Latvijā turpinās mērens algu kāpums 0

Atbilstoši iepriekš prognozētajam Latvijā turpinās mērens algu kāpums – 2012. gada 1. ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu pieauga par 3,7%. Šādu iznākumu jau varēja gaidīt, analizējot Valsts ieņēmumu dienesta datus par atalgojuma sadalījumu 2012. gada janvārī un februārī.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Kopš pērnā gada otrās puses privātajā sektorā saglabājās nedaudz straujāks vidējās algas gada pieaugums nekā sabiedriskajā sektorā (1. ceturksnī attiecīgi 4,2% un 3,1%). Dažās nozarēs vidējās algas gada kāpuma temps pārsniedza 5 procentus: finanšu un apdrošināšanas nozarē (7,6%), transportā (6,3%), tirdzniecībā (5,5%), viesnīcās un restorānos (5,2%).

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan atalgojuma kāpums šogad varētu būt tuvs iepriekšējā gada rādītājam (4,4%), zemāka inflācija nodrošinās straujāku iedzīvotāju pirktspējas kāpumu (kuru turklāt atbalstīs arī nodarbinātības pieaugums). 


Ņemot vērā operatīvos IKP datus, var novērtēt, ka 2012. gada sākumā darba ražīgums palielinājās straujāk par reālo algu. Tādējādi algas un produktivitātes līdzsvars saglabājās. Šajos apstākļos algas pieaugums ir ilgtermiņā uzturams un nerada spiedienu uz inflāciju. Piemēram, lai gan 2000. – 2003. gadā algas kāpums bija straujāks nekā šobrīd, tas bija mazāks par darba ražīguma pieaugumu, nodrošinot zemu un stabilu inflāciju.

(Pārpublicēts no makroekonomika.lv)

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.