Latvija vērtēs iespēju pievienoties banku savienībai 0
Eiropas Savienības (ES) samita lēmums paredz, ka vienotā banku uzraudzības sistēma pamatā ir eirozonas banku uzraudzība, taču tajā var iesaistīties arī citas ES valstis, un Latvija šādu iespēju vērtēs, šodien žurnālistiem sacīja premjers Valdis Dombrovskis (V).
Viņš skaidroja, ka iespēja pievienoties banku savienībai, kamēr vēl neesam eirozonas valsts, tiks vērtēta, taču lēmums būšot atkarīgs no vairākiem būtiskajiem jautājumiem saistībā ar normatīvo bāzi, proti, ar to, cik lielā mērā valstīm ārpus eirozonas būs sabalansētas tiesības un pienākumi. Ir svarīgi, kādā veidā tiek nodrošināta valstu līdzdalība lēmumu pieņemšanā un tas, vai mehānismi, kas pieejami banku krīzes gadījumā eirozonas valstīm, būs pieejami arī valstīm ārpus eirozonas, skaidroja Dombrovskis.
Taujāts, vai pagaidām pieņemtie lēmumi atbilst Latvijas interesēm, premjers atbildēja: “Jā, tā vairāk vai mazāk varētu teikt.”
Valdības vadītājs pastāstīja, ka Eiropadomes diskusijā panāktas būtiskās vienošanās, ka arī dalībvalstīm ārpus eirozonas jānodrošina līdzvērtīga pieeja, ar to izprotot arī līdzvērtīgas balsošanas iespējas.
Tomēr kopumā jautājumā par banku uzraudzību Latvija esot duālā situācijā, jo pagaidām neesam eirozonas valsts, un būtiskākais jautājums ir par to, kā tiek sabalansēti valstu pienākumi un tiesības un arī tas, kā tiesības, ko izbauda eirozonas valstis, attiecas uz neeirozonas valstīm, uzsvēra Dombrovskis. No otras puses, iespējams, laikā, kad vienotā banku uzraudzības sistēma pilnībā darbosies, Latvija jau būs eirozonas valsts, tāpēc jautājums jāvērtē arī no šīs perspektīvas, piebilda premjers.
Kā ziņots, par eirozonas vienoto banku uzraudzības sistēmas likumdošanas regulējumu jāvienojas līdz nākamā gada 1.janvārim, uzskata Eiropas Savienības (ES) valstu līderi.
Eiropadomes priekšsēdētājs Hermans van Rompejs pēc gandrīz desmit stundu ilgušajām sarunām ar ES valstu līderiem preses konferencē žurnālistiem sacīja, ka vienotā banku uzraudzības sistēma varētu sākt efektīvi darboties 2013.gada laikā.
Eiropadomes priekšsēdētājs uzsvēra, ka Eiropas Centrālajai bankai (ECB), kas uzņemsies banku uzraudzību, jābūt skaidri nodalītiem uzraudzības funkcijām no monetāriem pienākumiem. Vienlaikus vienotai banku uzraudzībai jābūt iekļaujošai un pārredzamai, proti, visas dalībvalstis aicinātas tai pievienoties.
Vienotā banku uzraudzības sistēma jeb banku savienība paredz to, galīgā atbildība par noteiktiem uzraudzības pienākumiem, kas saistīti ar visu eiro zonas banku finansiālo stabilitāti, tiks uzticēta ECB.