Latvijā oficiālā vizītē ierodas Maķedonijas prezidents Gjorge Ivanovs 0

Bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas prezidents Gjorge Ivanovs lielāko daļu savas karjeras veidojis akadēmiskajā vidē, kļūstot par vienu no savas valsts izcilākajiem profesoriem politoloģijā. Maķedoniešu vērtējums par viņa darbību kā prezidentam ir pretrunīgs, jo viņš atbalstot valdošās partijas politiku.


Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Gjorge Ivanovs dzimis 1960. gadā Valandovo Maķedonijā. Viņa karjera sākās 1988. gadā, kad viņš sāka strādāt par žurnālistu Maķedonijas radio un televīzijā. Vēlāk nākamais prezidents uzsāka tiesību studijas Kirila un Metodija Skopjes universitātē un kļuva par aktīvistu liberālās un uz demokrātiskām reformām orientētās organizācijās. Maģistrantūrā viņš izvēlējās studēt politikas zinātni, un vēlāk G. Ivanovs arī ieguva doktora grādu politikas zinātnē ar doktora disertāciju “Demokrātija sašķeltās sabiedrībās: Maķedonijas gadījums”. Ar laiku viņš kļuva par lielu autoritāti akadēmiskajā vidē, pasniedzot arī vieslekcijas ārzemēs. “Viņš ir ļoti zinošs profesors. Esmu bijis viņa lekcijās un tajās ieguvu daudz zināšanu,” teic maķedonietis, Rīgas Juridiskās augstskolas students Ilija Dimitrovskis. G. Ivanovs Maķedonijā kļūst par vadošu pilsoniskās sabiedrības ekspertu, kā arī ir viens no Maķedonijas pirmā politiskās zinātnes žurnāla līdzdibinātājiem un arī viens no vietējā Demokrātijas institūta izveidotājiem. Nebūdams partijas biedrs, viņš palīdzēja politiskajam spēkam “Demokrātiskā partija maķedoniešu nacionālajai vienotībai” veidot politiku, un tā viņu 2009. gadā nominēja kā savu kandidātu tautas prezidenta vēlēšanās. Pēc stāšanās amatā prezidents uzreiz nosūtījis vēstuli ASV prezidentam Barakam Obamam, uzsverot valsts mērķus iestāties NATO un ES, kā arī atrisināt ieilgušo strīdu ar Grieķiju par valsts nosaukumu.

I. Dimitrovskis uzskata, ka prezidents ir ekselents profesors, taču viņam pietrūkstot harismas, turklāt reizēm rodoties iespaids, ka G. Ivanovam neesot sava viedokļa un viņš klausa valdošajai partijai – to varot just prezidenta izteikumos. Tikmēr Maķedonijas privātā telekanāla A1 žurnālists un portāla “idividi” ārštata autors Ilija Nikolovskis uzsver, ka prezidents sākumā neesot bijis populārs sabiedrībā, bet tagad viņa reitings uzlabojies.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viņš ir kļuvis stiprāks. Jāņem vērā, ka viņš saistīts ar to pašu partiju, ar ko premjers un pozīcija, tādēļ prezidents bieži atrodas premjera ēnā,” teic I. Nikolovskis. Maķedonijā prezidenta loma ir simboliska, taču likumdošanas jomā viņam ir tiesības izteikt veto. Partijas biedrs gan prezidents neesot.

 

Kā personību G. Ivanovu telekanāla žurnālists raksturo kā ļoti draudzīgu. “Viņš neietur distanci – cilvēki var ar viņu brīvi sasveicināties. Uzvedībā viņš ir vienkāršs cilvēks,” teic žurnālists. Prezidents ir precējies, un viņam ir viens dēls, kurš spēlē kādā no vietējām rokgrupām. Mūzika bijusi un ir arī G. Ivanova kaislība. Studiju gados viņš bijis viens no populārākajiem diskotēku rīkotājiem Maķedonijas galvaspilsētā Skopjē. I. Nikolovskis teic, ka prezidents esot bijis rokeris, kuram patīkot “Led Zeppelin” un līdzīga stila mūzika. Pašreizējais prezidenta hobijs esot vinila skaņuplašu kolekcionēšana.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.