Latvija ziņojumā ANO: sasniegti lieli panākumi nepilsoņu skaita samazināšanā 0
Kopš 2008.gada sasniegti lieli panākumi nepilsoņu skaita samazināšanā, šāda nostāja pausta Ārlietu ministrijas (ĀM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā, kuru šodien apstiprināja valdība.
ĀM valdībā iesniedza informatīvo ziņojumu par Latvijas kārtējo ziņojumu par ANO 1966.gada Starptautiskā pakta par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām izpildi laika posmā no 2008. līdz 2017.gadam.
Tajā aprakstīts vairākās jomās paveiktais, tajā skaitā korupcijas novēršanā, ēnu ekonomikas samazināšanā, diskriminācijas novēršanā, nepilsoņu skaita Latvijā samazināšanā, dzimumu līdztiesībā, bezdarba līmeņa mazināšanā, personu ar invaliditāti nodarbināšanā, seksuālas vajāšanas darba vietā novēršanā, darba drošībā un tiesībās un citos jautājumos.
Kā teikts ĀM ziņojumā, ja sākotnējā Latvijas ziņojuma iesniegšanas laikā nepilsoņu skaits bija sasniedzis aptuveni 20% no Latvijas iedzīvotāju skaita, tad 2011.gadā tas bija 14,3%, bet 2017.gada nogalē – 214 206 cilvēki jeb 11,07% no visiem 1 934 379 Latvijas iedzīvotājiem bija nepilsoņi.
tomēr skaidrot algu atšķirības ar diskrimināciju nevar, jo ir dažādi iemesli, kāpēc sievietes ir zemāk atalgotas. Vienlaikus Latvija, piemēram, ir sasniegusi pozitīvus rādītājus sieviešu iesaistē lēmumu pieņemšanā, īpaši ekonomikas jomā.
Savukārt sadaļā par bezdarbu ietvertā statistika liecina, ka kopējo reģistrēto bezdarbnieku skaitā sieviešu īpatsvars ir lielāks nekā vīriešu, tomēr ziemas mēnešos novērojams vīriešu bezdarbnieku skaita pieaugums, kas skaidrojams ar vīriešu nodarbinātību sezonālos darbos. Viszemākais bezdarba līmenis ir personu grupā, kurām ir augstākā izglītība, savukārt augstākais – personām ar profesionālo izglītību. Vislielākā bezdarbnieku grupa ir personas, kurām ir 50 vai vairāk gadu un personas ar invaliditāti, kam ir vissarežģītāk atgriezties darba tirgū.
Ziņojumā ietvertie Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) dati norāda, ka tūlītējs darbā iekārtošanās rādītājs apmācību pasākumu darbiniekiem pēdējos piecos gados ir ievērojami uzlabojies – 2017.gadā vidēji 40% (jauniešu vecumā 15-29 gadiem vidū-50%) no visiem profesionālās izglītības programmu dalībniekiem ir atgriezušies darbā pirmo sešu mēnešu laikā no dalības pasākumā pabeigšanas.
tomēr tur nelegāli nodarbināto personu skaits salīdzinājumā ar 2012.gadu samazinājies par vairāk nekā 50%. Kopējais nelegāli nodarbināto skaits pēc Valsts darba inspekcijas (VDI) atklāto gadījumu datiem kopš 2012.gada samazinājies par 55,38%, teikts ziņojumā.
Informācija par darba drošību savukārt liecina, ka 2015.gadā un 2016.gadā visvairāk nelaimes gadījumu notika apstrādes rūpniecībā – 30% no visiem darbā notikušajiem nelaimes gadījumiem, transporta un uzglabāšanas nozarē – 23 %, vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā – 13 %. Nelaimes gadījumos cietušo skaits norāda, ka visbiežāk darba vietās nelaimes gadījumos iekļūst tieši vīrieši.