Latvijas banku sektora zaudējumi šogad – 6,8 miljoni latu 0
Latvijas banku sektora zaudējumi gada pirmajos divos mēnešos bija 6,8 miljoni latu, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas operatīvā informācija par Latvijas banku darbības rezultātiem.
Neiekļaujot AS “Latvijas Krājbanka” un AS “Parex banka” gūtos zaudējumus, banku sektors darbojās ar peļņu un līdz februāra beigām kopumā nopelnīja 43,3 miljonus latu, tai skaitā ar peļņu darbojās 16 Latvijas bankas un sešas ārvalstu banku filiāles (tirgus daļa kopējos banku sektora aktīvos – 90,4%).
Banku sektora gūtā peļņa pirms uzkrājumiem un nodokļiem līdz februāra beigām sasniedza 41,4 miljonus latu jeb par 39% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.
Salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, ir auguši gan tīrie komisijas naudas ienākumi – par 40,8%, gan tīrie procentu ienākumi – par 12,6%. Joprojām sarūkot kredītportfelim, banku sektora gūtie procentu ienākumi turpināja mazināties, tomēr, krītoties par piesaistītajiem līdzekļiem maksātajām procentu likmēm, mazinājās kopējie banku sektora procentu izdevumi.
Banku sektora kapitāla pietiekamības rādītājs saglabājās augstā līmenī un februāra beigās sasniedza 17,4% (minimālā kapitāla prasība – 8%), savukārt pirmā līmeņa pašu kapitāla rādītājs bija 14,2% (janvāra beigās – attiecīgi 17,3% un 14,1%). Kopš 2012.gada sākuma četras bankas palielinājušas kapitālu kopumā par 1,6 miljoniem latu un banku sektora apmaksātais pamatkapitāls februāra beigās bija 1,9775 miljardi latu.
Banku sektora likviditātes rādītājs kopš janvāra beigām neizmainījās un februāra beigās joprojām bija 62,3%.
Mēneša laikā banku piesaistīto noguldījumu atlikums pieaudzis par 1,6% jeb 177,2 miljoniem latu, tai skaitā rezidentu noguldījumu atlikums palielinājās par 1,2% jeb 67,1 miljonu latu (galvenokārt pieaugot finanšu institūciju un nefinanšu sabiedrību noguldījumiem), bet nerezidentu noguldījumu atlikums pieauga par 2,1% jeb 110,1 miljonu latu.
Februārī banku sektora kopējais kredītportfelis saruka par 0,9% jeb 112,2 miljoniem latu, ko galvenokārt ietekmēja tas, ka banku sektorā no jauna izsniegto kredītu apmēri joprojām ir mazāki par klientu atmaksāto un banku norakstīto kredītu apmēriem. Rezidentu korporatīvajiem klientiem izsniegto kredītu atlikums saruka par 0,5%, rezidentu mājsaimniecībām izsniegto kredītu atlikums – par 0,7%, savukārt nerezidentu kredītportfelis mēneša laikā saruka par 2,6%.
Banku sektorā februārī no jauna izsniegti kredīti 151,6 miljonu latu apmērā, tai skaitā 86,6 miljoni latu Latvijas nefinanšu uzņēmumu attīstībai, četri miljoni latu – Latvijas finanšu uzņēmumiem, 12,3 miljoni latu – rezidentu mājsaimniecībām, savukārt 48,5 miljoni latu – nerezidentiem.
Visaktīvāk bankas kreditējušas transporta un uzglabāšanas nozari (gandrīz viena ceturtā daļa no februārī no jauna izsniegtajiem kredītiem uzņēmumiem izsniegti šai nozarei), finanšu un apdrošināšanas darbības, kā arī enerģijas nozari, savukārt mājsaimniecību segmentā aptuveni divas trešdaļas no jaunizsniegtajiem kredītiem februārī veido kredīti mājokļa iegādei, rekonstrukcijai un/vai remontam.
Gan ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu, gan kopējais kavēto kredītu apmērs mēneša laikā būtiski nemainījās. Februāra beigās ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars banku sektora kopējā kredītportfelī sasniedza 17,4%, savukārt kopējais kavēto kredītu īpatsvars – 26,3%.
Mēneša laikā ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu apmērs pieauga korporatīvajiem klientiem (rezidentiem) izsniegtajos kredītos (lielākie pieaugumi bija vērojami operācijās ar nekustamo īpašumu un apstrādes rūpniecībā), kā rezultātā ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars rezidentu korporatīvo klientu kredītportfelī pieauga līdz 15,8%, atgriežoties 2011.gada novembra līmenī, savukārt mājsaimniecību segmentā ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu apmērs saruka un ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars februāra beigās sasniedza 19,3%.
Arī banku izveidoto uzkrājumu nedrošajiem kredītiem atlikums mēneša laikā būtiski nemainījās (saruka par 0,2%) un februāra beigās sasniedza 1,53 miljardus latu jeb 11,7% no banku kopējā kredītportfeļa. (janvāra beigās – 11,6%).