Latvijas amatpersonas atgādina, ka iesaistīšanās karadarbībā Ukrainā draud ar smagiem sodiem 11
Latvijas iedzīvotājiem, kuri pārliecības vai piedzīvojumi dzīti dodas karot uz Ukrainu prokrievisko kaujinieku rindās, jāatceras, ka par šādu darbību draud bargi sodi gan Ukrainā, gan arī Latvijā, šorīt telekanālā LNT atzīmēja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V/RP).
Iekšlietu ministram piebalsoja arī Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V), kura brīdināja jauniešus, ka “tie nav piedzīvojumi vai spēle”, bet gan tā ir iesaistīšanās terorismā, kas attiecīgi tiks arī sodīta.
Ministrs atgādināja, ka Latvijā ir sākti kriminālprocesi pret trim identificētiem cilvēkiem, kuri devušies uz karadarbības zonu, bet ir iespējams, ka šādu cilvēku varētu būt vairāk. Drošības policija (DP) aicina policiju informēt par personām, kas devušās karot uz Ukrainu.
Kozlovskis uzsvēra, ka par iesaistīšanos teroristiskajos grupējumos Ukrainā sods Latvijā var būt līdz astoņiem gadiem cietumā. Viņaprāt, identificēto personu pārkāpums ir tik smags, ka tām būtu jāsaņem maksimālais sods, kas gan ir tiesas kompetence.
Lai šos cilvēkus sauktu pie atbildības, Latvijas atbildīgās iestādes ir sākušas sadarbību ar Ukrainas kolēģiem.
Tomēr nav garantēts, ka Ukraina aizturētos citu valstu iedzīvotājus izdos, ko apliecina nesens gadījums ar kādu Serbijas pilsoni, kurš nav izdots uz savu valsti, bet gan tiks tiesāts Ukrainā, kur viņam jau tiek inkriminēta teroristiska darbība, par kuru draud vēl bargāki sodi – līdz pat mūža ieslodzījumam.
Vaicāts, kas notiks ar ziedojumu vācējiem Austrumukrainai, Kozlovskis pastāstīja, ka viņu darbība vēl tiks vērtēta, proti, tiks skaidrots, vai tiešām palīdzība tiek vākta cietušajiem civiliedzīvotājiem, nevis teroristiem. Krievijas aktivitātes Ukrainā varbūt atbalsta gana ievērojams cilvēku skaits, taču ir jāapzinās robeža, kur tā ir ideju cīņa un kur – jau atbalsts teroristiem, atzīmēja politiķis.
Kozlovskis uzsvēra, ka DP saistībā ar drošības jautājumiem Ukrainas kontekstā strādā ļoti aktīvi savas kapacitātes robežās. Viņš atzina, ka sabiedrība vēlētos, lai aktīvistu darbs tiktu pārtraukts nekavējoties un cilvēki sodīti, taču jāatceras, ka Latvija ir demokrātiska valsts, kurā jāiziet noteiktas tiesiskās procedūras.
Straujuma pastāstīja, ka otrdien valdības sēdē rūpīgi analizēta situācija Ukrainā un Latvijas iedzīvotāju aktivitātes. Valdība secinājusi, ka Latvijā ir pietiekama likumdošana, lai sodītu cilvēkus par iesaistīšanos nelikumīgos militāros grupējumos, taču nepieciešami atsevišķi uzlabojumi, piemēram, ir jāizstrādā likumu normas, kas definētu, kas ir teroristiska organizācija.
Kopumā Straujuma situāciju Latvijā nevērtē kā ļoti draudīgu, atsaucoties uz neseno pētījumu par Latvijas krievvalodīgo attieksmi pret karu Ukrainā. Latvija nav unikāla ar to, ka ir atsevišķi cilvēki, kuri aicina atbalstīt teroristus, sacīja politiķe un piebilda, ka DP situāciju kontrolē.