Latvijas Bankas ekonomists: Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu 19

“Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu, tāpēc inflācijai tomēr nedaudz ekonomikā ir jābūt, un tas ir gan politikas veidotāju, gan centrālo banku uzdevums – šo situāciju noturēt līmenī, kad tā ir ne par lielu un ne par mazu”, TV24 raidījumā “Naudas cena” norādīja Latvijas Bankas ekonomists Mārtiņš Bitāns.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Atbildot uz raidījuma vadītāja jautājumu, kurš un kā tieši ietekmē inflāciju, eksperts turpina skaidrot: “Mēs to darām, kontrolējot naudas daudzumu apgrozībā. Kad nauda ir par daudz un preču ir par maz, tad ir skaidrs – cenām jāaug. Savukārt situācija, kad naudas ir par maz, cenas krīt vai nepieaug tik daudz, cik vajadzētu – arī nav laba.”

Ekonomists min, ka cilvēki bieži jautā “Kāpēc inflācija vispār ir vajadzīga? Kāpēc tās mērķis ir uzlikts tieši 2% līmenī? Kāpēc nevarētu būt inflācija 1%, vai kāpēc tā nevarētu vispār nebūt?” un turpina skaidrot:

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ekonomikā ir piedāvājums un pieprasījums. Mums – katram cilvēkam individuāli – situācija, kad inflācija būtu 0, ļoti labi patiku, jo algas pieaugtu, ar katru reizi varētu nopirkt arvien vairāk un vairāk – ideāli! Bet jāatceras, ka ir arī pretējā puse, un tā ir ražošanas puse, kas saražo šīs preces un pakalpojumus, kurus pēc tam mēs, kā patērētāji, varam nopirkt. Bet, lai saražotu šīs preces vai pakalpojumus, nepieciešami tie paši cilvēki!”

“Vienā pusē esam patērētāji, otrā pusē esam darbinieki, kas strādā un ražo preces vai pakalpojumus. Līdz ar to situācijā, kad inflācija ir ļoti zema, mums kā pircējam, tas ir ļoti izdevīgi, bet strādājošiem, tas nozīmē mazākus ieņēmumus.”

Bitāns arī atgādina, ka mazāki ienākumi biznesa sektoram rezultējas nespējā maksāt darbiniekiem, uzsverot, ka vienlaicīgi tie ir arī tie paši patērētāji, vai nespējā uzņēmumam investēt, kā rezultātā nav darba vietu.

“Līdz ar to pieprasījums un piedāvājums ir jātur sabalansēti, lai mums būtu inflācija, kas ļauj algām iet uz priekšu un radīt darba vietas, lai nav tā, ka inflācija uzšaujas debesīs, un mēs visi kļūstam nabagi pāris gadu laikā.”

Visu raidījumu “Naudas cena” skaties šeit!

Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.