Latvijā pieaug grūti diagnosticējamu audzēju izplatība. Kuri tie ir? 0
Katru gadu gan Latvijā, gan pasaulē pieaug saslimstība ar retām un grūti diagnosticējamām slimībām, tāpēc februāra pēdējā datumā, tiek atzīmēta Starptautiskā Reto slimību diena, kuras mērķis ir ar dažādu kampaņu un informatīvo materiālu palīdzību informēt iedzīvotājus par šīm retajām saslimšanām, to simptomiem un iespējamām ārstēšanas metodēm, aicinot iedzīvotājus rūpēties par sevi un biežāk pārbaudīt veselības stāvokli pie ģimenes ārsta un nepieciešamības gadījumā griezties pie citiem speciālistiem. Par retām slimībām tiek uzskatītas tās, ar kurām slimo neliels skaits cilvēku – mazāk nekā pieci no 10 000 iedzīvotājiem.
Mūsdienās ir noskaidrots, ka diemžēl arī neiroendokrīnā sistēma, līdzīgi kā daudzi citi cilvēka iekšējie un ārējie orgāni, nav pasargāta no audzējiem. Neiroendokrīnie audzēji (NET – no angļu valodas – neuroendocrine tumors) ir reta slimība, kas rodas no neiroendokrīnās sistēmas šūnām, kas izdala dažādus hormonus, tādējādi regulējot procesus cilvēka organismā. Neiroendokrīnie audzēji visbiežāk lokalizējas gremošanas sistēmā, plaušās un virsnierēs, taču tos var sastapt arī citur organismā.
Agrāk neiroendokrīnus audzējus uzskatīja par labdabīgiem audzējiem, kuri lēni progresē, taču šodien ir skaidrs, ka tā nav. Šie neiroendokrīno šūnu veidojumi mēdz būt ļaundabīgi un var veidot metastāzes. Šobrīd šīs vēža formas veido it kā tikai nelielu daļu jeb 0,46% no visiem audzējiem, tomēr, līdzīgi kā citu vēža saslimšanas formu izplatība pieaug, arī neiroendokrīnie audzēji ir sastopami aizvien biežāk gan Latvijā, gan pasaulē. Pēdējo 30 gadu laikā saslimstība ar šiem audzējiem ir pieaugusi līdz pat 6 reizēm.