Latvijā pulcēsies labākie Eiropas fiziķi 0
Nākamā gada maijā un jūnijā Latvijā sapulcēsies ap 150 labāko jauno fiziķu no visas Eiropas: Latvijā notiks Eiropas fizikas olimpiāde.
Latvijas Universitātes asociētais profesors Vjačeslavs Kaščējevs, kurš ir mentors Latvijas skolēniem, kuri iepriekš piedalījušies starptautiskās fizikas olimpiādēs, atzīst, ka organizēt šāda mēroga pasākumu būs gana liels izaicinājums. Olimpiādes uzdevumus veidos starptautiska ekspertu komanda, taču eksperimentālo radošo uzdevumu jāveido tepat Latvijā, jo pirms olimpiādes iecerētais eksperiments rūpīgi jāpārbauda.
Olimpiādes rīkošana tiks finansēta no Eiropas struktūrfondu līdzekļiem, savukārt uzņēmēji no Latvijas elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas (LETERA) palīdzēs sagādāt eksperimentiem un uzdevumu izpildei nepieciešamās iekārtas.
Eiropas fizikas olimpiādē, kas notiks no 31. maija līdz 4. jūnijam, piedalīsies skolēni no aptuveni 30 valstīm. Olimpiādē no katras dalībvalsts drīkst būt pieci dalībnieki, bet Latvija kā rīkotājvalsts drīkstēs pieteikt divas komandas, tātad desmit dalībniekus. Olimpiādes laikā notiks arī dažādi izglītojoši pasākumi, kuros varēs piedalīties ne tikai olimpiādes dalībnieki.
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis uzskata: tas, ka olimpiādi uzticēts rīkot Latvijai, ir augsts novērtējums Latvijas jaunajiem fizikas talantiem un mācībspēkiem, kas ar viņiem strādā un sagatavojuši viņus starptautiskajām fizikas olimpiādēm.
Ne tik priecīgu ainu zīmēja “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs un LETERA priekšsēdētājs Normunds Bergs, kuri pārmeta Izglītības un zinātnes ministrijai to, ka joprojām vidusskolu absolventiem nav obligāts fizikas vai dabaszinātņu eksāmens. No 14 000 vidusskolas absolventu šogad fizikas eksāmenu kārtoja tikai aptuveni 1000 jauniešu. Iegūstot vērtējumu virs 60 procentiem, tātad, labi eksāmenu nokārtoja vien 225. Ā. Žīgurs gan atzīst: ja eksāmens būs obligāts, lielai daļai skolu absolventu tajā varētu nebūt sevišķi labs rezultāts, taču svarīgi, ka, gatavojoties eksāmenam, skolēni būs ieguvuši kaut vai fizikas pamatzināšanas.
Tomēr svarīgi arī, lai fizikas zināšanas būtu augstā līmenī un vairāk jauniešu izvēlētos studēt dabaszinātnes. “Mūsdienu jaunie miljonāri un miljardieri visbiežāk ieguvuši tieši eksaktu izglītību,” piebilst N. Bergs.
Lai veicinātu skolēnu interesi par fiziku, Latvijā izsludināts arī fizikas gads, kas aizsākies jau piektdien ar Latvijas fizikas skolotāju asociācijas konferenci. Tās laikā tiks atklāts arī jauns portāls fizikas skolotājiem “Fizmix skolotājiem”, kurā būs dažādu fizikas tēmu apraksti, testi, infografikas, eksperimenti un to video. Portālā skolotāji varēs ievietot savus mācību materiālus un smelties idejas no kolēģiem.