Foto: Shutterstock

Latvijā starp Baltijas valstīm visniecīgākais atbalsts onkoloģijas pacientiem 5

Valsts kompensējamo zāļu sarakstu Latvijā pusgada laikā papildinājuši trīs jaunākās paaudzes medikamenti, to kopējam skaitam sasniedzot 67, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopotie dati par valsts apmaksāto inovatīvo medikamentu skaitu Baltijas valstīs uz 2020. gada septembri.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Salīdzinot Latvijas rādītājus ar kaimiņvalstīm, Lietuvā inovatīvo medikamentu skaits ir par 32% lielāks, kopējam skaitam sasniedzot 99, savukārt Igaunijā – par 16%, sasniedzot 80 inovatīvos medikamentus valsts kompensējamo zāļu sarakstā.

SIFFA direktors Valters Bolevics norāda, ka “neskatoties uz mēreno izaugsmi, novērtējam vismaz 3 inovatīvo medikamentu pievienošanu kompensējamo zāļu sarakstam. Protams, sekojot līdzi inovācijām nozarē, zinātnes progresam un pacientu vajadzībām, izaugsmes temps joprojām ir par lēnu, taču vienlaikus jānorāda, ka pēdējo trīs gadu laikā ir panākts būtisks progress, inovatīvo medikamentu skaitam vairāk kā dubultojoties”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Inovatīvo medikamentu skaits onkoloģijas pacientiem pieaug gausi
Vēža ārstēšanai Latvijas kompensējamo zāļu sarakstu pusgada laikā papildinājuši 3 jauni medikamenti, sasniedzot 34 medikamentus.

Tikmēr Lietuvā onkoloģijai paredzēti 60 medikamenti un Igaunijā – 49. Šie dati apliecina skaudro situāciju, ka onkoloģijas pacientiem Latvijā tiek atvēlēts ievērojami mazāks finansējums jaunām un efektīvām zālēm, nekā pārējās Baltijas valstīs.

Vēzis ir viens no galvenajiem priekšlaicīgas nāves cēloņiem Eiropas Savienībā, tomēr 40% vēža gadījumu ir novēršami, ja tiek mainīta pieeja slimības ārstēšanā. Eiropas Komisija cīņu ar vēzi definējusi par vienu no galvenajām prioritātēm, skaidri apzinoties, kādus ieguvumus pacientiem un valstij kopumā tas var radīt, taču Latvijā situācija ir atšķirīga.

Uz to norāda arī Latvijas pacientu gaidīšanas laiks uz inovatīviem medikamentiem šīs slimības ārstēšanai – no brīža, kad ir notikusi jaunu medikamentu reģistrācija tirgū(Eiropas Zāļu aģentūrā), paiet 981 diena jeb gandrīz 3 gadi, liecina EFPIA (Eiropas Farmaceitisko ražotāju un asociāciju federācija) 2020. gada pavasarī apkopotie dati par 2015-2018.gada periodu.

“Inovācijas jebkurā jomā nodrošina attīstību, tas ir diezgan elementārs un loģiski saprotams pamatprincips, uz kuru tiek balstīta nākotnes izaugsme. Zīmīgu piemēru ir demonstrējis Covid-19 un farmācijas loma tā “apkarošanā”, kur nepilna gada laikā zinātnieki ir spējuši izstrādāt vīrusa pretvakcīnas un medikamentus,”izceļSIFFA direktors Valters Bolevics.

Reklāma
Reklāma

Viņš uzsver, ka Latvijai nav jāveic finansiāli ietilpīgas investīcijas medikamentu izgudrošanā un ražošanā – vienīgais mājas darbs, kas valstij ir jāizpilda, ir jānodrošina ekonomikas izaugsme un jāievieš pieejamāka un noturīgāka veselības aprūpes sistēma,lai valsts spētu tāsiedzīvotājiem atļauties iegādāties pēc iespējas jaunākus un efektīvākus medikamentus, kas nenoliedzami sniedz zinātnē pierādītus rezultātus.

Lai uzlabotu zāļu pieejamību Latvijas pacientiem, mērķtiecīgi ir jāvirzās uz ikgadēju finansējuma palielinājumu kompensējamo medikamentu apmaksai, it īpaši onkoloģijas jomā.

Tieši plānveidīgs un ikgadējs pieaugums kompensējamiem medikamentiem ir to divu atslēgas vārdu kombinācija, kam būtu jāseko, lai valsts var plānot, cik jaunus medikamentus un kādām diagnozēm katru gadu sarakstā iekļaut, turklāt mēs nevaram ignorēt attīstību farmācijas jomā, kas virzās jau pilnīgi cita līmeņa virzienā, t.i., cilvēku ārstēšana gēnu un šūnu līmenī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.