Publicitātes foto

Latvija pasaules mūzikas gadatirgū 
 0

Velsas galvaspilsētā Kārdifā Lielbritānijā no 23. līdz 27. oktobrim norisa mūzikas gadatirgus WOMEX (World Music Expo), kas kopš dibināšanas 1994. gadā tapis par nozīmīgu etnomūzikas forumu, aptverot visplašāko spektru – no tradicionālās un autentiskās līdz tā sauktajai pasaules mūzikai un citām mūsdienīgām folkloras versijām.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Periodiski mainot norises vietas (pērn gadatirgus notika Tesolonikos Grieķijā), šogad WOMEX sniedza plašāku ieskatu britu un īpaši velsiešu mūzikā, ko noteica izstādes rīkotāju sadarbība ar Velsas kultūras organizācijām.

WOMEX pēdējos gados kļuvis par lielisku platformu arī Latvijas mūzikas reprezentācijai. Jau astoto reizi pēc kārtas Latvijas Mūzikas informācijas centrs (LMIC) ar Kultūras ministrijas un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tajā ierīkoja Latvijas stendu, šogad sadarbojoties arī ar nodibinājumu “Rīga 2014”. Vairāk nekā divi tūkstoši delegātu un 1260 kompānijas no visas pasaules, ap 300 žurnālistu, 250 stendi ar 50 valstu pārstāvniecību – tāds ir statistiskais fons Latvijas dalībai izstādē. Apjomīga koncertu (showcase) programma mūsdienīgajā “Millennium” centrā ar 300 mākslinieku uzstāšanos uz septiņām skatuvēm, kā arī konferences, dīdžeju samits, neskaitāmas tikšanās, pieņemšanas un prezentācijas – tik globāls un daudzveidīgs bija pasākumu klāsts, kurā Latvijas dalībniekiem bija iespējas gan dibināt jaunus kontaktus, gan turpināt iesāktās sadarbības ceļus. Joprojām citu iespaidu nepārmākta, daudzu izstādes ikgadējo dalībnieku atmiņā uzmirdz koklētājas Laimas Jansones uzstāšanās 2011. gada WOMEX Kopenhāgenā – viņa bija pirmā mūziķe no Baltijas valstīm, kura tika izvēlēta WOMEX koncertprogrammai. Savukārt WOMEX piedāvātās filmu skates, kuras notiek sadarbībā ar Austrijas mediju centru IMZ, nu jau vairākus gadus pieejamas arī Latvijas publikai, pateicoties pašmāju festivāla “PORTA” organizatoru ieinteresētībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kultūras menedžmenta centrs “Lauska”, kā allaž, uz izstādi devās ar saviem jaunākajiem ierakstiem, kuru vidū jau tradicionāli izceļas izlase “Sviests” – klajā nācis tās piektais laidiens. Par pērnā gada devumu – grupas “Saucējas” disku “Dziediet, meitas, vokorā” “Lauska” ir saņēmusi Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu. Šogad “Saucēju” pārstāve Vija Veinberga strādāja arī 
WOMEX stendā. Pēc sarunām 2012. gada gadatirgū grupa šogad sniedza koncertus Parīzē, nu kaldinot jau plašākas sadarbības plānus. Dziedātāja Biruta Ozoliņa un DJ Monsta (šogad izdevuši CD “Sauli sēju”), dūdu un bungu grupa “Auļi” (nosvinējuši šogad 10 gadu jubileju un izdevuši jaunu disku “Dižducis”), koklētāja Laima Jansone (nesen ierakstījusi disku “Zarbugans” kopā ar bundzinieku Arti Orubu un basistu Andri Grunti), Trio Šmite, Kārkle, Cinkuss (ar “UPE tt” izdoto CD “Gavilēšana”) – tā ir tikai neliela mūziķu daļa, kuri tika popularizēti WOMEX, piedāvājot informāciju festivālu rīkotājiem, izdevējiem, presei.

LMIC šai prezentācijas reizei bija sagatavojis kompaktdisku “Native Music 8”, kas sniedz ieskatu pagājušā un šīgada laikā izdoto etnomūzikas ierakstu klāstā. Tajā pārstāvēti gan izdevniecību “Lauska” un “Upe tt”, gan Mūsdienu mūzikas centra un citu neatkarīgo izdevēju (“LikeISaid Agency”, “Vide Intra”) veiktie ieskaņojumi.

WOMEX kārtējo reizi apstiprināja, ka globalizācijas kopainā neizbēgami iezīmējas arī lokalizācijas tendences, bet pret t. s. pasaules mūzikas robežšķērsojumu un uzslāņojumu eksperimentiem joprojām aktuāla ir vēlme apgūt neskartas un autentiskas mūzikas teritorijas. Tāpēc latviešu mūzika arī visai plašā kontekstā un globālā biznesa vidē var ar lepnumu rādīt savu patību un košumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.