Latvijas Ārpolitikas institūta direktoram atsaka vīzu iebraukšanai Krievijā 0
Latvijas Ārpolitikas institūta direktoram Andrim Sprūdam, kurš grasījās šonedēļ piedalīties dialogam Baltijas jūras reģionā veltītā konferencē Sanktpēterburgā, atteikta Krievijas vīza.
“Sākotnējais skaidrojums bija, ka tehnisku iemeslu dēļ viņi nevar pieņemt manus dokumentus,” aģentūrai LETA sacīja Sprūds.
Sprūds iepriekš kaimiņvalstī viesojies vairākkārt. Turklāt šogad viņš Krieviju apmeklējis jau divas reizes – gada sākumā un šā gada jūlijā, un nekādas ķibeles ar vīzas noformēšanu viņam nebija radušās.
Konferences organizatori aicinājumu apmeklēt šonedēļ plānoto pasākumu nosūtījuši Sprūdam un Latvijas ģenerālkonsulātam Sanktpēterburgā. Balstoties uz šo aicinājumu, Sprūdam vīzas noformēšanai bijis ģenerālkonsula ielūgums, ar kura palīdzību vīzu iespējams nokārtot dienas laikā.
Latvijas Ārpolitikas institūta direktors pieļāva, ka vīzas atteikums, iespējams, skaidrojams ar šā gada augustā ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (RP) pieņemto lēmumu par Latvijai nevēlamām personām pasludināt bijušo ziņu aģentūras “Regnum” vadītāju Modestu Koļerovu un “Regnum” galvenā redaktora vietnieku Igoru Pavlovski.
“Krievija vienkārši nevarēja palikt parādā par šādu rīcību,” pieļāva Sprūds.
Latvijas Ārpolitikas institūta direktoram bija grūti prognozēt, vai viņš vēl kādreiz varēs doties uz kaimiņvalsti. “Ja es esmu kaut kādos sarakstos, tas var nozīmēt, ka es varu neiebraukt kādu ilgāku laiku. Varbūt tas ir tikai šobrīd,” bilda Sprūds.
LETA jau ziņoja, ka 8.augustā Rinkēvičs paziņoja, ka par Latvijai nevēlamām personām pasludināts Koļerovs un Pavlovskis. Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojumā bija teikts, ka lēmums pieņemts, jo Latvijas kompetentās iestādes sniegušas informāciju par Koļerova un Pavlovska Latvijā slēptā veidā īstenotajām aktivitātēm, kas vērstas pret Latvijas drošības interesēm, tostarp teritoriālo vienotību un valsts ekonomisko drošību.
Asi uz šādu Latvijas rīcību reaģēja Krievijas vēstniecība, kura izplatīja paziņojumu, paužot dziļu izbrīnu par ārlietu ministra lēmumu.
Savukārt šā gada martā par Latvijai nevēlamām personām tika pasludināti divi skandalozi Krievijas vēsturnieki – Aleksandrs Djukovs un Vladimirs Simindejs.