Foto – Baiba Buceniece

Latvijā sāk attīstīt ar rokām darināta papīra kultūru un nozari
 0

Iesiet grāmatā vecmammas kleitu vai savus mīļos, bet novalkātos džinsus, kāzu ielūgumos iestrādāt līgavaiņa dāvināto ziedu pušķi vai sava uzņēmuma klientiem nosūtīt apsveikumus no ekoloģiski tīras Latvijas pļavu zāles, kas vēl glabā tās smaržu.

Reklāma
Reklāma

 

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Vairāki jauni uzņēmēji Latvijā šīs idejas pārvērtuši “zaļā” biznesā, sākot šeit attīstīt ar rokām darināta papīra kultūru. Pirms diviem trim gadiem, izlasījuši žurnālos un noskatījuši internetā, ka iespējams papīru darināt arī mājas apstākļos, ar to līdztekus sāka eksperimentēt SIA “Bungala” radošā direktore Sabīne Koklašova un SIA “KD Paper” vadītājs Māris Popovs. Pēc kāda laika viņi izdzirdēja viens par otra eksperimentiem un satikās. Tomēr nevis kā sāncenši, bet gan domubiedri ar vienu aizraušanos un nolēma arī turpmāk, attīstot to kā uzņēmējdarbību, nekonkurēt, bet sadarboties. Patlaban Latvijā viņi ir trīs – Sabīnes dibinātā SIA “Bungala”, kas gatavo papīru no makulatūras, iestrādājot tajā visdažādākos dekoratīvos elementus, un rada neparastus iepakojumu dizainus, Māra Popova SIA “KD Paper”, kas vienīgie pasaulē tirdzniecībai ražo papīru no zāles, kaņepēm un salmiem, kā arī māksliniece Ilze Dilāne, kura darina papīru no audumiem, glezno ar papīra masu un rīko kursus, kur māca to citiem. Jaunie uzņēmēji atraduši katrs savu pieeju ar rokām darinātam papīram, viens otru papildina un cer, ka viņu radītie produkti piedzīvos līdzīgu izaugsmi kā reiz “Stendera” ziepes.

 

Papīrs no naudas 
un ziediem

“Pirms vairākiem gadiem, strādājot prezentreklāmas firmā, sajutu kā problēmu to, ka Latvijā nevarēja pasūtīt tiešām interesantu, individuāli izstrādātu papīru. Ja klients vēlējās ko neparastu, tas bija jāved no tālām zemēm milzīgā daudzumā,” atceras S. Koklačova. Tad viņa uzgāja rakstus un video internetā ar pamācībām, kā izgatavot papīru mājās, tomēr sniegtie padomi neļāva radīt papīru kā pietiekami labu pārdošanai paredzētu produktu. Tomēr viņa nepadevās, visu savu bēniņu dzīvokli pārvērta žūstošu augu un papīra lokšņu jūklī, kamēr aptuveni gada laikā izpētīja, kas nepieciešams, lai panāktu papīram noteiktas īpašības. Vēlāk jaunā inovatīvās uzņēmējdarbības maģistre nolēma, ka ir pienācis laiks savu vaļasprieku komercializēt.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmie klienti bija viņas draugi, kas pa lapiņai papīru jau bija saņēmuši dāvanās un vēlējās īpaši viņiem no tā gatavotu fotoalbumu. Pirmajam komercdarbības atspērienam jaunā uzņēmēja izvēlējās izmanot Rīgas Ekonomikas augstskolas piedāvāto biznesa inkubatoru.

