Latvijas Banka samazina šā gada inflācijas un IKP izaugsmes prognozi (papildināts) 0
Latvijas Banka samazinājusi šā gada iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi līdz 2,9%, žurnālistiem piektdien sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Iepriekš Latvijas Banka prognozēja, ka ekonomikas pieaugums šogad būs 3,3% apmērā. Savukārt 2015.gadā IKP pieaugums prognozēts 2,7% apmērā.
Rimšēvičs norādīja, ka ir vairākas pazīmes, ka ekonomikas izaugsme pamazām bremzējas, piemēram, par to liecināja apstrādes rūpniecības produkcijas izlaide, kas pirmajā pusgadā bija vien par 0,6% lielāka nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā. Arī dzelzceļā pārvadāto un ostās pārkrauto kravu apmēru dinamika pēc neliela uzlabojuma pirmajā ceturksnī turpmākajos mēnešos turpināja samazināties.
Vienlaikus Rimšēvičs minēja, ka galvenais ekonomikas dzinējspēks 2014. gada pirmajā pusgadā bija privātais patēriņš jeb mājsaimniecību tēriņi, kas atspoguļojas tirdzniecības un pakalpojumu nozaru salīdzinoši spēcīgajos izaugsmes rādītājos, kā arī būvniecība šogad pirmajā pusgadā sniedza diezgan būtisku pienesumu IKP izaugsmē.
“Ja lietas attīstīsies labāk un “Liepājas metalurgs” atsāks savu darbību līdz šā gada beigām vai nākamā gada sākumam, šī prognoze varētu tikt pārskatīta uz augšu. Savukārt, ja nenoteiktība ar ārējo vidi turpināsies, pasliktināsies Eiropas ekonomiskās telpās rādītāji, turpināsies neziņa par konflikta noregulējumu Ukrainā un Krievijā un tādējādi pasliktināsies Krievijas ekonomiskās izaugsmes rādītāji, Latvijai var nākties pārskatīt arī šos nākamā gada izaugsmes rādītājus,” sacīja Rimšēvičs.
Savukārt inflācija šogad Latvijā gaidāma 0,7% apmērā. Vasarā Latvijas Banka prognozēja, ka 2014.gadā Latvijā inflācija būs 1,1% apmērā.
“Novērtējumu par 2014. gada vidējo inflāciju, ko jūnijā prognozējām 1,1% apmērā, kas ir saskaņotais patēriņa cenu indekss, šobrīd lejupvērsti ietekmē Krievijas noteiktās pārtikas produktu sankcijas. Līdz ar to Latvijas Bankas prognozes ir – inflācija šogad būs 0,7%,” sacīja Rimšēvičs.
Viņš atzīmēja, ka Latvijā patēriņa cenu izmaiņas būtiski ietekmē ne vien pasaules pārtikas un naftas cenu dinamika, neradot spiedienu uz inflāciju, bet arī ļoti nelielais patēriņa cenu kāpums galvenajās Latvijas importētāj-partnervalstīs.