Latvijā un Igaunijā pieprasījums pēc zobu veselības izglītojošas programmas skolēniem lielāks nekā Lietuvā 0
Lai cīnītos pret zobu kariesu un izglītotu jaunāko klašu skolēnus, mutes higiēnas līdzekļu ražotājs „Colgate”, sadarbojoties ar Latvijas Zobārstu asociāciju un Latvijas Zobu higiēnistu asociāciju, izstrādājis specializētu izglītojošu programmu Baltijas valstīs „Zaķis – zobgraužu uzveicējs”. Latvijā pieprasījums pēc šiem materiāliem ir lielāks nekā pērn, kā arī lielāks nekā Lietuvā. Tas liecina par pieaugošu interesi izglītot bērnus par zobu kopšanu, jo nākotnē tas būtiski ietekmē bērnu zobu un mutes veselību.
Izglītojošās programmas ietvaros tika sagatavoti specializēti izdales materiāli visām trīs Baltijas valstīm, kā arī rīkotas lekcijas bērniem skolās par tēmu „Kā pareizi tīrīt zobus un kāpēc tas ir jādara?”.
„Sākotnēji visām trīs Baltijas valstīm sagatavojām vienādu materiālu apjomu – piecus tūkstošus katrai valstij, taču pieprasījums pēc šiem materiāliem Latvijā un Igaunijā bija tik liels, ka papildus tika sagatavoti vēl divi tūkstoši,” atzina „Colgate – Palmolive” profesionālo produktu attīstības vadītājs Baltijas valstīs Māris Melbārdis.
Viņš pastāstīja, ka izglītojošā programma pirmsskolas un jaunāko klašu audzēkņiem sastāv no izklaidējoša kalendāra, kas veicina bērnu vēlmi tīrīt zobus divas reizes dienā, jo ik reizi, iztīrot zobus, bērnam ir iespēja ar uzlīmēm aizpildīt kalendāru. Tāpat bērni saņem arī krāsošanas grāmatu, kas veltīta mutes veselībai, kuras galvenais varonis ir Zaķis – „zobgraužu uzveicējs”.
Apmācības Latvijas reģionos bērniem tika organizētas tā, lai bērns ar interesi apgūtu tik ļoti svarīgo informāciju par zobu veselību un zobu tīrīšanu no profesionāliem zobārstiem, kas lekcijas vadīja kopā ar kostīmā tērptu Zaķi – „zobgraužu uzveicēju”.
„Vecākiem ir svarīgi saprast to, ka līdz 8 gadu vecumam bērniem ir jāpalīdz ar zobu tīrīšanu un ka bērns būs laimīgāks un veselīgāks, ja, pateicoties regulārai zobu tīrīšanai, tam nebūs zobu caurumu jeb kariesa. Tāpat vecākiem būtu nepieciešams rūpīgāk sekot līdzi arī bērnu našķošanās biežumam, īpaši ar ēdieniem un dzērieniem, kuri satur daudz cukura. Zobu bojājumus rada zobu aplikumā esošās baktērijas. Tās pārtiek no tā paša uztura, kp lietojam, un ražo skābi, kas iedarbojas uz zobu emalju, kā rezultātā zoba emalja zaudē svarīgas minerālvielas. Tas ir zoba bojāšanās sākums. To palīdz novērst fluorīdu klātbūtne un aplikuma noņemšana,” uzsvēra Rīgas Stradiņa Universitātes asociētā profesore Egita Senakola.
Alianses „Par nākotni bez kariesa”, kas ir bezpeļņas labdarības organizācija, kura vieno pasaules vadošos zobu veselības ekspertus, pētījums liecina, ka Latvijā 2 – 3 gadu vecumā zobu kariess ir 26% bērnu, bet vecuma grupā 2 – 6 gadi kariess sastopams 48% bērnu. Savukārt 12 gadu vecumā zobu kariess ir 79,7%, bet 15 gadu vecumā – 80,2% bērnu, turklāt ar vecuma pieaugumu aizvien mazāk ir no kariesa brīvu iedzīvotāju. Lai gan šī statistika ir satraucoša, ir svarīgi atcerēties, ka pastāv cerība, jo agrīnās stadijās zobu kariess ir pilnībā gan novēršams, gan apstādināms ar atbilstošas ārstniecības palīdzību.
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc bērniem 12 gadu vecumā rodas zobu kariess, ir pavirša vai pārāk reta zobu tīrīšana. Pētījuma dati liecina, ka tikai puse jeb 51,5% Latvijas bērnu 12 gadu vecumā tīra zobus divas reizes dienā. Vienreiz dienā zobus tīra aptuveni 33% bērnu. Savukārt kā nākamo zobu kariesa rašanās iemeslu var minēt neveselīgu ēšanu. Pārsteidzoši, ka tikai 6,8% no Latvijas divpadsmitgadniekiem nenašķojas vispār, gandrīz 41% to dara divreiz dienā, bet 29% Latvijas bērnu 12 gadu vecumā našķus ēd vairāk nekā divas reizes dienā.
Pozitīva tendence, kas liecina, ka vecāki rūpējas par bērnu zobu veselību: 27% Latvijas ģimeņu izvēlas katram ģimenes loceklim piemērotu zobu pastu.
Zaķis – „zobgraužu uzveicējs” ir izglītojoša bezmaksas programma, kas domāta bērniem no 6 līdz 8 gadu vecumam, lai rosinātu viņus pareizi tīrīt zobus un rūpēties par mutes veselību. Programma tapusi ar mutes higiēnas līdzekļu ražotāja „Colgate” atbalstu, sadarbojoties ar Latvijas Zobārstu asociāciju un Latvijas Zobu higiēnistu asociāciju.