Vai laiku pa laikam mēdzat doties uz bibliotēku pēc lasāmvielas? Tas joprojām ir lielisks un ērts veids, kā bez maksas tikt pie daudzveidīgas lasāmvielas dažādām gaumēm.
Centīgākie lasītāji, iespējams, ir pamanījuši kādu interesantu “sakritību” – bibliotēkas zīmogs allaž atrodas tieši grāmatas 17.lappusē. Arī mēs pamanījām un nolēmām noskaidrot, kāpēc tieši tā.
Jautājumu uzdevām Latvijas Nacionālās bibliotēkas ekspertiem un izrādījās, ka tā nemaz nav nejaušība, bet šī konkrētā lappuse minēta pat Ministru kabineta noteikumos.
Respektīvi – Ministru Kabineta noteikumu Nr. 317 “Nacionālā bibliotēku krājuma noteikumi” 21. punkts paredz, ka visu saņemto iespieddarbu eksemplāru titullapā un 17. lappusē iespiež bibliotēkas zīmogu ar bibliotēkas nosaukumu un blakus ieraksta individuālās uzskaites numuru.
Tāpat Latvijas Nacionālajā bibliotēkā skaidro, ka, balstoties uz Nacionālā bibliotēku krājuma noteikumiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstrādātajā izdevumā “Krājuma veidošanas vadlīnijas Latvijas bibliotēkām” ir minēts, ka visu saņemto dokumentu katra eksemplāra titullapā un 17. lappusē iespiež bibliotēkas zīmogu un ieraksta individuālās uzskaites numuru.
Datubāzē “Letonika”, Terminu un svešvārdu skaidrojošajā vārdnīcā jēdziens “zīmogošana” bibliotēku nozarē tiek skaidrots sekojoši: “Iespieddarba vai cita dokumenta piederības apzīmēšana ar bibliotēkas zīmogu; to uzspiež parasti noteiktās vietās (iespieddarba titullapas otrajā pusē, 17. lappusē, kā arī ielikto ilustrāciju, karšu, tabulu u.c. pielikumu otrā pusē).
Intensīva lasīšana bibliotēkā ir pamats tam, ka grāmatas ātri nolietojas, un visvairāk parasti cieš tieši pirmās lappuses. Ja pirmā grāmatas burtnīca nolietošanās dēļ izkritīs vai kā citādi tiks sabojāta, tad uz otrās burtnīcas, kura sākas ar 17. lappusi, vēl joprojām paliks bibliotēkas zīmogs.