 

Vēl pēc gada – aizvadītajā vasarā, kad gandrīz uz katra latvieša mēles neiztrūkstoši vēl bija vārdi “ekonomiskā krīze” un “bedres dibens”, mākslas dienu laikā SIA “Bungala” nāca klajā ar “kliedzošu” produktu – papīru no īstas Latvijas naudas. Un bez kādiem jokiem vai mānīšanās – vienā no uzņēmuma darinātajiem papīra veidiem tiešām saskatāmi sīki piecu, desmit, divdesmit un pat simt latu naudaszīmju gabaliņi. Nelielas naudas papīra lapiņas, papīru ar kaltētiem ziediem, tējām un spīdumiem savā stendā “Vidzemes tirgus” gaļas paviljonā S. Koklačova dāvināja kā suvenīrus vai pārdeva aptuveni par latu.

Patlaban viņas uzņēmuma pamata nodarbošanās ir tradicionālie suvenīri citām firmām, bet aptuveni piecpadsmit procentus tā apgrozījuma veido projekti no rokām darināta papīra.

 

Ražotnē pašdarinātas iekārtas

Turpretī M. Popovs nolēmis tālāk attīstīt papīra ražošanu. Viņa nākamie izaicinājumi ir iestrādāt ekoloģiski darinātajā papīrā ūdenszīmes un radīt dažādus papīra veidus arī no lina un kokvilnas. “Zāles, salmu un kaņepju papīri ir skaisti, patīkami taustei un smaržo, taču pagaidām tie bijuši vairāk vai mazāk dekoratīvi. Lina papīrs jau varētu pildīt visas pārējās prasības, kas ir papīra nozarē,” viņš skaidro. Līdz šim viņa darinātie papīri bijuši piemēroti visiem apdrukas veidiem, izņemot lāzerprinteri, bet ar lina un kokvilnas papīriem tā vairs nebūšot. No lina M. Popovs nolēmis veidot arī akvareļglezniecībai piemērotu papīru, kam jābūt pH neitrālam, ilgmūžīgam un izturīgam. Turklāt viņam iespējams pasūtīt arī individuāli izstrādātu papīru no citām šķiedrām. Šogad “Valmiermuižas alum” viņš veidojis papīru no ražošanas atlikumiem – drabiņām jeb graudu apvalkiem.

Reklāma
Reklāma

 

Interesanti, ka arī visas papīra ražošanai vajadzīgās iekārtas M. Popovs darinājis pats. Tāpat kā S. Koklačova viņš papīra izgatavošanu sāka ar žurnālā izlasītu recepti savā virtuvē no makulatūras un izmantojot parastu blenderi. Tomēr jau drīz puisis sāka eksperimentēt ar zāli un citiem augiem, kuros tāpat kā koksnē ir celuloze.

 

Lai no tiem izveidotu papīra šķiedru, vajadzēja aparātu, kas sasit augu daļiņas. Tuvākā vieta, kur tāds nopērkams, bija Nīderlande, un tas maksāja sešus tūkstošus latu. “Tas šķita daudz par dārgu, un kopā ar diviem skolasbiedriem no Rīgas Amatniecības vidusskolas izgatavojām līdzīgu ierīci aptuveni sešas reizes lētāk,” skaidro uzņēmējs. Pat preses un žāvēšanas skapjus jaunieši uzbūvējuši paši un vienīgi ruļļu presi izmanto tādu pašu kā mākslinieku darbnīcās. Patlaban SIA “KD Paper” atver filiāli Salacgrīvā, kur ražotni veido atvērtu, lai tā kļūtu arī par tūrisma objektu.

 

Uzziņa

Ar roku darbu darināts papīrs

Zāles, salmu un kaņepju papīra loksnes nopērkamas “Baltijas papīra” veikalos, bet citi rokām darināti papīri, tostarp kartītes, aploksnes un dāvanu kastītes – “Valda Ošiņa” grāmatnīcā un dāvanu veikalos,

papīru var pasūtīt, sākot ar divdesmit apsveikumiem vai piecdesmit liela izmēra papīra loksnēm,

vislētāko vienu rokām darinātu papīra aploksni var nopirkt par 70 santīmiem, bet dāvanu maisiņi maksā, sākot no 2,50 latiem.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.