Foto: Ekrānuzņēmums no “YouTube”

Latvijā strauji izplatās jaunais Covid-19 vīrusa variants – katrs piektais laboratorijā veiktais tests ir bijis pozitīvs 252

Kā informē portāls “lsm.lv“, augstā saslimstība ar Covid-19 pēdējās nedēļās saistāma ar jaunā varianta KP-3 strauju izplatīšanos. Novērots, ka patlaban ar kovidu vairāk slimo jauni cilvēki, kuri strādā, apmeklē pasākumus un ceļo. Pret kovida jauno variantu var pasargāt vakcīnas, bet lielākie riska faktori ir tikai noteiktām sabiedrības grupām, saka medicīnas speciālisti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vasaras izskaņa sākās ar plašu Covid-19 saslimstības vilni, un par slimošanu daudzi vēsta arī sociālajos medijos. Saslimstības pieaugums ir saistīts ar vīrusa jauna varianta izplatīšanos, un jaunie paveidi var apiet iepriekš iegūto imunitāti. Aizvadītajā nedēļā katrs piektais laboratorijā veiktais tests ir bijis pozitīvs. Rādītāji ir līdzīgi kā 2024. gada janvārī. Savukārt notekūdeņu testi rāda, ka saslimstība šobrīd ir tikpat augsta kā pērn maksimālajā kovida izplatības laikā decembrī. Lai gan slimnīcās pacientu skaits pieaug, tas ir stipri mazāks nekā pērnā gada beigās.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka pašlaik, visticamāk, skartas tādas vecuma grupas, kuras neslimo smagi.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Sociāli aktīvi cilvēki, jaunie cilvēki, kuri strādā, kontaktējas darba vietā, kuri ceļo, apmeklē dažādus pasākumus,” riskam vairāk pakļauto grupu raksturoja Perevoščikovs. “Savukārt seniori, kuri parasti slimo smagāk un parasti tiek hospitalizēti, dotajā brīdī slimo mazliet mazāk.”

Epidemiologam piekrīt arī ģimenes ārsts Ainis Dzalbs. Viņa praksē saslimstība ar kovidu ir krietni lielāka, nekā tas uzrādās oficiālajos datos.

“Mēs paanalizējām savā praksē pieejamo informāciju un tos augšējo elpceļu saslimšanas gadījumus, kas vēršas pie mums,” pastāstīja Dzalbs. “Mēs secinām, ka apmēram 40% no visiem gadījumiem, kas atzīmē sūdzības par iesnām, klepu, aizliktu degunu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, tiek apstiprināta Covid-19 infekcija, izmantojot paštestus.”

Lai pasargātos no kovida, ir jāpielieto jau visiem zināmie pasākumi – mazgāt un dezinficēt rokas, bieži vēdināt telpas, jo vīruss izplatās gaisa pilienu veidā. Ko darīt, ja slimība jau ir konstatēta? Jāpaliek mājās un jāierobežo kontaktēšanās ar cilvēkiem, kamēr ir slimības simptomi un vēl papildus trīs dienas. Ja slimība ilgst ilgāk nekā nedēļu, tad papildu dienas mājās palikt nevajag.

Šobrīd SPKC vairs neveic aktīvu kovida pacientu kontaktpersonu uzraudzību, tāpēc tām būtu jāvēro sava veselība un, ja iespējams, darbs jāveic attālināti.

“Risks ar kovida infekciju saslimt smagi riska grupām un būt stacionētiem, arī ar letālu iznākumu ir diezgan liels,” paskaidroja Perevoščikovs. “Tagad jau ir pieejamas pielāgotas vakcīnas pret kovida infekciju. Ņemot vērā pat to, ka vīruss ir izmainījies.”

Reklāma
Reklāma

Plašāk video sižetā!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.