Latvijā viesojas Zviedrijas kroņprincese Viktorija 1
Šodien Latvijā vienas dienas vizītē ierodas Zviedrijas kroņprincese Viktorija, lai apmeklētu vietas, kas Rīgai ir svarīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētai, tostarp “Stūra māju” un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Kroņprincesei paredzēta arī tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu.
Zviedrijas sabiedrībā 1977. gada 14. jūlijā dzimusī kroņprincese Viktorija bauda lielu popularitāti, ko viņa iemantojusi savas cilvēciskās attieksmes dēļ.
Par kroņprincesi un troņmantnieci Viktorija kļuva 1980. gada 1. janvārī, kad spēkā stājās izmaiņas 1810. gadā pieņemtajā Pēctecības aktā. Izmaiņas nozīmēja, ka troni manto monarha vecākais bērns neatkarīgi no dzimuma. Konstitucionālās izmaiņas neatbalstīja Viktorijas tēvs Karalis Kārlis XVI Gustavs, kurš kā troņmantnieku vēlējās redzēt savu dēlu princi Karlu Filipu, kas pašlaik ir trešais rindā uz troni. Viktorijai tika piešķirts vēsturiskās Zviedrijas teritorijas Vesterjētlandes hercogienes tituls.
Kad kroņprincesei Viktorijai palika 18 gadi, viņa izmantoja savas tiesības ieņemt troni karaļa prombūtnē un uzrunāja Zviedrijas tautu. Viņa bieži piedalās Zviedrijas ārlietu konsultatīvās padomes sēdēs, kā arī ir pazīstama ar intensīvām ārvalstu vizītēm.
Fakti par Zviedrijas troņmantnieci
Viktorija ir viena no trim pasaules troņmantniecēm sievietēm – abas pārējās ir Viktorijas krustmeitas: Katarīna Amālija, Orānijas princese no Nīderlandes, un princese Elizabete, Brabantes hercogiene no Beļģijas.
Viktorija ieguvusi izglītību Jēlas universitātē ASV, strādājusi kā praktikante Zviedrijas vēstniecībā Vašingtonā, bijusi praktikante zviedru ražošanas un lauksaimniecības uzņēmumos, kā arī izgājusi Zviedrijas armijas militāro pamatkursu. Savulaik princesei esot piedāvātas fotosesijas kā modelei un aktrises loma, taču šiem piedāvājumiem viņa vienmēr atteikusi.
Viktorija agrā jaunībā cietusi no anoreksijas un ēšanas traucējumiem, kas 1997. gadā viņai lika pārcelties uz ASV, kur viņa saņēma profesionāļu palīdzību un studēja Jēlas universitātē. ASV viņa dzīvoja kā vienkārša studente un viņai nebija rūpju par lieku mediju vai sabiedrības uzmanību. Pēc saņemtās terapijas viņa izveseļojās.
2002. gadā kļuva zināms, ka Viktorijas jaunais draugs ir viņas personiskais fitnesa treneris Daniels Vestlings, kam pieder vairāki fitnesa uzņēmumi Zviedrijā. Viktorija un Daniels saderinājās 2009. gadā, bet par laulību datumu izvēlējās 2010. gada 19. jūniju – Viktorijas vecāku kāzu 34. gadadienu. Danielam Vestlingam pēc kāzām piešķirts kroņprinča tituls, un viņš kļuva par Vesterjētlandes hercogu. Laulībā 2012. gada februārī piedzima princese Estelle, Esterjētlandes hercogiene, kas ir nākamā rindā uz troni aiz mātes.
2003. gadā pēc triju nedēļu ilgas dalības militārajās apmācībās noskaidrojās, ka Viktorija ir spējīga noskriet vienu kilometru ar 15 kilogramu uzkabi 4 minūtēs un 45 sekundēs.
Kroņprinceses hobiji: fitness kopā ar vīru, slēpošana, golfs, futbola, hokeja, basketbola spēļu apmeklēšana, dārza darbi, kino, gleznošana ar ūdenskrāsām. Kroņprincesei patīk gatavot ēdienu saviem draugiem, bet viņa negatavo sev.
1997. gadā dibināts Kroņprinceses Viktorijas fonds, kura mērķis ir nodrošināt atpūtas un brīvā laika aktivitātes bērniem un jauniešiem, kam ir funkcionāli traucējumi vai hroniskas slimības.