Latvijā veselīgi nodzīvotie dzīves gadi ir zemākie Eiropā. Uz iemesliem norāda kardiologs Skride 131
“Tieši veselīgi nodzīvotie dzīves gadi Latvijā diemžēl ir vismazāk, ja ņem kopumā Eiropas Savienībā. Sievietēm un vīriešiem šis skaitlis ir diezgan līdzīgs – kvalitatīvi mēs nodzīvojam apmēram 50 gadu, turpretim Zviedrijā šis skaitlis ir 70! Kāpēc tā ir?”
Kā TV24 raidījumam “Dienas personība ar Veltu Puriņu” norāda Andris Skride, profesors un PSKUS Reto slimību centra vadītājs, liela nozīme ir cilvēku izglītībai un tam, kā cilvēks attiecas pret savu veselību – viss sākas ar profilaksi!
“Mums veselīgi nodzīvoto dzīves gadu ir tik maz? Tāpēc ka kardiovaskulārās, sirds slimības un onkoloģija ir tie iemesli, kas pasliktina veselību un dzīves kvalitāti. Šeit jāatceras, ka daudzas sirds slimības, onkoloģiju var atklāt diezgan agri un novērst. Tāpat svarīgs ir aktīvs dzīvesveids, veselīgs uzturs, mazāk slikto tauku, vairāk zivju, mazāks sāls, protams, nesmēķēt – šīs lietas būtu jāmāca bērniem jau skolā!”
“Paralēli visam vajadzētu izmantot visas skrīninga programmas, kas pieejamas – uz prostatas vēzi, uz dzemdes kakla vēzi, uz krūts vēzi un citas. Onkologi norāda, ka mēs kā sabiedrība neizmantojam šīs skrīninga programmas, un uzmanību veselībai cilvēki pievērš tikai tad, kad audzējs jau ir ielaists. Tas pats attiecas uz sirdi – kad ir infarkts, tad jau ir par vēlu,” situāciju apraksta profesors.
Mūsdienās no šī visa daļēji var izvairīties, ievērojot veselīgu dzīvesveidu un medikamentus lietojot tikai tad, kad tos ir izrakstījis un devas apŗēkinājis ārsts tādam pacientam, kurš ir, piemēram, infarkta riska kategorijā – “tad tas būs kā jaunības eliksīrs”, norāda Skride.