Latvija neplāno atjaunot obligāto militāro dienestu 9
Obligātā dienesta atjaunošana Latvijā pašlaik nav plānota, komentējot Lietuvas lēmumu šoruden iesaukt jaunos vīriešus militārajās apmācībās, sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).
“Domāju, ka šodien šis jautājums nav darba kārtībā,” viņa teica.
Straujuma norādīja, ka viņa atbalsta profesionālo armiju un “katra valsts pati izvēlas, vai atjaunot obligāto dienestu”. Viņa arī pauda, ka akcents tiek likts uz Zemessardzes stiprināšanu, daudzi jaunieši pievienojoties arī Jaunsardzei.
Valdības vadītāja uzsvēra, ka nedz Latvijai, nedz Baltijai nav militāra iebrukuma draudu. “Mēs esam NATO, kur tiek veidotas ātrās reaģēšanas vienības, diez vai jaunieši būs nepieciešami. Es uzskatu, ka mums ir jākoncentrējas uz robežu stiprināšanu,” viņa sacīja un piebilda, ka piektdien plāno doties vizītē uz valsts austrumu robežu.
Līdzekļi robežas stiprināšanai tiks novirzīti pēc tam, kad aizsardzības ministrs un iekšlietu ministrs valdībā iesniegs aprēķinus par nepieciešamajiem iepirkumiem, informēja Straujuma. “Drīzāk mums nepieciešama moderna tehnika, nevis obligātais karadienests. Tas ir mans viedoklis,” pauda politiķe.
Arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) žurnālistiem otrdien pēc valdības sēdes sacīja, ka Latvija neplāno tuvākajā laikā atjaunot obligāto militāro dienestu.
“Mēs savu viedokli šobrīd netaisāmies mainīt. Mums ir profesionālā armija, kuru plānojam stiprināt,” viņš sacīja. “Darba kārtībā ir jautājums par rezerves karavīru un rezervistu izmantošanu un, protams, par Zemessardzes stiprināšanu.”
Jau ziņots, ka Lietuva šoruden plāno atjaunot obligāto militāro dienestu saistībā ar pieaugošajiem draudiem, ko rada Krievijas agresija, otrdien paziņoja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite. Obligāto dienestu paredzēts atjaunot uz pieciem gadiem.
“Mums uz laiku nākamo piecu gadu periodā ir jāatjauno obligātais militārais dienests,” žurnālistiem teica Lietuvas prezidente. Valsts Aizsardzības padome ierosinājusi ik gadu iesaukt aptuveni 3500 jaunu vīriešu iziet deviņu mēnešu ilgas militārās apmācības. Plānam ir nepieciešams parlamenta apstiprinājums. Obligātais militārais dienests Lietuvā tika atcelts 2008.gadā.