Latvijas Agronomu biedrība pārceļas uz Valmieru 4
2022.gada vasarā par Latvijas Agronomu biedrības (turpmāk tekstā: LAB) prezidentu kļuva vidzemnieks, valmierietis Ringolds Arnītis – ar maģistra grādu agronomijā, lielu pieredzi valsts pārvaldē, kādreiz vadot Valsts augu aizsardzības dienestu, kā arī Eiropas lietās, vairākus gadus vadot Eiropas un Vidusjūras augu aizsardzības organizāciju Parīzē. Tomēr Vidzemei vienmēr ir bijusi īpaša vieta viņa sirdī-gleznaina un gādīgu saimnieku pārpilna. Tāpēc vietējie lauksaimnieki un ražotāji ir viņa interešu un ikdienas darba centrā.
Ringoldam Arnītim ir savs ilgtspējīgs redzējums, kā biedrībai vajadzētu tālāk attīstīties. Viņš uzskata, ka LAB būtu aktīvi jāveido sabiedriskā doma un jānosaka attīstības virzieni ne tikai augkopības, bet visas lauksaimniecības nākotnei.
Jau vēsturiski LAB pieder zemes īpašumi Burtnieku pagastā, tāpēc biedrība savu darbību 2.maijā pārceļ uz Valmieru- lai būtu tuvāk šim reģionam, laukiem, praktiskajai saimniekošanai ikdienā. Valmierā atrodas viena no lielākajām kooperatīvajām sabiedrībām “VAKS”, kurā darbojas biedrības agronomi; arī citi mazāki kooperatīvi ir izkliedēti pa visu Valmieras novadu. Pārcelšanās uz Valmieru dos iespēju jaunajiem agronomiem, lauksaimniekiem iesaistīties dažādās aktivitātēs. Ringolds un LAB valde vēlas panākt, lai biedrība būtu viedokļu līderi augkopības jomā, kurā ieklausās Zemkopības ministrija un citas valsts iestādes, kas veido tautsaimniecības politiku. Būtisks turpmākā darba virziens būs sabiedrības, tai skaitā jauniešu izglītošanā. Šajā virzienā biedrības sadarbības partneri ir organizācija “Latvijas Mazpulki”, kā arī biedrība “Latvijas Jauno zemnieku klubs”.
LAB ir vairāk kā 100 gadus sena vēsture, un sākotnēji galvenais uzdevums bija izglītot zemniekus lauksaimniecības lietās. Šobrīd jaunā biedrības valde redz 3 galvenos darbības virzienus: 1) zinātniski praktiskais ieguldījums jeb inovāciju un jauno tehnoloģiju ieviešana augu audzēšanā; 2) sabiedrības izglītošana par agronoma lomu augu audzēšanas, pārtikas ieguves procesā un saimniekošanā saskaņā ar dabas likumiem; 3) biedrības īpašumu apsaimniekošana. Šo virzienu īstenošanai biedrība apvieno ne tikai vairāk nekā 500 agronomus, bet arī zinātniskos institūtus, piemēram, Priekuļu laukaugu selekcijas institūtu, arī Latvijas Lauksaimniecības universitāti.
Svarīgi arī pieminēt, ka LAB atbalsta studentus ar stipendijām. Šobrīd tuvojas skolu izlaidumu laiks, tāpēc Ringolds Arnītis aicina jauniešus apgūt agronoma profesiju. Ir jākliedē mīts, ka agronoms strādā sliktos apstākļos un dzenā slinkus strādniekus vai dzērājus. Mūsdienās agronoma darbs ir ļoti labi apmaksāts, intelektuāls darbs ar sabalansētu dienas režīmu, kas dod iespēju pavadīt darba laiku ne tikai pie datora, bet arī dabā, laukā, kustībā. Tā kā agronoms ir tautsaimnieks, tad šī profesija nebeidzas tikai lauksaimniecībā – to apgūstot, var strādāt dažādās jomās, jo agronoms prot domāt strukturēti, viņam piemīt analītiskā domāšana, dažādus procesus redz daudzpusīgi, un tas dzīvē paver plašas iespējas!