozījums pārsniedzis 145 000 eiro, un Pierīgā pērn šim kritērijam atbilda 16 829 uzņēmumi. Šādu uzņēmumu gan kopējais apgrozījums, gan peļņa pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2017.gadu pieauga par 7%, sasniedzot attiecīgi 50 miljardus eiro un 3,44 miljardus eiro.

Pierīgas uzņēmumi pagājušajā gadā nodarbinājuši 406 000 darbinieku, kas ir par 8000 vairāk nekā iepriekšējā gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākie uzņēmumi Pierīgā pēc apgrozījuma 2018.gadā bija Krievijas kālija minerālmēslu ražotāja “Uralkaļij” meitasuzņēmums SIA “Uralkali Trading”, mazumtirgotājs SIA “Rimi Latvia”, minerālmēslu vairumtirgotājs SIA “Uralchem Trading”, mazumtirgotājs SIA “Maxima Latvija”, kā arī metālapstrādes uzņēmums SIA “Severstal Distribution”.

Otrs pelnošākais reģions – Kurzeme

Otrs pelnošākais reģions Latvijā pērn, tāpat kā gadu iepriekš, bija Kurzeme, kurā minētajam kritērijam atbilstošo 1988 uzņēmumu apgrozījums bija 3,92 miljardi eiro, bet peļņa – 197,97 miljoni eiro. Savukārt kopējais nodarbināto skaits šajos uzņēmumos pagājušajā gadā bija 46 100.

Pēc apgrozījuma lielākie uzņēmumi Kurzemē 2018.gadā bija metāllūžņu pārstrādātājs SIA “Tolmets”, būvkompānija AS “UPB”, komunālo mašīnu ražotājs SIA “Bucher Municipal”, biodegvielas ražotājs SIA “Bio-Venta” un kūdras izstrādātājs SIA “Pinsdrup Latvia”.

Zemgalē lielākie – laiksaimnieki un degvielas tirgotājs

Zemgalē uzņēmumu, kuru apgrozījums pērn bija virs 145 000 eiro, kopējā peļņa sasniedza 164,8 miljonus eiro. Šādu uzņēmumu 2018.gadā Zemgalē bija 1892, un to kopējais apgrozījums bija 3,58 miljardi eiro, bet nodarbināto skaits – 39 100.

Pieci lielākie uzņēmumi Zemgalē pēc apgrozījuma 2018.gadā bija lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvs “Latraps”, degvielas mazumtirgotājs AS “Virši-A”, graudu pārstrādātājs AS “Dobeles dzirnavnieks”, graudu tirgotājs SIA “Elagro Trade” un durvju un lauksaimniecības produktu tirgotājs “Linas Agro”.

Reklāma
Reklāma

Vidzeme balstās uz mazumtirdzniecību

Savukārt Vidzemes lielāko uzņēmumu apgrozījums pērn pārsniedza 2,39 miljardus eiro, bet peļņa – 152,3 miljonus eiro. 2018.gadā Vidzemē bija 1613 uzņēmumu, kuru apgrozījums pārsniedza 145 000 eiro, un kopumā tie nodarbināja 31 300 cilvēkus.

Lielākais apgrozījums pagājušajā gadā Vidzemē bija mazumtirgotājam SIA “Firma Madara 89”, mežistrādes kompānijai “Stora Enso Latvija”, alus ražotājam AS “Cēsu alus”, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajai sabiedrībai VAKS un alkohola tirgotājam SIA “Aldar Latvia”.

Latgales stūrakmens – “Preiļu siers”

Latgalē 2018.gadā bija 1407 uzņēmumi ar apgrozījumu lielāku par 145 000 eiro. To kopējais apgrozījums pērn sasniedza 1,76 miljardus eiro, bet peļņa – 102 miljonus eiro. Kopumā šajos uzņēmumos pagājušajā gadā bija 34 700 nodarbināto.

Pēc apgrozījuma lielākie Latgales uzņēmumi pērn bija piena pārstrādātājs AS “Preiļu siers”, AS “Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca”, kokapstrādes kompānija SIA “Verems”, gaļas pārstrādes uzņēmums SIA “Rēzeknes gaļas kombināts” un sašķidrinātās dabasgāzes tirgotāja SIA “Intergaz”.

Lielākais kopējā uzņēmumu apgrozījuma kāpums arī 2018.gadā bija Kurzemē, kur tas pieaudzis par 12%, salīdzinot ar 2017.gadu. Vidzemes uzņēmumu kopējais apgrozījums kāpis par 8%, Pierīgas – par 7%, Latgales – par 6%, bet Zemgales – par 4%.

Vienlaikus straujākais uzņēmumu, kuru apgrozījums pārsniedz 145 000 eiro, skaita pieaugums salīdzinājumā ar 2017.gadu pērn bija Zemgalē un Kurzemē – par 16%. Seko Latgale ar 15% un Vidzeme ar 3% pieaugumu, bet Pierīgā šādu uzņēmumu skaits pērn teju nav mainījies.

“Latvijas biznesa gada pārskats” ir Latvijas tautsaimniecības apskats, kurā tiek izvērtēti uzņēmumu darbības rādītāji pēc gada pārskatu datiem. Pētījumā ir apskatīti uzņēmumu TOP vairāk nekā 60 nozarēs un dažādos rakursos: pēc apgrozījuma, peļņas, darbinieku skaita, reģionu attīstības, piesaistītajām investīcijām u.c. Tajā sniegti profesionālo asociāciju un nozares speciālistu viedokļi par aizvadītā gada rezultātiem un nākotnes prognozes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.