Latvijas banku sektorā notikusi pašattīrīšanās, liecina FKTK dati 0
Latvijas banku sektorā, jo īpaši tā sauktajās ārvalstu klientus apkalpojošajās bankās, pārskatot līdzšinējo biznesa pieeju, kopumā ir paveikts pašattīrīšanās process, atsakoties no pārāk riskantā ārvalstu klientu segmenta, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) apkopotā informācija.
Nepilna gada laikā teju par pusi samazināts ārvalstu noguldījumu īpatsvars kopējos noguldījumos, 2018. gada septembrī – 20,5% (2017 – 39,7%). Pakāpeniski ārvalstu klientu noguldījumu segmentā vērojama stabilizācija.
FKTK datos redzams, ka uz 2018.gada septembra beigām ārvalstu klientu noguldījumu apmērs bija 3,2 miljardi eiro, kas, salīdzinot ar 2015. gadu (12,4 miljardi eiro), ir samazinājums par 75%.
Savukārt iekšzemes noguldījumu apmērs Latvijas bankās bija 12,3 miljardi eiro, kas, salīdzinot attiecīgo laika periodu 2015. gadā (10,8 miljardi eiro), ir pieaugums par 13%.
Līdz ar to kopējais noguldījumu apmērs uz 2018.gada septembra beigām bija 15,5 miljardi eiro, kas, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2015.gadā, ir samazinājums par 34%.
Vērtējot ārvalstu klientu naudas līdzekļu apgrozījumu pārmaiņu periodā, redzams, ka būtiski samazinājies ne tikai riskanto noguldījumu apmērs, bet arī ārvalstu klientu maksājumu apmērs, jo īpaši ASV dolāros.
Maksājumi būtiski saruka jau 2016. gadā, kad tika pastiprināti Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) riska mazināšanas pasākumi.
Savukārt, salīdzinot šī gada trešo ceturksni ar 2015. gada attiecīgo periodu, ASV dolāru maksājumi Latvijas bankās ir mazinājušies vairāk nekā 10 reizes, līdz ar to par dominējošo maksājumu valūtu Latvijas finanšu sektorā arvien nostiprinoties eiro.
Minētie notikumi nav negatīvi ietekmējuši Latvijas iekšzemes noguldījumus, kuri pēdējos gados turpina pieaugt. Līdz ar jauno risku mazināšanas pieeju Latvijas banku sektors ir aktīvāk pievērsies ES un EEZ klientu piesaistei.
Latvijā šobrīd dominē iekšzemes (80%) un Eiropas Savienības valstu (10%) noguldījumi, kuru apjoms kopā sasniedz jau 90% no visiem banku noguldījumiem Latvijā.